Podaj Rękę

Autor: Katarzyna BayerNatalia Wnuk Walasińska

Okładka wydania

Podaj Rękę


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Agnes Recenzentka

Żyjemy w XXI wieku, więc nie da się ukryć, iż konflikty stanowią codzienne tło każdego ucznia. Stało się tak za sprawą cały czas rozwijającej się technologii, przez którą dzieci stają się coraz bardziej zestresowane, agresywne i nie potrafią radzić sobie z emocjami. Niestety nie trzeba długo siedzieć przy komputerze czy telewizorze, by efekty ich działań były widoczne. Wystarczy przebywać w pomieszczeniu, w którym znajdują się sprzęty, by zaczęły one na nas wpływać. Zmienia się również podejście młodych ludzi do otaczającego ich świata i rodziny. Te wszystkie czynniki i wiele innych, które nie sposób teraz wymienić, sprawiły, że w szkołach i domach rośnie poziom konfliktowości. Nauczyciele nierzadko wolą się nie mieszać w nierozwiązane problemy uczniów, ignorują bójki na korytarzach i nie chcą rozmawiać z uczniami, obojętnie czy przychodzą po pomoc, czy też nie. Rodzice natomiast często są bezradni w obliczu problemów swoich dzieci i mają nadzieję, że konflikty rozwiążą nauczyciele.

 

Z pomocą ponownie przychodzi Katarzyna Bayer, autorka licznych książek ułatwiających pracę z dziećmi, oraz Natalia Wnuk-Walasińska. Autorki stworzyły książkę „Podaj rękę – sposoby rozwiązywania konfliktów wśród dzieci", która doskonale łączy teorię z praktyką. Na początku przedstawiony jest aspekt praktyczny, czyli jak powstają konflikty, w jaki sposób można je podzielić, aż w końcu jak należy je rozwiązywać, jakie są etapy rozwiązywania konfliktów i kiedy można uznać konflikt za zażegnany. Następnie, znacznie szerzej i dokładniej, przedstawione są konkretne przykłady rozwiązywania problemów. Autorki przedstawiają zabawy wyzwalające pozytywne emocje, uczące cierpliwości, uczące empatii, pomagające nazwać i rozumieć emocje, uczące współpracy i serdeczności, związane z dochodzeniem do porozumienia oraz pomagające pozbyć się złości. Jest ich aż dwadzieścia dziewięć, zatem już po samej liczbie widać, że książka jest warta uwagi. Nie podaje bowiem jednego, czy dwóch przykładów na pomoc dzieciom w rozwiązywaniu ich konfliktów, a wręcz przeciwnie – umożliwia odkrycie całej gamy najróżniejszych sposób radzenia sobie z nimi w wielowymiarowych aspektach łączących poznanie, emocje i zachowanie.

 

Wszystkie przedstawione pomysły rozwiązywania konfliktów są ukazane w formie zabawy, dzięki czemu doskonale wpasowują się w świat dziecka. Do zabaw dołączono dokładne wyjaśnienie w czym mogą one pomóc, czas wykonywania ćwiczenia oraz szczegółową instrukcję i przykłady dodatkowych elementów. Na dołączonej do książki płycie odnaleźć można utwory dopasowane do zabaw oraz dodatkowe elementy, potrzebne do realizacji zadań – przykładowe emocje, przykłady mimiki twarzy, rysunki – wszystkie dopasowane do poziomu rozwojowego dzieci, kolorowe i bardzo ładne. Dodane do zabaw piosenki mają przyjemne melodie, które szybko wpadają w ucho, a zapisane do nich teksty można bardzo łatwo zapamiętać. Oczywiście zabawy można łączyć, prowadząc do pogodzenia się uczniów i jednocześnie wywołania w nich pozytywnych emocji, co jest równie ważne.

 

Książka „Podaj rękę – sposoby rozwiązywania konfliktów wśród dzieci" doskonale nadają się dla pedagogów i rodziców. Wysoki poziom i ogrom wiedzy zawarte w tak krótkiej książeczce wskazują, że jest ona doskonałym kompendium, które w łatwy i szybki sposób podaje konkretne przykłady pomocy dzieciom w przypadku ewentualnych konfliktów. Całość została dopasowana do dzieci. Osoby, które wcześniej miały styczność z literaturą Wydawnictwa Małe Jeżyki doskonale wiedzą, jak dopracowaną książką będzie podana pozycja. Wszystkie książki wydane przez powyższe wydawnictwo powinny znaleźć się na półkach pedagogów i rodziców, ponieważ nie owijają w bawełnę, a przy tym podają doskonałe i przede wszystkim liczne przykłady ćwiczeń i zabaw, które faktycznie działają. Polecam!

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Małe Jeżyki oraz Grupie Sztukater!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!