Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Książeczka O Podróżowaniu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kazimierz Mrówka
 • Tytuł Oryginału: Książeczka O Podróżowaniu
 • Gatunek: Literatura Podróżnicza
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 94
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 190 x 230 mm
 • ISBN: 9788363756000
 • Wydawca: Gondwana
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Książeczka O Podróżowaniu | Autor: Kazimierz Mrówka

Wybierz opinię:

JoannaKa

Na tytuł Książeczki o podróżowaniu można spojrzeć z dwóch punktów. Autor sparafrazował tytuł książki Ingardena. Ale z drugiej strony, można go potraktować dosłownie. Nie jest to bowiem obszerna propozycja. Jednocześnie jednak zawiera niezwykle wiele treści.

 

Książeczka o podróżowaniu to filozoficzne spojrzenie na kwestię przemierzania świata i jego sens. Kazimierz Mrówka w swoich rozważaniach rozróżnia turystę, podróżnika i pielgrzyma. Każdy z nich nieco inaczej podchodzi do dalekich wojaży. Kierują nim inne motywacje, w inny sposób myśli o otaczającym go świecie. Autor tej rozprawy próbuje wskazać, dlaczego ludzie podróżują i dlaczego warto podróżować. W stosunku do turystyki podróż nabiera jakby dodatkowego, głębszego wymiaru. Człowiek podróżuje po to, by poznać to, co inne. Tkwi ono w innych ludziach, innej kulturze, innych budynkach, innych cmentarzach, innych językach, innym klimacie, innej przyrodzie. Inne przyciąga, kusi, zaprasza. Podróżny jest ciekawy miejsc, do których się udaje, a skoro jest ciekawy, to jest również na nie otwarty. (...) Turysta zmierza do celu. Nie interesuje go droga, tylko sam cel. Droga jest przeszkodą, którą należy pokonać jak najszybciej. [s. 47]

 

Krzysztof Mrówka wielokrotnie porównuje turystę i podróżnika, podając kolejne argumenty, by te osoby rozróżniać. W dużej części książka jest właśnie o tym. Nie neguje takiej czy innej postawy, ale wskazuje czym one się różnią. Nie ma tutaj wypunktowania kolejnych odwiedzanych miejsc. Można zamiast tego odnaleźć kawałek historii podróżowania. Autor opowiada o początkach przemierzania świata. Łączy wypowiedzi pisarzy, poetów, podróżników, filozofów, odkrywców, artystów i innych. Daje tym samym pełen obraz tematu. Lubimy wszystko kategoryzować. Zatem Książeczkę... zakwalifikowałabym jako swoisty cykl wykładów dla pasjonatów.

 

Ogromnym plusem Książeczki... jest jej oprawa graficzna. Artysta grafik Zbigniew Karaszewski dołożył ogromnych starań do tego ogólnego wrażenia. To nie tylko pewnego rodzaju impresje na temat kolejnych rozdziałów. To także portrety cytowanych postaci. Propozycja wydawnictwa Gondwana jest zatem niezwykle czytelna. Można ją czytać, można ją przeglądać i podziwiać. I na którejkolwiek stronie otworzymy książkę, odnajdziemy się w temacie. To jej niezwykła zaleta.

 

Nie odkryję niczego nowego, gdy wspomnę, że całości nie da się przeczytać jednym tchem. Tematyka książki sugeruje, że będzie ona bardziej ukierunkowana w stronę stylu naukowego. Choć jak na ten typ literatury, czyta się ją dość dobrze. Wiele cytatów i dających do myślenia fragmentów wręcz nakazuje się zatrzymywać na parę chwil. Myślę, że nie tylko studenci (np. turystyki) uznają tę propozycję za wartą uwagi. Na pewno okaże się ona niezwykle ciekawa także dla pasjonatów podróży.

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial