Przedsiębiorczość Zdyscyplinowana

Autor: Bill Aulet

Okładka wydania

Przedsiębiorczość Zdyscyplinowana


Dodatkowe informacje

 • Autor: Bill Aulet
 • Tytuł Oryginału: Disciplined Entrepreneurship: 24 Steps To A Successful Startup
 • Gatunek: PoradnikiPsychologiaBiznes
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Bartosz Sałbut
 • Liczba Stron: 320
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 200 x 200 mm
 • ISBN: 978-83-246-8947-7
 • Wydawca: One Press
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Thalita

Jeden z najlepszych podręczników przedsiębiorczości, jakie miałam przyjemność czytać! Doskonała książka dla osób, które pragną zaistnieć w świecie dużego biznesu.

 

Bill Aulet, starszy wykładowca w Swan School of Management przy Massachuseth Institute of Technology (MIT) oraz czynny przedsiębiorca posiadający na koncie wiele udanych projektów biznesowych, od lat pomaga młodym ludziom zdobyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prowadzenia własnej firmy. Książkę "Przedsiębiorczość zdyscyplinowna" napisał po to, by podzielić się swoją wiedzą z początkującymi biznesmenami z całego świata. Swoją wiedzę usystematyzował w 24 krokach, które przybliżą studentów do osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Książka adresowana jest do przyszłych twórców tak zwanych "przedsiębiorstw innowacyjnych", czyli firm opierających się na nowatorskich rozwiązaniach z zakresu technologii, kultury organizacyjnej, własności intelektualnej czy też modelu biznesowego. Ich cechą charakterystyczną jest także to, że mają szansę stać się firmami o zasięgu globalnym.

 

W swym podręczniku Bill Aulet skupia się głównie na trzech kwestach - analizie produktu, charakterystyce mającego go nabyć klienta, oraz specyfice rynku, na którym będzie on sprzedawany. Każdy z 24 rozdziałów (kroków do sukcesu) zawiera wypunktowaną listę wiadomości i umiejętności które powinien nabyć student po jego przeczytaniu, krótki wykład teorii danego zagadnienia, przykłady wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce oraz podsumowanie. Co ciekawe, Bill Aulet ilustruje omawiane zagadnienia nie tylko przykładami z działalności wielkich korporacji, lecz przede wszystkim przytacza projekty biznesowe swoich studentów tworzone na zajęciach i często z powodzeniem realizowane w ich późniejszym życiu zawodowym. Dzięki temu młodzi adepci przedsiębiorczości widzą, że dzięki wiedzy autora tego podręcznika odniosło sukces wielu ich zagranicznych rówieśników, zatem - jeśli odpowiednio wykorzystają zawarte w nim wiadomości - im też może się powieść. I nie ma w tym wypadku znaczenia, że studiują w niezamożnej Polsce, bowiem wiedza płynąca z "Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej" jest uniwersalna, co stanowi kolejny plus owej książki.

 

Spora część zagranicznych podręczników jest mocno osadzona w realiach kraju, z którego wywodzą się ich autorzy (a głównie są to zamożne państwa Europy Zachodniej oraz Stany Zjednoczone), a porady w nich zawarte - choć niewątpliwie słuszne - trudno jest wykorzystać w innych kręgach kulturowych lub też wcielić w życie przez osoby lub instytucje posiadające ograniczone środki finansowe. W przypadku podręcznika Billa Auleta na szczęście jest inaczej. Wraz z nim otrzymujemy solidną, ponad 300-stronicową porcję wiedzy, pojęć i narzędzi realnie ułatwiających powołanie do życia nowego przedsiębiorstwa, nie zaś filozoficzne dywagacje w stylu "gdybym był bogaty..." pisane przez oderwanych od prawdziwego życia milionerów. Autor - mający na co dzień do czynienia z młodymi ludźmi, nierzadko nie posiadającymi jeszcze żadnego własnego źródła dochodu - przedstawia im rozwiązania dostępne przy ich doświadczeniu i stanie konta. Mówi wprost - nie możecie mierzyć się z Microsoftem, bo póki co jesteście start-upami, ale i dla was istnieją narzędzia i wiadomości, które możecie wykorzystać już teraz. Przedsiębiorczość w jego wydaniu nosi nazwę "zdyscyplinowanej", czyli opierającej się na konkretach, na liczbach, na precyzyjnie opracowanych planach produkcji, wkraczania na rynek i pozyskiwania nowego klienta, nie zaś jedynie na pozytywnym myśleniu i wizualizacji celów. Wręcz przeciwnie, Aulet odradza swoim studentom pozytywne myślenie i radzi im przygotowywać się na najgorszy z możliwych scenariuszy, bowiem jedynie wówczas są w stanie wyśledzić wszelkie możliwe zagrożenia. Bardzo to bliskie mojemu konkretnemu i pesymistycznemu spojrzeniu na świat, być może również dlatego ten podręcznik tak bardzo przypadł mi do gustu.

 

Inną jego zaletą są zabawne rysunki ilustrujące każdy z przerabianych kroków, a także liczne zdjęcia rozwiązań technologicznych wymyślonych przez studentów Billa Auleta, oraz tabele i diagramy będące narzędziami ułatwiającymi przeprowadzanie poszczególnych etapów wprowadzania na rynek nowego produktu. Na pochwałę zasługuje także język podręcznika - choć fachowy i pełen specjalistycznych pojęć (oczywiście wyjaśnionych zarówno w trakcie wykładu, jak i w słowniczku na końcu książki), jest jednocześnie zrozumiały dla osób dopiero wkraczających w świat przedsiębiorczości, a nierzadko także bardzo zabawny.

 

Podsumowując, podręcznik Billa Auleta zasługuje na ocenę celującą, ponieważ stanowi wyczerpujące źródło wiedzy dla każdego adepta nowoczesnego biznesu.

 

***
Dziękuję wydawnictwu Helion za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!