Okładka wydania

Ostrożnie Z Marzeniami

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jeffrey Archer
 • Tytuł Oryginału: Be Careful What You Wish For
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Danuta Sękalska
 • Liczba Stron: 416
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 9788378185802
 • Wydawca: Rebis
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ostrożnie Z Marzeniami | Autor: Jeffrey Archer

Wybierz opinię:

Czytelnik7

"Ostrożnie z marzeniami' to czwarty tom bestsellerowej "Kroniki Cliftonów", jednego z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy, Jeffreya Archera. Choć nie miałem nigdy do czynienia z tym autorem, a tym bardziej z poprzednimi książkami z wyżej wymienionego cyklu, zasiadłem do lektury z wielkim zaciekawieniem, spowodowanym intrygującym opisem powieści.

 

Jeffrey Archer, który debiutował, dobrze przyjętą w Wielkiej Brytanii, powieścią "Co do grosza", w 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, a także zasiadał jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Jego powieści (z których dwie doczekały się ekranizacji) szybko stają się dużymi bestsellerami. Do najbardziej znanych pozycji Archera można zaliczyć "Kane i Abel" oraz, wchodzące w skład cyklu "Kroniki Cliftonów", "Czas pokaże", "Za grzechy ojca"oraz "Sekret najpilniej strzeżony".

 

Akcja powieści rozpoczyna się tragicznym wypadkiem samochodowym, w którym udział bierze między innymi Sebastian, syn Emmy Clifton, aspirującej do roli funkcji prezesa Spółki Żeglugowej Barringtona oraz Harry'ego Cliftona, cieszącego się dużą popularnością pisarza. Bohaterowie udają się do szpitala w celu identyfikacji ciała, które ostatecznie okazuje się nie należeć do ich syna. W wypadku zaś ginie wieloletni przyjaciel Sebastiana, dziecko Don Pedra Martineza, wpływowego i zamożnego gangstera. Zrozpaczony ojciec, nie mogący się pogodzić ze stratą syna, postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę, odbierając życie leżącemu w szpitalu dziecku Cliftonów. Gdy to się nie udaję, postanawia zniszczyć rodzinną firmę Barringtonów, planującą właśnie budowę nowoczesnego, luksusowego statku pasażerskiego o nazwie Buckingham, którego budowa, w zależności od rezultatów oraz wielu innych czynników, może przynieść potężne zyski i sławę, albo doprowadzić wieloletnią firmę do bankructwa, wymagając potężnych nakładów pieniężnych.

 

Lekturę "Ostrożnie z marzeniami" bardzo utrudniała mi oszałamiająca ilość bohaterów, zarówno pierwszoplanowych, jak i drugoplanowych. Autor powołał do życia niezliczoną ilość postaci, które łączą się ze sobą zawiłymi relacjami (rodzinnymi, uczuciowymi, zawodowymi), a także naznaczone są wyrazistą przeszłością, dążeniami do wyznaczonych celów oraz pragnieniami. Każdy z bohaterów posiada własną tożsamość, a co, biorąc pod uwagę ilość wykreowanych postaci, odciąga uwagę od akcji powieści oraz powoduje mętlik i utrudnia odbiór utworu, gdyż czytelnik zostaje zasypany potężną lawiną informacji, którą trudno mu przyswoić. Także rozwój akcji pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj, sięgając po tego typu książki, oczekuje się, że przedstawiona rzeczywistość szybko zainteresuje dynamicznie toczącym się rozwojem wydarzeń. Jednak, w przypadku recenzowanej powieści, ponownie ma miejsce przesyt. Akcja cały czas toczy się oszałamiającym tempem, nie pozostawiając odbiorcy chwili ani na złapanie oddechu, ani na refleksję. Również liczne zwroty akcji (pojawiające się już od pierwszych stron utworu!) wywołują u odbiorcy poczucie znużenia i bezsilności.

 

Także jeden z motywów powieści - dotyczący zemsty, nie przekonał mnie do siebie. Próba zaszkodzenia firmie Barringtonów przez Martineza, choć efektowna, jest bardzo naciągana na potrzeby fabuły. Czytając powieść, wywierała na mnie naprawdę duże wrażenie, jednak w chwili zakończenia lektury, zastanawiałem się na ile jest realna i rzeczywista.

 

W powieści "Ostrożnie z marzeniami" zostały poruszone również rozmaite uczucia - miłość, żądza zemsty, przyjaźń, jednak żadne z nich nie zostało potraktowane w sposób innowacyjny i zmuszający do przemyśleń, a jedynie powielający dawno znane standardy i schematy.

 

W recenzowanej powieści zabrakło mi przede wszystkim opisów reali życia w drugiej połowie dwudziestego wieku, w której rozgrywa się akcja. Rezygnując z dokładnej penetracji tożsamości wszystkich bohaterów, autor mógłby niesamowicie wzbogacić tym swój utwór, co uczyniłoby Jego powieść bardziej klimatyczną i wartościową.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto