Okładka wydania

Metallica. 1981-1991

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Metallica. 1981-1991 | Autor: Paul BranniganIan Winwood

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Metallica - bezsprzecznie jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw zespołów muzycznych na świecie, którą to 99% mieszkańców Naszej planety od razu kojarzy z mocnymi, metalowo - rockowymi brzmieniami. Zespół, który od blisko 25 lat zachwyca coraz to nowe pokolenia swoimi kolejnymi albumami, teledyskami i niezapomnianymi koncertami. Nie będzie chyba tez przesadą to oto stwierdzenie, że zespół ten stanowi jeden z pięciu najważniejszych kapel w historii muzyki popularnej, plasując się w tym gronie z takimi tuzami jak The Beatles, Rolling Stones, Abba, Pink Floyd czy U2..I oto teraz dzięki Wydawnictwu "In Rock" otrzymujemy niepowtarzalną szansę poznania początków działalności tego niezwykłego zespołu, przyjrzenia się narodzinom legendy, która trwa do dnia dzisiejszego. Szansą tą jest lektura niezwykłej książki autorstwa Paula Brannigana i Iana Winwooda, której tytuł brzmi: "Metallica Tom 1. Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć".

 

Jak nie trudno się domyślić książka ta opowiada o początkach działalności zespołu Metallica, która w 1981 roku rozpoczęła swoją wielką drogę ku sławie, uznaniu, i nieśmiertelności. Jest to również opowieść o ludziach którzy spotkali się by wspólnie grać i których to połączyła trudna, ale z pewnością prawdziwa przyjaźń, naznaczona niezwykle dramatycznymi wydarzeniami. Poznamy tutaj relacje samych muzyków jak i również osób, które pomogły w tym sukcesie lub po prostu są wielkimi fanami ich muzyki. Wielkie koncerty, praca w studiu nagraniowym, kulisy powstawania największych przebojów, kłótnie, spory i powroty do współpracy, śmierć Cliffa Burtona i groźba zakończenia działalności..- wszystko to znajdziemy na stronach tej opowieści, która kończy się wraz z wydaniem słynnego "Czarnego albumu" w 1991 roku. Książka ta odkrywa nieznaną historię Metalliki, którą warto poznać, by lepiej zrozumieć ten wyjatkowy zespół i jego muzykę..

 

Książka ta stanowi swoisty pamiętnik ludzi związanych bezpośrednio z działalnością zespołu, którzy to poprzez rozmowy z autorami książki dzielili się swoimi wspomnieniami, refleksjami i licznymi anegdotami na temat tych 10 lat. Co ciekawe, obok tych wspomnień odnajdziemy tu także liczne nawiązania do czasów obecnych, a dokładniej lat 2012 i 13, w których to powstawała niniejsza książka. Myślę, że jest niezwykle interesujące spojrzenie z dnia dzisiejszego w przeszłość, która to wyglądała czasami bardzo dziwnie, naiwnie, niekiedy szokująco, a nawet i śmiesznie. I choć zdaję sobie sprawę, że wspomnienia te są bardzo subiektywne i z pewnością nie zawsze pokrywające się w 100% z prawdą, wszak minęło przecież 25 lat, to i tak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest niejako odkrywanie Metalliki zupełnie na nowo. To trochę tak, jakbyśmy poznawali inne oblicze zespołu, który przecież tak dobrze już znaliśmy i wiedzieliśmy o nim niemalże wszystko. Jednak jak się okazuje przy okazji lektury tej książki, wiedzieliśmy tak naprawdę co najwyżej połowę o tym, jak wyglądała droga do sukcesu i sławy tych czterech młodych chłopaków z Los Angeles.

 

"Metallica Tom 1..." zaskakuje swoją niezwykłą szczegółowością, która przypomina bardziej publikacje naukową, aniżeli rozrywkowe wydawnictwo muzyczne. Z drugiej strony być może właśnie należałoby po trochu traktować te książkę jako dzieło stricte naukowe, podparte wielomiesięczną pracą nie tylko przy rozmowach z ludźmi, ale także i ogromną ilością czasu spędzoną na studiowaniu wszelkich materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych, poświęconych każdemu dniu z działalności zespołu Metallica. Trudno bowiem inaczej rozpatrywać sytuację, w której to z niniejszej lektury dowiadujemy się takich szczegółowych smaczkach jak chociażby pierwszej poważnej kłótni pomiędzy Hetfieldem i Urlichem na wskutek wyboru innego kawałka rozpoczynającego koncert, pijackich libacjach w hotelowych pokojach, przygodach z hotelową ochroną, dysputach na temat tytułów największych kawałków jak i również wydawnictw płytowych czy też kłopotach finansowych zespołu, którego nie zawsze było stać na wejście do studia nagraniowego..W książce tej w zasadzie znajdziemy informację na temat każdej z płyt zespołu wydanej do 1991 roku, każdego kawałka na nich się znajdującego i przebiegu większości koncertów, jakie zagrali w tym czasie dla szerokiej publiczności. To naprawdę pokaźna dawka dat, tytułów, imion, miejsc i opowieści, które czyta się jak najlepszą powieść biograficzną.

 

Książka ta jest także niezwykłą opowieścią o członkach zespołu, ich młodości, szaleństwach, stopniowym dojrzewaniu zarówno pod względem warsztatowym jak i również emocjonalnym. Poznajemy tutaj prawdziwe twarze Jmesa Hetfielda, Larsa Ulricha, Cliffa Burtona, Kirka Hammeta oraz następcy zmarłego basisty - Jasona Newsteda. Poznajemy tych ludzi jak chyba nigdy dotąd, bardziej rozumiemy ich wizje muzyki, świata, życia. Dla Mnie najbardziej interesujące były fragmenty odnoszące się do wzajemnych relacji, trudnych relacji, pomiędzy Hetfielddem i Urlichem, które można by określić mianem - kochają się i nienawidzą. I choć o sporze pomiędzy tymi dwoma liderami zespołu wiedziałam już od dawna, to dopiero przy tej książce zrozumiałam, co jest ich przyczyną. A przyczyną ta jest według Mnie najprostsza zazdrości jednego o drugiego, która wynika z tego oto faktu, że tak jeden jak i drugi są mózgiem i sercem Metalliki, bez których to zespół ten nigdy nie osiągnąłby tak wiele w tak krótkim czasie..

 

Bardzo ciekawą częścią tej literackiej opowieści jest etap, który nastąpił wraz ze śmiercią Burtona, która była wstrząsem dla pozostałych członków kapeli, jak i również swoistym punktem zwrotnym. To, jak czytamy o wątpliwościach co do dalszego sensu działalności, wyborze nowego basisty i jego trudnych, naprawdę trudnych, początkach w zespole, jest bardzo mocne, i dające sporo do myślenia. I choć już miesiąc po pogrzebie Cliffa Burtona zespół był gotowy do prób z nowym basistą, to wydarzenie to odcisnęło wielkie piętno na jego dalszej działalności. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że Metallica mogła przestać istnieć w roku 1986, przez co nigdy nie powstały by takie albumy jak chociażby słynna "Metallica"..

 

W książce tej znajdziemy także kilkanaście naprawdę świetnych fotografii z życia zespołu, choć w moim mniemaniu i tak mogłoby znaleźć się ich tutaj jeszcze więcej. Obok zdjęć zawarto tu także pokaźny zestaw cytatów jak i również bibliografię do wszelkich źródeł, z których to korzystali autorzy książki. Warto zwrócić także uwagę na świetną okładkę książki, na której to widzimy członków zespołu z pierwotnego składu, wykonaną w pierwszych latach działalności Metalliki. Zdjęcie to przykuwa wzrok i stanowi znakomitą motywacje do sięgnięcia do wnętrza książki..

 

"Metallica Tom 1. Narodziny, Szkoła, Metallica, Śmierć" to niewątpliwe pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Metalliki, którzy po prostu nie mogą jej przegapić. Dla tych, którzy znają zaledwie kilka najbardziej znanych piosenek zespołu, będzie to także niezwykle interesujące spotkanie z ludźmi, którzy już za życia stali się muzyczną legendą..Polecam i życzę doskonałej zabawy przy lekturze:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial