Okładka wydania

Koszmarny Karolek. Wariackie Wakacje

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Koszmarny Karolek. Wariackie Wakacje | Autor: Francesca Simon

Wybierz opinię:

Aga

W tym roku Koszmarny Karolek świętuje 20 urodziny i z tej okazji wydawnictwo ZNAK przygotowało specjalną jubileuszową wersję serii. W jej skład wchodzi 20 tomów cyklu, a każdy z nich to podwójna dawka przygód niesfornego chłopca.

 

Koszmarny Karolek został przetłumaczony na ponad 20 języków, w każdym kraju Karolek nazywa się inaczej: Rampete Robin (Norwegia), Pablo Diablo (Hiszpania), Martin Zinzin (Francja), Grozni Gaspar (Słowenia), Darebak David (Czechy), El Bernat Barroer (Katalonia), Skúli Skelfir (Islandia), Grázlik Gabo (Słowacja), Przez ostanie dwadzieścia lat sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy książek wchodzących w skład zbioru.

 

Autorką publikacji jest Francesca Simon – Amerykanka mieszkająca w Londynie z mężem i synem Joshuą. Dorastała w Kalifornii. Pracowała jako dziennikarka, głównie zajmując się teatrem, a także pisząc o restauracjach. Teraz pisze dla dzieci w różnym wieku – od książeczek z obrazkami po powieści dla nastolatek.

 

'Wariackie wakacje" to zestaw dwóch opowiadań. Pierwsze nosi tytuł „Koszmarny Karolek jedzie na wakacje" i skupia się na wyjeździe wakacyjnym Karolka i jego rodziny na wczasy pod namiot. Niestety niczego nierozumiejący rodzice zamiast zabrać chłopca na camping marzeń postanawiają zafundować mu odpoczynek w totalnej głuszy – bez telewizora, kanalizacji ani innych niezbędnych wygód. Karol męczy się okropnie, ale z biegiem czasu znajduje sposób, żeby sprawy przyjęły korzystny dla niego obrót. Drugie opowiadanie „Koszmarny Karolek na tropie wszy" porusza problem dzikich lokatorów na głowie chłopca i ukazuje batalię rodziców, którzy nie przebierają w środkach aby się ich pozbyć, co bardzo sprytnie utrudnia im koszmarny synek.

 

Karolek jest młodym chłopcem, który stanowi przeciwieństwem swojego brata Dominika. Niesforny malec to jedno z najdelikatniejszych określeń, jakie można mu przypisać. Tak, Karolkowi największą radość sprawia niszczenie, hałasowanie i dokuczanie nie tylko młodszemu bratu. Ma własne sposoby na radzenie sobie z zaistniałymi trudnościami i przeciwnościami losu. Miałam wrażenie, że ten młodzieniec ma problem z odróżnieniem dobra od zła, ale obserwując zachowanie jego rodziców, nie byłam zdziwiona, że nie wyniósł z domu odpowiednich wzorców. Nie mieści mi się w głowie, że jedno dziecko można wychwalać, a do drugiego wykrzykiwać „Karolku jesteś koszmarny", a potem być zdziwionym że pod dachem rośnie łobuziak.

 

Sama książka nie liczy sobie zbyt wiele tekstu – lekturę można ukończyć w pół godziny. Tekst dopełniają liczne, paskudne moim zdaniem ilustracje, które "ożywiają" przedstawiane perypetie chłopca. Duża czcionka oraz krótkie i proste komunikaty sprawiają, że nawet młodsze dzieci nie powinny mieć większych trudności z odczytaniem, zrozumieniem i przyswojeniem treści.

 

„Wariackie wakacje" są publikacją przeznaczoną dla młodszego czytelnika skupiającą się na tematach bliskich każdemu dziecku – opowiadają o wakacjach oraz o wszach, z którymi większość dzieci uczęszczających do szkoły czy przedszkola miała przykre doświadczenia. Jednak podejście do tematu sprawia, że nie jestem przekonana czy młody odbiorca wyciągnie z nich odpowiednie wnioski, a nie skupi się na negatywnych wzorcach. Dla mnie przygoda z Karolkiem była koszmarnym doświadczeniem, ale moja córka bawiła się przy niej świetnie. Karolek musi mieć w sobie to, „coś", co sprawia, że z roku na rok liczba jego fanów rośnie, ale ja już chyba jestem za stara, żeby zrozumieć i zaprzyjaźnić się z tym krnąbrnym i przekornym malcem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial