Okładka wydania

Artysta Zmartwychwstały

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Renata Diaków
 • Tytuł Oryginału: Artysta Zmartwychwstały
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788379420285
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Artysta Zmartwychwstały | Autor: Renata Diaków

Wybierz opinię:

Czytelnik7

Niezmiennie od dłuższego czasu, trudno przychodzi mi się oprzeć wszelakim pozycjom, które traktują o środowiskach artystycznych. Interesują mnie nie tylko biografie twórców, różnego rodzaju wspomnienia, albumy i relacje z ich życia, ale także powieści, których głównymi bohaterami są artyści. I z tego powodu, zahipnotyzowany okładką oraz opisem książki, sięgnąłem po "Artystę zmartwychwstałego", Renaty Diaków.

 

"Artysta zmartwychwstały" to powieść skonstruowana na bazie drogi krzyżowej. Główny bohater, którego godności nie dane jest czytelnikowi poznać, jest malarzem, permanentnie poszukującym własnego "Ja". Żyje w komunistycznym kraju, w którym odczuwa brak zrozumienia i sympatii wobec własnej osoby. Niezależnie od statusu materialnego oraz społecznego (raz jest przeciętnym pracownikiem wielkiej korporacji, raz cenionym artystą, by za chwilę stać się bezdomnym pijakiem, a w wyniku spontanicznego wyjazdu na zachód, zwykłym emigrantem), niczym Kordian, bohater Juliusza Słowackiego, zmaga się z bólem istnienia. Towarzyszą mu nie tylko cierpienia psychiczne, spowodowane ponadprzeciętną wrażliwością, ale także fizyczne - za sprawą nadużywania alkoholu (w którym topi swoje smutki) oraz innych zdarzeń losowych (między innymi bójek).

 

Główny bohater recenzowanej pozycji, za sprawą narracji pierwszoosobowej, przedstawia odbiorcy całe swoje życie, w kolejności chronologicznej, od dnia narodzin, przez dzieciństwo, edukację, aż po dorosłość. Jego portret psychologiczny jest zbudowany na fundamencie, który bardzo często pojawia się w literaturze: niezwykle wrażliwa, a wręcz nadwrażliwa, osobowość, żyje w nieczułym, skamieniałym środowisku. Jednak, ta odmienność została wykorzystana w nieco odmienny sposób, niż zazwyczaj. Bowiem nie próbuje ona zmienić rzeczywistości i całego świata, lecz pragnie dostosować się do niego, pozostając w zgodzie z własnymi przekonaniami i własną naturą.

 

Recenzowana powieść to przede wszystkim mentalna wędrówka w głąb samego siebie, przepełniona zwątpieniem, nihilizmem, lękiem i obawą. Poszukiwanie sensu życia, a także zrozumienie jego praw, to główny cel, jaki wyznaczył sobie bohater debiutu literackiego Renaty Diaków. Tej wewnętrznej podróży towarzyszy nie tylko, również niezmiennie popularna w literaturze, podróż fizyczna, pozwalająca odkryć własną naturę i prawdę o sobie, ale także alkohol, przelotne romanse, użalanie się nad sobą oraz bezsensowna tułaczka. Jednak, zewsząd panujący nihilizm oraz wielobarwna paleta emocji bohatera, od radości i uniesienia, przez konsternacje i powątpiewanie, po wstręt do świata i samego siebie, bynajmniej nie oddziałują na odbiorcę. Podczas lektury trudno utożsamić się z emocjami panującymi w wykreowanej przez autorkę rzeczywistości, a także z emanującą od głównego bohatera energią. Zatem "Artystę zmartwychwstałego" czyta się ot tak, mimochodem.

 

Dużym zaskoczeniem okazał się dla mnie język, jakim została napisana powieść. Renata Diaków operuje bardzo wdzięcznie słowem, posługując się zazwyczaj lapidarnymi, aczkolwiek niezwykle trafnymi, zdaniami. Charakteryzuje je ogromna spostrzegawczość oraz przenikliwość, a także niebanalna poetyckość i brak niepotrzebnej wzniosłości.

 

Należy także wspomnieć o pięknym wydaniu książki. Niesamowita okładka, autorstwa Krystiana Żelazo, zdecydowanie przyciąga uwagę, a rysunki, znajdujące się na początku każdego rozdziału, autorstwa Konrada Zawalonki, urozmaicają "Artystę zmartwychwstałego", a także stanowią ciekawe dopełnienie treści.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial