Jak Dawniej Leczono

Autor: Nathan Belofsky

Okładka wydania

Jak Dawniej Leczono


Dodatkowe informacje

 • Autor: Nathan Belofsky
 • Tytuł Oryginału: Strange Medicine: A Shocking History Of Real Medical Practices Through The Ages
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Grzegorz Siwek
 • Liczba Stron: 226
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 978-83-7773-186-4
 • Wydawca: RM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Czytelnik7

Historia nie musi być nudna. Zdecydowanie. Nie musi być wyniosła, sztywna oraz patetyczna. Nie musi być szeregiem nic nie mówiących dat oraz suchych faktów. Może być szalenie interesująca, a nawet i zabawna. Właśnie w ten, niezwykle ciekawy, sposób Nathan Belofsky, autor niniejszej książki, oprowadza czytelnika po przeszłości medycyny, która, paradoksalnie, częściej szkodziła, niż pomagała.

 

Książka "Jak dawniej leczono" została podzielona na cztery rozdziały: "Narastający ból", "Medycyna średniowieczna", "Epoka tak zwanego "odrodzenia"" oraz "Era "medycyny heroicznej"". W każdym z rozdziałów, według porządku chronologicznego, od starożytności do XIX wieku, poznajemy powszechnie panujące koncepcje medyczne. Przywołani zostają liczni uczeni, znani lekarze, cenieni myśliciele, a także zasady leczenia oraz obowiązujące przy tym zwyczaje.

 

Wśród podanych sposobów walki z bólami i chorobami zdecydowanie intryguje kwestia radzenia sobie z bólami zębów. Historyk Pliniusz Starszy zalecał nacieranie ust lewym zębem hipopotama oraz zjadanie popiołu ze spalonego wilczego łba. Ot, cała recepta na bóle w jamie ustnej. Z kolei w średniowieczu, profesorowie medycyny z Sorbony, poproszeni przez króla Francji Filipa VI, w 1348 roku, mieli za zadanie wyjaśnić przyczyny masowych śmierci spowodowanych epidemią dżumy. Ci, po dokładnych badaniach, stwierdzili, że jest to wina niekorzystnego układy trzech planet w znaku Wodnika. Sama astrologia, wedle opinii uczonych, pod koniec średniowiecza miała nieopisany wpływ na ludzkie zdrowie i sposoby leczenia. Właśnie ona ustalała tok leczenia oraz jego procedurę, a także uściślała, kiedy można wykonać daną operację.

 

Inną średniowieczną zasadą, w moim mniemaniu słuszną, było wkraczanie do pokoju chorego z "wesołą miną", a także sugerowanie mu, że Jego sytuacja wygląda lepiej, niż mu się wydawało.

 

W przeszłości dużą popularnością cieszyły się publiczne sekcje zwłok oraz operacje, które wykonywano na całkowicie przytomnych pacjentach. Zabiegi, zamiast w bezpiecznych salach operacyjnych, przeprowadzane były w wielkich salach widowiskowych, na wyraźne życzenie protestujących tłumów. Lekarze, przeprowadzający zabieg, opisywał zebranym charakter operacji, po czym otrzymywał oklaski. Oczywiście, by móc uczestniczyć w takim wydarzeniu, należało zakupić bilet.

 

Inną ciekawą informacją jest fakt, że dziewiętnastowieczni lekarze wzbraniali się przed dotykaniem, a nawet przyglądaniem się, pacjentom. Kobiety w trakcie badań przeważnie były w pełni odziane, a diagnozy stawiało się na podstawie opowiadań pacjentki oraz "badania Jej oblicza". Na początku XIX wieku jedynie pięciu lekarzy (!!!) w całym Paryżu badało przez dotyk.

 

"Jak dawniej leczono", mimo swoich niewielkich wymiarów, to rzetelne kompendium informacji z zakresu przeszłości medycyny. Sięgając po recenzowaną książkę oczekiwałem czegoś innego - dokładnych opisów sposobów walki z chorobami w przeszłości, a także ich ewolucji na przestrzeni lat. Liczyłem na rozległe opisy podparte licznymi faktami, a także szerokim spektrum odwołań naukowych. Jednak, koncepcja autora - by zapoznać czytelnika z wieloma (bardzo wieloma!) faktami, za pomocą bardzo lapidarnych informacji, zdecydowanie przypadła mi do gustu. Dzięki niej możemy stworzyć ogólny zarys dawnej medycyny w bardzo krótkim czasie. Treść, mimo licznych (ale także skrótowych) odwołań historycznych, bynajmniej nie nuży. Wręcz przeciwnie... z każdą kolejną stroną odczuwa się coraz większą ciekawość, a każdy nowy rozdział przynosi kolejne ciekawe informacje. Książka została napisana bardzo przystępnym językiem, a w jej treści próżno szukać niezrozumiałej medycznej terminologii, która utrudniałaby lekturę.

 

Recenzowana pozycja wzbudzała we mnie dwa, skrajnie różne, emocje: lęk i radość. Niektóre sposoby walki z chorobami rozbawiały, tak jak wymienione wyżej leczenie bólu zęba za pomocą zęba hipopotama, inne, naprawdę mocno, przerażały (choćby stosowanie żegadła do cucenia ze śpiączki oraz leczenia bólu głowy i udarów słonecznych). Z wielkim przejęciem, co mi się rzadko zdarza, opowiadałem znajomym o niniejszej książce, gorąco ją polecając.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.