Pedagogika Porównawcza

Autor: Renata Nowakowska Siuta

Okładka wydania

Pedagogika Porównawcza


Dodatkowe informacje

 • Autor: Renata Nowakowska Siuta
 • Tytuł Oryginału: Pedagogika Porównawcza. Problemy, Stan Badań I Perspektywy Rozwoju
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 300
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160 x 235 mm
 • ISBN: 978-83-7587-912-4
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Renata Nowakowska-Siuta to doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor nadzwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1994r. wykłada na Uniwersytecie Warszawskim – początkowo na Wydziale Pedagogicznym, zaś w chwili obecnej w Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej. Od 2009r. kieruje Katedrą Dydaktyki i Pedagogiki Szkolnej na Wydziale Pedagogicznym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie uzyskała tytuł profesora. Od 2008r. pełni również funkcję eksperta w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Profesor Nowakowska-Siuta jest autorką licznych publikacji naukowych z zakresu pedagogiki porównawczej, polityki oświatowej i pedagogiki szkoły.

 

„Pedagogika porównawcza. Problemy, stan badań i perspektywy rozwoju" to podręcznik, który w sposób szczegółowy pokazuje pojęcie pedagogiki porównawczej. Dotychczas na polskim rynku wydawniczym ukazały się jedynie trzy podręczniki z tej dyscypliny naukowej, obejmującej porównywanie i ocenianie efektów zastosowania różnych systemów wychowawczych we wszystkich krajach w zależności od danej epoki. Pomimo tego, iż nie jestem studentką pedagogiki, postanowiłam zapoznać się z tą pozycją, mając nadzieję, że dzięki niej poszerzę swoją wiedzę z zakresu zarówno historii, jak i psychologii. Publikacja naukowa okazała się być pasjonującą lekturę, pełną intrygujących wiadomości, a nie też jedynie suchych faktów.

 

Profesor Nowakowska-Siuta w „Pedagogika porównawcza" w swojej publikacji dotyka współczesnych problemów dotyczących systemu oświatowego i szkolnictwa wyższego w wybranych krajach. Swoją główną uwagę autorka skupiła na państwach europejskich ze względu na to, iż obecna polityka oświatowa naszego państwa kreowana jest na rozwiązaniach zastosowanych w krajach Unii Europejskiej. Książka została podzielona na siedem rozdziałów, w których poruszono podstawy teoretyczne i metodologiczne, wybrane zagadnienia z systemów oświatowych, problemy edukacyjne, aspekty organizacji pracy instytucji oświatowych, funkcjonowanie szkolnictwa wyższego i edukacji dorosłych, zadania stojące przed polityką oświatową i perspektywy rozwoju pedagogiki porównawczej. Publikacja została w taki sposób ułożona, iż odbiorca stopniowo zaznajamia się z kolejnymi aspektami tejże dziedziny naukowej, nie odczuwając żadnego chaosu. Autorka bez wątpienia poruszyła najważniejsze problemy tematu, tworząc tę pracę z niezwykłą starannością i zaangażowaniem, o czym świadczy chociażby rozbudowana bibliografia. Dodatkowym plusem jest to, iż profesor Nowakowska-Siuta zmusza studentów do myślenia, nie oceniając wprost żadnego systemu, a też pozwalając czytelnikowi na obiektywną ocenę. Czytelne wykresy i tabele powodują, że mamy lepszy wgląd na ukazane zagadnienia, a kończące zawsze podrozdział „Problemy do dyskusji" pozwalają na przemyślenie niektórych informacji, zawartych w podręczniku.

 

Książka bez wątpienia jest doskonałym kompendium wiedzy dla studentów pedagogiki, jak i też zainteresowanych światem czytelników, którzy pragną dowiedzieć się cennych informacji odnośnie systemów oświatowych w krajach na niemalże całym świecie. Profesor Renata Nowakowska-Siuta w sposób ciekawy porusza założone przez siebie tematy, pokazując chociażby zmiany, jakie zaszły w szkolnictwie na przestrzeni lat. Przyjemny i lekki styl autorki sprawia, że z czasem trudno uwierzyć, że czytamy podręcznik akademicki, bowiem poruszone tematy wzbudzają niemałe zainteresowanie. Sądzę, że niewiele jest publikacji naukowych, w których twórcy zaskakują otwartością na świat, pokazując swoje własne upodobania i zaciekawienie własną pracą. Polecam tym, którym kierunki humanistyczne nie są obce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!