O Przypowieściach, Św. Pawle I Apokalipsie

Autor: Anna Świderkówna

Okładka wydania

O Przypowieściach, Św. Pawle I Apokalipsie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Anna Świderkówna
 • Tytuł Oryginału: O Przypowieściach, Św. Pawle I Apokalipsie
 • Gatunek: Religia i religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 156
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 202 mm
 • ISBN: 978-83-7595-868-3
 • Wydawca: Wydawnictwo M
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Anna Świderkówna była wybitną historyk literatury, papirologiem, filologiem klasycznym, biblistką i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat młodości zajmowała się kulturą antyczną, w późniejszym okresie stając się ekspertem w swojej dziedzinie, co też sprawiło, iż reprezentowała nasz kraj na wielu międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Po przejściu na emeryturę zajęła się w dużej mierze Biblią i jej rolą na tle historii kultury. Napisała wiele publikacji poświęconych religii, popularyzując wiedzę o Piśmie Świętym. Do końca życia współpracowała z warszawskim Radiem Józefem, na którego antenie tworzyła cotygodniową audycję „Prawie wszystko o Biblii". W tym roku nakładem wydawnictw M na rynku pojawiła się książka „O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie" opracowana na podstawie kilkuletniego cyklu audycji radiowych Świderkówny.

 

Publikacja została podzielona na trzy części – tak, jak wskazuje na to tytuł książki. Swoje rozważania Anna Świderkówna zaczyna od przedstawienia tego, czym jest przypowieść, dzięki czemu czytelnicy łatwiej odbierają późniejszą treść, w której skupia uwagę na konkretnych opowiadaniach religijnych. W swoich omówieniach ukazuje własne zdanie i próbę wnikliwej analizy, powodując, że odbiorca zaczyna dostrzegać niektóre aluzje w swoim życiu, widząc uniwersalność każdej przypowieści, jaka przetrwała do dzisiejszych czasów. Kolejny rozdział dotyczy osoby św. Pawła i jego działalności apostolskiej. Autorka stara się zinterpretować jego listy, pokazując ogromną ufność apostoła względem Boga i własnego przeznaczenia. Ukazuje wpływ jego nauk na losy Kościoła oraz niezwykłą osobowość św. Pawła, którego miłosierdzie powinniśmy naśladować. Ostatni rozdział – „Apokalipsa". Praktycznie wszystkim to słowo kojarzy się z końcem, często tragicznym, lecz tak naprawdę oznacza oświecenie i wezwanie do modlitwy. Anna Świderkówna ukazuje, jak powinniśmy odbierać apokalipsę i jakie przesłanie ze sobą niesie. Pasjonująco rozpatruje tę przypowieść, pokazując odbiorcom zupełnie inną interpretację niż tą, z którą dotychczas mieli styczność.

 

Przyznam, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z twórczością pani Anny Świderkówny, dlatego też, wcześniej zapoznając się z biografią tejże autorki, z przyjemnością zabrałam się za przeczytanie jej rozważań. Lektura „O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie" jest nie tyle, co pasjonująca, a przede wszystkim – zmuszająca do myślenia i rozważenia kilku spraw, o których wcześniej już słyszeliśmy. Interpretacje i tok myślenia pani Świderkówny intrygują i pokazują często zupełnie inny wymiar Biblii, z którą – jakby nie patrzeć – każdy z nas miał już styczność od lat najmłodszych. Jednak to właśnie ta książka pokazuje, jak można interpretować Pismo Święte w zależności od sytuacji, wieku czy otoczenia. To nieliczna z ksiąg, która ukazuje zarówno sprawy miłosne, rodzinne, katastrofy i filozofię, przez co przeznaczona jest dla każdego odbiorcy, pragnącego wiedzieć i widzieć „więcej".

 

„O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie" to krótka książka, lecz jakże bogata w swojej treści! Do publikacji została dołączona płyta z oryginalnym zapisem audycji profesor Anny Świderkówny, dzięki czemu każdy czytelnik, który nie miał okazji posłuchać jej rozważań na antenie Radia Józef, może zobaczyć, jak pasjonującą kobietą była autorka. Polecam tę pozycję wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat Biblii, jak i też rozbudować swoją wiedzę, dostrzegając w Piśmie Świętym drugie dno. Anna Świderkówna swoimi przemyśleniami niejednego z Was zaskoczy, zapraszając do dotychczas znanego, lecz zarazem całkiem obcego świata religijnych wrażeń.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!