Człowiek, Który Był Chestertonem

Autor: Krzysztof Sadło

Okładka wydania

Człowiek, Który Był Chestertonem


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Scarlett

W ramach poszukiwań chrześcijańskiego myśliciela, którego będę tolerować, wyjąwszy C. S. Lewisa, postanowiłam, że zapoznam się z Gilbertem Keithem Chestertonem. Jednakże uznałam, że nie dam się oszukać lub zirytować i najpierw poznam ogólnikowe poglądy myśliciela nim zagłębię się w jego utwory. Pech chciał, że na wikipedii (współczesne źródło podstawowej wiedzy) niewiele znalazłam na jego temat. Stąd ta krótka biografia. Dzięki niej mogłam poznać i przygotować się do ewentualnego czytania utworów Chestertona. Postąpiłam bardzo słusznie, ponieważ jego postać mnie zirytowała i wyjątkowo rozdrażniła. Nawet jeśli widzę w jego osobie kilka plusów, to jednak jak większość chrześcijańskich myślicieli nie odpowiada mi. Z tego co wnioskuję G. K. Chesterton to wybitny pisarz o przenikliwym umyśle i niesztampowych poglądach. Ponoć jego dzieła bardzo lubi papież Franciszek. 21 sierpnia biskup Peter Doyle podjął starania, by pisarz został beatyfikowany. „Człowiek, który był Chestertonem" autorstwa Krzysztofa Sadły opisuje sylwetkę chrześcijańskiego myśliciela i prezentuje go jako proroka naszych czasów.

 

Pan Krzysztof Sadło to katolicki ewangelizator i publicysta, z wykształcenia zaś to politolog. Specjalizuje się w filozofii polityki, chrześcijańskiej apologetyce i katolickiej nauce społecznej. Zajmuje się badaniem G. K. Chestertona, jak również spuścizny teologiczno filozoficznej Benedykta XVI. Urodził się w 1987 roku.

 

Pominę informacje dotyczące roku urodzenia Chestertona i inne tego typu rzeczy, ponieważ jeśli ktoś chce i pragnie go poznać, odnajdzie je sam, choćby w niniejszej biografii. To czołowy angielski intelektualista obok np.: swojego przyjaciela Bernarda Shawa, czy też Wellsa. A szkoda, bo w dzisiejszych czasach Chesterton byłby bardzo na czasie. Otóż, można powiedzieć, że był libertarianinem, stanowczo przeciwstawiał się socjalizmowi, ale również demokracji. Czyli był kimś w rodzaju Janusza Korwina Mikkego swoich czasów, choć nie mówił tak często o gwałceniu kelnerek.

 

Wszystko zaczyna się jak typowa biografia. Poznałam datę urodzin, śmierci, wychowanie i wpływ na G.K. Chestertona. Następnie dowiedziałam się, jak pogardzał sufrażystkami, bronił ognisk domowych i o tym, że chrześcijańska ortodoksja uratuje świat. Reasumując w drugim rozdziale pan G. K. Chesterton przedstawiony zostaje przez Krzysztofa Sadło jako apologetę Kościoła Katolickiego i sprzeciwia się wszystkiemu, co nowe. „Człowiek, który był Chestertonem" prezentuje poglądy rzeczonego artysty i jego podejście do takich zjawisk jak imperializm czy też patriotyzm. Był zaciekłym przeciwnikiem kosmopolityzmu i zwolennikiem nacjonalizmu. Na koniec dowiedziałam się, że pan Chesterton był zwolennikiem pojawienia się Polski na mapach świata.

 

G. K. Chesterton uwielbiał Św. Tomasza z Akwinu, zaś Średniowiecze uważał za rozkwit kultury umysłowej. Jako feminista przypomnę tylko, że Św. Tomasz uważał kobiety za błąd natury:
„Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów. Kobiety są błędem natury... z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu... są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny... Pełnym urzeczywistnieniem rodzaju ludzkiego jest mężczyzna."
To tak gwoli wyjaśnienia.

 

Zdecydowanie pozostanę prze C. S. Lewisie, który to jako jedyny potrafi pisać o chrześcijaństwie tak, by mnie nie rozdrażnić, a pokazać, że Katolicyzm to piękna i wzniosła idea. Na pewno komuś może się spodobać twórczość Chestertona, podobnie jak ta biografia. Papież Pius XI uznał go za bardzo wartościowego pisarza i obrońcę wiary. Nie wiem, czy jest to zachęcające, gdyż to ten sam papież, który Mussoliniego określił tak:
„Mussolini to cudowny człowiek. Słyszycie mnie? Cudowny człowiek! Niedawno się nawrócił. Wyszedł ze skrajnej lewicy i ma siłę napędową neofity... Do niego należy przyszłość."
Trochę przerażające w obliczu o dogmatu o nieomylności papieża.

 

Mam wrażenie, jakby Pan Krzysztof Sadło chciał wystawić laurkę i zaprezentować osobę, która powinna być wyniesiona na ołtarze już za życia. Przyznaję, że osobowość miał ciekawą, a bezkompromisowość cenię zawsze, nawet jeśli ktoś ma poglądy przeciwstawne do moich. Myślę, że dzieł dotyczących kościoła i religii nie przeczytam, ale za to kryminały jak najbardziej.

 

Jezyna22

Krzysztof Sadło – katolicki ewangelizator i publicysta, z wykształcenia politolog. Specjalizuje się w filozofii polityki, chrześcijańskiej apologetyce i katolickiej nauce społecznej. Badacz pisarstwa G.K. Chestertona i spuścizny filozoficzno- teologicznej Benedykta XVI.

 

G. K. Chesterton to nie tylko pisarz lecz także chrześcijański myśliciel. Ten konwertyta zasłużył na kandydowanie do beatyfikacji. To doskonały wzorzec dla felietonistów, eseistów, polemistów, a jednocześnie żarliwych obrońców wiary i zdrowego rozsądku.

 

Autor na bazie życiorysu Chestertona ukazuje ewolucję jego światopoglądu i nawrócenia. Jego proza charakteryzuje się profesjonalnym warsztatem, trafną spostrzegawczością, błyskotliwym i zaskakującym stylem. Jest to autor, który potrafi czytelnika zainspirować do przemyśleń, potrafi również przekonywać. Chesterton postaw dla cywilizacyjnej odnowy upatrywał w chrześcijaństwie. Bronił koncepcji człowieka, gdzie zasadniczym przymiotem jest wolna wola. Nieraz spierał się z różnymi ideologiami, które z góry przesądzały o charakterze i losie człowieka. C. K Chesterton powiedział, że ludzkość przeszła już przez każdy możliwy sztorm i przeżyła każdą możliwą morską katastrofę ale po raz pierwszy jesteśmy zdezorientowani i nie wiemy co jest sztormem, co wrakiem a także czym jest okręt i co powinniśmy ratować. Jesteśmy zdezorientowani, ponieważ utraciliśmy zdrowy rozsądek. O swoich przekonaniach mówił odważnie lecz bez jakiejś arogancji. Można go również nazwać prorokiem swoich czasów, ostrzegał przed Hitlerem, przed przemocą wobec Żydów. Poruszał również problem technologii, która pomimo tego, że służy nam pomocą w jakości życia to równocześnie może być użyta do zabijania ludzi. Mówi się o nim, że był myślicielem głębokim bo miał rację. Był ogromnym przyjacielem Polski.

 

Chesterton w swojej twórczości często wspominał R. Kiplinga, poświęcał mu wiele miejsca, pisał o nim w artykułach, uczynił go jednym z bohaterów książki „Heretycy". Kiplinga uważano za proroka brytyjskiego imperializmu. W jego czasach traktowano to jako wyraz głębokiego patriotyzmu. Chesterton uważał jednak, że Kipling czci i podziwia Anglię ze względu na jej potęgę i jako obieżyświat i globtroter nie jest szczególnie przywiązany do żadnego miejsca na ziemi i dlatego Anglia jest w jego oczach tylko jednym z miejsc. Nazywał go swego rodzaju militarystą „militaryzm jest złem, gdyż uczy przeważającą większość ludzi potulności, nieśmiałości i nader uległego nastawienia do świata," Przeciwstawia się kiplingowskiej wizji społeczeństwa zorganizowanego, czyli społeczeństwa niewolniczego. Drugim heretykiem według niego był Herbert George Wells. Wytykał mu zbyt optymistyczną i idealistyczną ocenę kondycji ludzkiej i że nie zauważa, ze wojna może wybuchnąć w każdym systemie. Pokój jest dziełem ludzkiej woli a nie strukturalną cechą utopi. Uważał, że dla Wellsa wszystko jest relatywne, zmienne i ulotne, nie ma dla niego dogmatu, za który warto było umierać. Ludzie ponieważ wierzą są gotowi walczyć zarówno w imię ideału jakim jest jedność jak i w imię ideału jakim jest odmienność. Chesterton stawał zawsze w obronie zwyczajnych ludzi przed nieludzkimi nadludźmi. Patrzył na świat i na panoszące się w nim zło na sposób mistyczny, nawiązywał do obrazów biblijnych wyczuwał istnienie rzeczywistości duchowej w świecie. Niewątpliwie można go uznać za jednego z najważniejszych myślicieli swoich czasów.

 

Krzysztof Sadło bardzo umiejętnie połączył fakty z życia z pewną ideologią jaką prezentował Chesterton. Powstało opracowanie, które daje obraz człowieka ogromnie ludzkiego, który nic nie przesądzał na wyrost a otwarty był na wszelkie uwagi.

 

Zamieszczona bibliografia na pewno pomoże wszystkim zafascynowanym zarówno twórczością jak i przemyśleniami Chestertona. Polecam !

 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!