Złodziejska Magia

Autor: Trudi Canavan

Okładka wydania

Złodziejska Magia


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Magia – czary, ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności. Osoba zajmująca się magią (mag, czarownik, szaman), stosuje różnorakie gesty, wypowiada zaklęcia i wykonuje czynności o cechach rytuału mające dać mu władzę nad siłami nadprzyrodzonymi i które w jego przekonaniu umożliwiają mu kształtowanie rzeczywistości. (źródło)

 

Zawsze zastanawiałam się, w czym tkwi fenomen Trudi Canavan, australijskiej autorki powieści fantasy. Nadarzyła się okazja sięgnięcia po pierwszy tom nowej serii Prawo Millenium – Złodziejska magia. Zrobiłam to z wielką przyjemnością a jednocześnie niesamowitym zaciekawieniem, czym też uraczy mnie autorka.

 

Złodziejska magia to historia dwójki młodych ludzi. Tyen to student magii i historii w Akademii, który podczas wykopalisk odnajduje niesamowitą księgę bez tekstu, z czystymi białymi kartami. To Vella - niesamowita księga, która jak się okazuje wcześniej była kobietą, zamienioną przed wieloma laty przez potężnego maga, właśnie w księgę. Jej zadaniem jest gromadzenie wiedzy od innych magów i przekazywanie jej kolejnym właścicielom.

 

Rielle to córka wysoko cenionego farbiarza. Uczęszcza do szkoły zakonnej, m.in. w celu znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża, wśród braci swoich koleżanek. Niestety zakochuje się w biednym, acz bardzo cenionym malarzu i to jemu postanawia oddać swe serce. Oprócz tego musi ukrywać się ze swoją tajemnicą. Widzi magię, a jest to złe postępowanie wedle kapłanów, gdyż taka osoba według nich okrada aniołów.

 

Obie historie poznajemy na przemian, gdy każda z nich w najbardziej spektakularnych wydarzeniach, przechodzi w historię kolejnego bohatera. Czytałam, że to prawdopodobnie zamierzony zabieg autorki, gdyż tak właśnie ona prowadzi fabułę swoich książek.

 

Co łączy Tyena i Rielle? Jedynie, co można wyczytać z historii – to magia. Nic więcej nie wskazuje, lub nawet nie sugeruje wspólnego wątku, który połączy obu bohaterów. Magia w tym wypadku nie będzie dobrym wyborem. Zarówno Tyen jak i Rielle poprzez magię wpadną w różne tarapaty. Tyen będzie zmuszony uciekać przed swoim nauczycielem w celu obronienia Velli, który pragnie wykorzystać księgę w niecnych celach. Natomiast Rielle po zdemaskowaniu jej umiejętności, zostanie ukarana, rozdzielona z ukochanym i wysłana w daleką podróż.

 

Jednak oba światy różni magia, jaka je otacza. Świat Tyena to świat inżynierów, uczniowie w Akademii są uczeni budowy różnorakich maszyn, które działają po części z zawartości magii. Natomiast magia w świecie Rielle jest zużywana jedynie przez magów, tylko oni roszczą sobie do niej prawo, wszelkie odstępstwa są surowo karane.

 

Złodziejska magia to niesamowita historia, która wciąga już od pierwszych stron. Język, jakim operuje autorka jest plastyczny i bardzo realistyczny. Jej opisy zarówno otoczenia jak i samych bohaterów bardzo dobrze oddają ich wizję. Bohaterzy są bardzo skrupulatnie przez autorkę nakreśleni. Z mojej strony polubiłam ich obu. Tyen jest trochę rozerwany wewnętrznie. Z jednej strony swoją ucieczką z Akademii i wyniesieniem Velli, chce ją chronić i przede wszystkim uwolnić a zaprzepaszcza swoje studia, wiedząc, że już nie będzie miał powrotu na uczelnię. Natomiast Rielle wbrew woli swoich rodziców, opuszcza ich dom nie godząc się na ich postępowanie wobec niej jak i ich decyzje.

 

Trudi Canavan zauroczyła mnie swoją wizją świata. Już wiem, że z wielką chęcią sięgnę po kolejny tom serii jak również bardzo chętnie zapoznam się z poprzednimi seriami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!