Okładka wydania

Fotografia. Bardzo Krótkie Wprowadzenie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Fotografia. Bardzo Krótkie Wprowadzenie | Autor: Steve Edwards

Wybierz opinię:

Korcia

Moja wiedza na temat fotografii jest dosyć znikoma. Dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Steve'a Edwardsa "Fotografia. Bardzo krótkie wprowadzenie". Dzisiaj trudno sobie nawet wyobrazić życie bez fotografii. Staliśmy się społeczeństwem obrazkowym, zdjęcia otaczają nas praktycznie z każdej strony, mają bardzo szerokie zastosowanie. Każdy z nas też sam je robi. Rzadko są to arcydzieła, ale zazwyczaj nie o to chodzi. Mają one dla nas wartość sentymentalną, po latach przywołują wspomnienia, uwieczniają ważne chwile naszego życia. Podczas gdy kiedyś posiadanie aparatu fotograficznego było szczytem marzeń, dzisiaj jest on standardowym wyposażeniem większości telefonów komórkowych. Książka Steve'a Edwardsa opowiada nam krótką historię fotografii. Zawiedzie się ten, kto sięgając po tę pozycję, liczy na szybki kurs robienia zdjęć. Jest to bardziej praca naukowa na temat fotografii, jej miejsca w naszym życiu, tego, jak powstała i jak się zmienia.

 

"Fotografia dotyczy wielu spraw, przenikając różne aspekty społeczeństwa. Rzeczywiście, trudno byłoby znaleźć obszar współczesnego życia, którego ona nie dotyka".

 

W pierwszym rozdziale autor próbuje nam zobrazować, jak wyglądałby świat bez fotografii. Chyba każdemu z nas trudno jest sobie taką sytuację wyobrazić. Okazuje się, że dwóch autorów - James Mudd i William Bornefeld – pokusili się o stworzenie takiej wizji. Pierwszy z nich napisał referat zatytułowany "Sen fotografa", w którym w dwudziestym dziewiątym wieku fotografia to głównie proces chemiczny a nie sztuka. Drugi z nich napisał powieść science fiction "Czas i światło", której akcja dzieje się w postapokaliptycznym społeczeństwie Fullerton, gdzie fotografie są zakazane. Bardzo wiele dziedzin naszego życia mocno by ucierpiała, gdyby fotografia nie istniała.

 

Fotografie służą celom dokumentalnym, ale mogą być też sztuką. Autor odnosi to medium do malarstwa, szuka powiązań i podobieństw. Opisuje również, jak powstały pierwsze zdjęcia i jak później rozwijała się ta dziedzina oraz gdzie znalazła zastosowanie. Ostatni rozdział poświęcony został fotografii cyfrowej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna i zepchnęła tradycyjną fotografię na margines. Dzięki temu mamy dzisiaj możliwość wysyłania zdjęć drogą mailową, publikowania ich w internecie. Obecnie dużo łatwiejsza jest obróbka takich fotografii, ale też ich fałszowanie.

 

Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Chyba spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Myślę, że nie jestem odpowiednim adresatem tej pozycji. Podejrzewam, że dużo bardziej przypadłaby mi do gustu pozycja o robieniu zdjęć, doskonaleniu technik fotograficznych. Zamiast tego dostałam książkę typowo naukową. Czułam się troszkę, jakbym czytała pracę magisterską, która zwykle bywa ciekawa tylko dla garstki osób. Nie zrozumcie mnie źle, nie jest to źle napisana pozycja. Została ona wzbogacona sporą ilością czarno-białych zdjęć i ilustracji, które mają nam pomóc zrozumieć omawiane zagadnienia. Myślę, że osoby zainteresowane tematem mogą być tą książką usatysfakcjonowane, mnie niestety ona nudziła. Tylko niektóre fragmenty budziły moje zainteresowanie i niestety było ich niewiele. Przez większość lektury nie mogłam się doczekać jej końca i trudno mi było się skupić na tych naukowych wywodach. Spora część z przeczytanych tu informacji już uciekła mi z głowy, a jedynie nieliczne ciekawostki utkwiły mi w pamięci. Dlatego książkę "Fotografia. Bardzo krótkie wprowadzenie" polecam tylko i wyłącznie osobom zainteresowanym zrozumieniem czym jest fotografia, jak się przez lata rozwijała. Jeżeli szukacie pozycji o robieniu zdjęć, to zdecydowanie źle trafiliście.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial