Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

IX Zmiana

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marcin Gawęda
 • Tytuł Oryginału: IX Zmiana
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 410
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788362730087
 • Wydawca: WarBook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

IX Zmiana | Autor: Marcin Gawęda

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Wojna, to chyba drugi z najczęstszych tematów, tuż po miłości, który stanowi inspirację, tło i fabułę powieści literackich. Zmagania militarne ludzi od zawsze pociągały, fascynowały i interesowały miliony czytelników na całym świecie, którzy to w tychże opowieściach poszukiwali przygody, emocji, dramatu. I tak jak wojna na przestrzeni wieków uległa ogromnej przemianie, tak i zmianie uległ także sposób ukazywania jej realiów na łamach kart powieści. Dziś, czytelnikom nie wystarczają już bowiem brawurowe opisy wielkich bitew, walki i bohaterskich czynów głównych bohaterów. Współczesna literacka wojna to przede wszystkim analiza ludzkich zachowań, umiejętności, doświadczenia, sposobów działania i wreszcie dramatów, jakie to odciska ona na wszystkich jej uczestnikach. Od pewnego czasu My - Polacy, możemy mówić także i o Naszej wojnie, w której to na obszarach, najpierw Iraku, a następnie Afganistanu, walczyli i nadal walczą Polscy żołnierze. Wraz z udziałem polskich żołnierzy musiało pojawić się także i polskie spojrzenie na ów wojnę, spojrzenie ze wszech miar współczesne, fachowe i jednocześnie niezwykle interesujące. Właśnie o takim spojrzeniu opowiada powieść Marcina Gawędy, zatytułowana - "IX zmiana".

 

Książka opowiada o fikcyjnych wydarzeniach, opartych jednak na głównych, rzeczywistych faktach i realiach polskiej misji wojenno - stabilizacyjnej w Afganistanie. Tytułowa IX zmiana polskiego kontyngentu obejmuje i pełni swoje obowiązki w podległej im prowincji. W tym samym czasie dowództwo nad Talibami obejmuje nowy komendant - Khalid Khan, który rozpoczyna nową taktykę walki z żołnierzami międzynarodowej koalicji. Taktykę, której celem jest zlikwidowanie jak największej liczby żołnierzy, w tym przypadku Polaków. Motywy te są tym silniejszy, iż Dżihadysta pragnie w ten sposób pomścić śmierć swojego brata, zabitego przez polskich żołnierzy. Polskie wojsko wprowadza jednocześnie nową strategię działań wojenno - stabilizacyjnych, opartą na większym znaczeniu czynnika kulturowego (kontakty z mieszkańcami), czego elementem jest dołączenie do oddziałów specjalistów, m.in. antropologa - kobiety. Wykorzystując ów pomoc, polscy żołnierze udają się w góry, w celu wytropienia i zlikwidowania grupy rebeliantów. Nieunikniona konfrontacja obu przeciwników zbliża się coraz to większymi krokami..

 

Powieść Marcina Gawędy to przede wszystkim niezwykle emocjonująca, barwna, realistyczna i zapierająca dech w piersi, literacka wyprawa wojenna, która zabiera czytelnika w sam środek najbardziej ekscytujących ale i niebezpiecznych wydarzeń na linii frontu. Wyprawa w towarzystwie bohaterów, którzy są niezwykle intrygujący, prawdziwi i doskonale przygotowani do wypełniania swoich żołnierskich obowiązków. Podczas tej podróży do pięknych, ale i przerażających swoją surowością, zakątków Afganistanu, przeżyjemy niezapomnianą przygodę, która zawładnie Naszą wyobraźnią na długie godziny lektury. Doświadczymy także dramat ludzkiego bólu i rozpaczy, poznamy co to prawdziwy strach o życie własne i swych przyjaciół, jak i również dowiemy się prawdy o tej nieodłącznej, najciemniejszej stronie wojny, którą to jest krzywda niewinnych cywilów. Co najważniejsze, poznamy ów prawdę oczyma dwóch stron konfliktu - polskich żołnierzy i talibańskich wojowników, która to prawda diametralnie różni się od siebie i wygląda zupełnie inaczej w rozumieniu, jak i ocenie tychże stron.

 

Największym, atutem "IX zmiany", obok ekscytującej, fabularnej strony opowieści, jest jej prawdziwość. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich książek tego autora, tak i tym razem otrzymujemy historię, w której dobro i zło nie zawsze mają jedną, łatwą do rozróżnienia twarz, zaś najczęściej przybierają one barwy pośrednie. Historię, w której nie powinniśmy przywiązywać się do głównych bohaterów, gdyż nigdy nie możemy być pewni tego, że wkrótce któregoś z nich nie dosięgnie śmiertelna kula. Ponadto jest to opowieść oddająca chyba w najbardziej możliwy sposób realia współczesnej wojny, z wykorzystaniem wszelkich nowinek technologii wojskowej i zasad prowadzenia operacji wojskowych w XXI wieku. Dzięki temu książkę tę czyta się jako rodzaj fabularyzowanego dokumentu, który przedstawia wydarzenia realne, czyli takie które się wydarzyły, lub jak najbardziej mogły wydarzyć. Ważne jest jednak, że wszystko to zostało zaprezentowane w przystępny i zrozumiały język dla każdego czytelnika, nawet tego nie pasjonującego się na co dzień tematyką wojskowości. Dzięki temu otrzymujemy tutaj fachową, ale jednocześnie atrakcyjną literacko opowieść, dla wszystkich miłośników literatury.

 

Wydawać by się mogło, iż Marcin Gawęda opiera swoją powieść na sprawdzonym i wielokrotnie wykorzystywanym w literaturze, jak i również w kinie, scenariuszu. Oto bowiem otrzymujemy dwie grupy konfliktu - dobrych Polaków i złych Afgańczyków, którzy wyruszają w teren, by tam doprowadzić do ostatecznej, nieuniknionej konfrontacji. I choć ogólnie tak to właśnie wygląda, to jak zwykle "diabeł" tkwi w szczegółach. Oto bowiem książka ta, jak już sugerowałam powyżej, jest historią opowiadaną i obserwowaną z dwóch perspektyw - żołnierzy koalicji i dżihadystów, co nie jest codziennością, a co wpływa tylko i wyłącznie jak najbardziej korzystnie na całość fabuły. Ponadto każdy etap tej wojennej wyprawy jest inny, nieprzewidywalny i zaskakujący dla czytelnika. Potyczki, zasadzki, taktyka i jej, najczęściej nie do końca zgodne z planami, wprowadzanie w życie, przynoszą za każdym razem inne efekty, emocje jak i również kompletne nieprzewidywalne zachowania ich uczestników, po obu stronach. I choć zgodnie z przewidywaniami końcowym efektem i punktem kulminacyjnym tej historia jest ostateczna bitwa dwóch stron, to liczba wydarzeń występujących po drodze do tej chwili, jest naprawdę imponująca i zadowalająca nawet najbardziej wymagających czytelników.

 

Silną stroną tej powieści są jej główni bohaterowie, których dość szybko zaczynami lubić, dobrze im życzyć, a nawet się z Nimi identyfikować. Siłą rzeczy sympatia Nasza skupia się po stronie Naszych rodaków, m.in. majora Pawła Kalickiego, kapitana Tomasza Gazdy czy też sierżanta Anielaka..Jednak i po stronie Talibów jawią się Nam ciekawe postacie, które w jakiś sposób także Nam imponują, swoją wiarą w to co robią, własnymi umiejętnościami, odwagą i poświęceniem. Na uwagę zasługuje także niezwykle duża liczba postaci tego wojennego dramatu, które początkowo powodują pewne zagubienie w fabule, jednak już po kilku rozdziałach sytuacja zaczyna się wyjaśniać i w dalszej części lektury nie mamy już większego kłopotu z "połapaniem się" w prezentowanych wydarzeniach. Nieco gorzej wygląda strona dialogów, które wydają się być nieco zbyt sztuczne, zwłaszcza w odniesieniu do polskich żołnierzy niższego stopnia, posługującego się odrobinę nieco zbyt przepisowym językiem. Oczywiście nie wpływa to w jakimś większy stopniu na atrakcyjność fabuły i odbiór treści przez czytelnika.

 

Akcja powieści toczy się bardzo szybkim rytmem, choć od czasu do czasu autor daje Nam nieco dłuższe fragmenty spokoju, pozwalające na swoiste złapanie oddechu głównym bohaterom, jak i również czytelnikowi. Nieco irytującym pomysłem wydaje się tutaj bardzo częste przenoszenie opowieści z jednego miejsca, w miejsce zupełnie inne, oddalone nie rzadko o tysiące kilometrów. Oczywiście po pewnym czasie można sie do tego przyzwyczaić, niemniej nie da się ukryć, iż często, zwłaszcza w pierwszych rozdziałach książki, przynosi to pewne zamieszanie, zagubienie, chaos. Prawdą jest jednak, że takie "globalne" spojrzenie na teatr działań wojennych pozwala uzyskać szerszą perspektywę, której byśmy nie mieli szansy poznać śledząc wydarzenia tylko z jednego miejsca i z oczu wciąż tych samych postaci.

 

Książka ta, to także niezwykłe opisy surowych ale i jednocześnie pięknych terenów Afganistanu, Podróżując wraz z głównymi bohaterami po krainie u podnóża Hindukuszu, obserwujemy nie tylko geografię tego miejsca, ale także i codzienny życie jego mieszkańców. Wkraczając wraz z bohaterami powieści do licznych osad i wiosek, m.in. Kadi Jar Moradi, gdzie dojdzie do ostatecznej konfrontacji, poznajemy to niezwykle trudne, wojenne życie zwykłych ludzi - cywilów, dla których ta wieloletnia wojna jest wciąż nie kończącym się koszmarem. Oto bowiem z jednej strony pojawiają się obcy żołnierze, którzy głoszą chęć niesienia pomocy, z drugiej zaś przychodzą miejscowi bojownicy, którzy wszelkie próby współpracy z koalicyjną armią traktują jako zdradę, za którą jedyną karą jest śmierć. I choć w głównym centrum wydarzeń znajdują się tutaj żołnierze i partyzanci, to jednocześnie przez cały czas lektury mamy tę świadomość, że tak naprawdę przegranymi będą tutaj zwykli ludzie, niezależnie od tego, jak owa konfrontacja się skończy. To smutny, mocny ale i też potrzebny obraz, który nie zawsze gości w powieściach wojennych, a zdecydowanie powinien..

 

"IX zmiana" to naprawdę dobra, ciekawa i rzetelna powieść wojenna, która w doskonały sposób ukazuje realia współczesnej wojny. Myślę, że warto jest poznać tę książkę nie tylko z czysto literackiego punktu widzenia, ale także i chociażby by p oto, byśmy mogli dowiedzieć się więcej o kończącej się już dla Nas - Polaków, wojnie w Afganistanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial