Okładka wydania

Oszust Matrymonialny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Oszust Matrymonialny | Autor: Leszek Szymowski

Wybierz opinię:

Czytelnik7

Prawdopodobnie nigdy nie sięgnąłbym po tą książkę, gdyby nie pewien oksymoron. Tytuł i okładka wskazująca na to, że "Oszust matrymonialny" to ckliwy, tandetny i pstrokaty romans, skutecznie odstraszały, a opis Polski dziennikarz śledczy ujawnia szczegóły działalności oszusta matrymonialnego, sugerujący, że jest to porywająca historia, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, sprawiał, że nie mogłem doczekać się chwili, kiedy zacznę ją czytać. I w końcu, po długim okresie niezdecydowania, zasiadłem, pełen ambiwalentnych odczuć, do lektury niniejszej pozycji.

 

Leszek Szymowski, urodzony 1981 roku w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, jest polskim dziennikarzem śledczym i fotografem. Publikował m.in. na łamach "Wprost", "Angory" i "Gazety Polskiej". Pracował w TVP przy programach śledczych. Jest autorem kilku książek, między innymi "Zabić komendanta" oraz "Media wobec bezpieki".

 

Treść "Oszusta matrymonialnego" stanowi historia Kamila, obecnie przebywającego w więzieniu, który w latach 2002-2010 wzbogacał się, kosztem uwiedzionych kobiet. Poznawał je za pomocą portali randkowych, umawiał się z Nimi, wzbudzał zaufanie, kupował kwiaty, prawił komplementy, obiecywał ślub i dozgonną miłość. W pewnym momencie, za pomocą różnych sposobów, wyłudzał od Nich duże pieniądze, a to na rzekomą operacje matki, a to na kupno działki pod dom, a następnie bezpowrotnie znikał. Jego celem były tylko i wyłącznie kobiety samotne, bardzo zamożne, które, ze względów prawnych, Szymowski przedstawia za pomocą innych imion i nazwisk. Autor podzielił "Oszusta matrymonialnego" na cztery części, stanowiące osobne rozdziały w "karierze" Kamila: "Mój pierwszy raz", "Łowy na "księżniczki"", "Mój największy przekręt" oraz "Bogini zemsty".

 

Największą zaletą recenzowanej pozycji jest treść, którą można traktować jako przestrogę, interesującą historię, reportaż czy odczytywać ją w kategoriach psychologicznych. Postępowanie Kamila oraz kobiet, które mu zaufały, zdecydowanie przynoszą czytelnikowi dużą dawkę wiedzy o człowieku. Opisując zabawę uczuciami samotnych kobiet, autor przedstawia problem, jakim jest samotność i nadmierne zaufanie. Choć Szymowski nie prezentuje portretów psychologicznych swoich bohaterów, skupiając się wyłącznie na poczynaniach Kamila, to informacje na temat czytelnik może samodzielnie wysnuć, choćby z dialogów i sposobów manipulacji, jakich dokonuje główny bohater. Jednym mankamentem, jaki przychodzi mi do głowy w sprawie treści, jest brak opisów zachowań oszukanych bohaterek, gdyż szersze informacje o nich kończą się w momencie wyłudzenia pieniędzy.

 

Niestety, kwestia wydania, językowa i interpunkcyjna pozostawia wiele do życzenie. Nigdy w życiu nie spotkałem się z tak źle wydaną książką. "Oszust matrymonialny" oprócz interesującej, zapierającej dech w piersi historii, to także ogromny zbiór błędów i przykład, jak nie powinna wyglądać książka. W tekście odnajdziemy wiele błędów - stylistycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych. Brakuje wielu, naprawdę wielu, znaków zapytania, akapitów, przecinków, spacji. Pojawiają się także liczne, denerwujące, literówki. Zwieńczeniem tych licznych błędów zdaje się być okładka, z którą wstyd wyjść na ulicę. Być może stanowi rzetelne dopełnienie treści, jednak patrząc na nią mam wrażenie, że niniejsza książka niemal na pewno jest ckliwym romansem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto