Vietato Fumare, Czyli Reszta Z Bloga I Coś Jeszcze

Autor: Artur Andrus

Okładka wydania

Vietato Fumare, Czyli Reszta Z Bloga I Coś Jeszcze


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Aga

Artur Andrus – dziennikarz. poeta, konferansjer, radiowiec od zawsze związany z Programem 3 Polskiego Radia. Legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą". Autor i wykonawca tekstów kabaretowych, felietonów i piosenek. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych postaci polskiej sceny kabaretowej. Od wielu lat bawi publiczność w subtelny i inteligentny sposób konsekwentnie unikając tematów politycznych, bo jak sam twierdzi „polityki ludzie na co dzień mają tak dużo i tak dosyć, że jak ja miałbym do nich wychodzić i mówić, o kimś „be" i „cacy" to już byłoby tego za dużo."

 

Swoją najnowszą książkę „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze" reklamuje hasłem: „Uwaga ta książka zawiera lokowanie żartu. Sięgasz na własną odpowiedzialność". Trzeba przyznać, że publikacja ma dość intrygujący tytuł, bo "vietato fumare" w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego oznacza „zakaz palenia" i gdyby nie usposobienie autora można by sądzić, że książka jest zbiorem refleksji i przemyśleń związanych z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nic bardziej mylnego, gdyż Artur Andrus ma swoje nietuzinkowe sposoby na znajdowanie „tytułowych inspiracji".

 

O czym w takim razie jest "Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze" ? Oczywiście o życiu i jego mniej lub bardziej ważnych aspektach. To zbiór tekstów, które Artur Andrus zamieszczał na swoim internetowym blogu, w "Gazecie Lekarskiej" i miesięczniku „Zwierciadło". W książce autor opisuje m.in. własne sposoby radzenia sobie ze spamem, podejmuje próbę interpretacji tekstów piosenek disco polo, analizuje dyskrecję środków na wzdęcia, poszukuje granic intymności i udziela lekcji geografii oraz rad, np: jak przetrwać zagraniczną podróż...

 

Autor niewątpliwie jest dobrym obserwatorem umiejącym czerpać informacje z otoczenia i wyciągać wnioski. Diabeł tkwi w szczegółach i Andrus nie tylko je dostrzega, ale też w interesujący sposób uwypukla by zwrócić uwagę czytelnika na konkretne zagadnienie czy problem. I choć nie pisze o sprawach wielkich, lecz w większości skupia się na tych banalnych i prozaicznych, to podejście do tematu sprawia, że wychodzą one na pierwszy plan i stają się motorem do rozważań. Każdy kto ma pocztę mailową doświadczył zjawiska spamu, ale reagujemy na niego w naturalny sposób używając klawisza "delete", a czy zastawialiście się kiedyś, jakie skutki może wywołać nie tylko jego czytanie, ale też wysłanie odpowiedzi?

 

W tej książce znajdziecie mnóstwo błyskotliwych wniosków, metafor, ciętych ripost i ciekawych konkluzji. Publikacja nasycona jest sarkazmem i dobrym humorem, który sprawia, że podczas lektury trudno zachować obojętność, a niekiedy dochodzi do niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Autor nie boi się wylać na głowę czytelnika przysłowiowego kubła zimnej wody, ale robi to w bardzo subtelny i wyrafinowany sposób, który sprawia, że odbiorca nie ma do niego żalu, a wręcz przeciwnie widząc własne odbicie w krzywym zwierciadle śmieje się sam z siebie.

 

„Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze" to pakiet krótkich anegdot i felietonów poruszających tematy uniwersalne. Festiwal dobrego humoru zwracający uwagę nie tylko na absurdy codzienności. Pozwalający na oderwanie od rzeczywistość i odpoczynek po ciężki dniu, a jednocześnie pobudzający do refleksji i przemyśleń. Ta publikacja to idealnie antidotum na stres, który można dozować pojedynczo, jak tabletkę, bądź połknąć w całości i możecie mi wierzyć nie grozi przedawkowaniem – bo zwiększona produkcja endorfin nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

  • Załóż swoje konto
  • Karta Do Kultury

    Wstąp do klubu Kulturalnych. Karta otwiera drzwi do świata stworzonego przez Ciebie. Dodawaj książki, komiksy, gry, filmy do swojej przechowywalni wspomnień kulturalnych. Przy każdym darze kulturalnym znajdziesz wstążki, dzięki którym będziesz mógł dodawać je do swojej magicznej kolekcji. Daj się poznać z tej lepszej strony.