Okładka wydania

19 Razy Katherine

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

19 Razy Katherine | Autor: John Green

Wybierz opinię:

tWięcejKsiążków

Nareszcie nowa książka Greena ! Fani tego autora byli wniebowzięci, gdy usłyszeli, iż Bukowy Las planuje wydać kolejną, tym razem debiutancką, powieść naszego ulubionego pisarza-nerda. Pojawia się pytanie - czy był to debiut udany?

 

Colin ma poważny problem. Spotyka się tylko, i wyłącznie z dziewczynami o imieniu Katherine. Nie Katy, Kitty, Cathy, Rynn, Trina, Kay, Kate lub, broń Boże, Catherine! K-A-T-H-E-R-I-N-E. A było ich już dziewiętnaście. I wszystkie porzuciły Colina w przeciągu paru dni czy miesięcy. Więc, gdy ostatnia Katherine zrywa z chłopakiem, ten postanawia zbadać każdy ze swoich byłych związków i opracować wzór, który pozwoli mu przewidzieć przyszłość kolejnego. Tak ma powstać Teoremat o zasadzie przewidywalności Katherine, największe dzieło Colina Singletona. W paradę wchodzi mu jednak jego przyjaciel Hassan, który postanawia zabrać naszego głównego bohatera w podróż, która pozwoli mu wreszcie zapomnieć o wszystkim, co wiąże się z feralnymi dziewczynami. Sprawy komplikują się, gdy Lindey Lee Wells wkracza do akcji.

 

"19 razy Katherine" to czwarta w kolejności wydana w Polsce książka Johna Greena, jednak pierwsza w dorobku tego pisarza. Nie jest tak dobra jak "Gwiazd naszych wina" czy "Szukając Alaski", ani tak tajemnicza jak "Papierowe miasta". Nie oznacza to jednak, że jest zła. Właściwie, mogę szczerze powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Była zabawna, przepełniona

 

wiedzą i dostarczyła cenny morał na koniec. Nie miałam wobec niej wielkich oczekiwań, gdyż spotkałam się z opiniami, że książka nie jest niczym specjalnym. I dzięki temu pozytywnie się zaskoczyłam.

 

Główny bohater, Colin Singleton, operuje taką wiedzą, że aż głowa boli, gdy pomyślę, ile jest w stanie spamiętać. Płynnie posługuje się paroma językami, czyta kilkanaście książek dziennie (a przez książki mam na myśli biografie sławnych ludzi i książki historyczne), jest mistrzem słowa, zwycięzcą teleturnieju dla naprawdę mądrych dzieciaków, zapalonym anagramistą i całkiem zdolnym matematykiem. I choć z taką wiedzą jego życie towarzyskie nie miałoby prawa istnieć, o dziwo istnieje. Dowodem na to jest dziewiętnaście dziewczyn imieniem Katherine. Bo faktycznie, Colin to sympatyczny, przyjacielski chłopak. Choć wśród dorosłych nosi miano dziecka-geniusza, nie wywyższa się ze swoim tytułem. To tzw. "równy gość", z którym łatwo się utożsamić na większości płaszczyzn. Choć to nie on, a jego przyjaciel, Hassan, nadrabia humorem w całej powieści. Humorem nie raz prymitywnym i sucharnym. Ale to wcale nie gryzie podczas czytania. To wręcz dodaje smaku tej powieści.

 

Wiele osób uważa, że "Dziewiętnaście razy Katherine" jest najsłabszą w dorobku Green'a. Zgodzę się, że nie dorównuje fabułą reszcie książek, jednak nie mogę powiedzieć, że była zła. Świetnie się przy niej bawiłam. To nieskomplikowana historia, z pozoru niewiele znacząca, jednak rozrywkowa. Mimo swojej lekkości sprytnie odpowiada na pytanie, czy można przewidzieć przyszłość i czy można żyć przeszłością.

 

Jeżeli szukacie powieści na wakacje to "Dziewiętnaście razy Katherine" jest dla was. Nie polecam jej jednak dla osób, które dopiero zapoznają się z twórczością Pana Zielonego, gdyż mogą się zniechęcić do jego stylu pisania. Autor znacznie rozwinął swój warsztat od czasów debiutu, dlatego z lektury będą cieszyli się bardziej obeznani z jego światem czytelnicy. Książka była dla mnie miłym zaskoczeniem. Spodziewałam się nudnej, niedopracowanej powieści, a otrzymałam inteligentną i zabawną fabułę, realnych bohaterów, trochę matematyki i morał, który z łatwością można przełożyć na życie każdego z nas.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto