Krótka Historia Książek Zakazanych

Autor: Werner Fuld

Okładka wydania

Krótka Historia Książek Zakazanych


Dodatkowe informacje

 • Autor: Werner Fuld
 • Tytuł Oryginału: Das Buch Der Verbotenen Bücher: Universalgeschichte Des Verfolgten Und Verfemten Von Der Antike Bis Heute
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Niemiecki
 • Przekład: Bogdan Baran
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 205 mm
 • ISBN: 978-83-7758-593-1
 • Wydawca: Muza
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Emil Śmistek

"Kto czyta książki, żyje podwójnie." - Umberto Eco

 

Historia ludzkości to historia wojen, bitew, dyplomacji, wielkich ludzi i ich wiekopomnych czynów. To zwycięzcy i przegrani pisali nowe jej rozdziały, kształtując obecne granice, politykę, oraz ludzi wraz z odrębnością kulturową. To historia sprawia, że utożsamiamy się ze swoim narodem i celebrujemy ważne dla nas święta i zwyczaje. Jest to niezwykły proces rozciągnięty na setki lat. Ale czy jest coś, co bardziej niż czyny kształtowało mentalność?

 

Tak. Są to książki. Jednak nie te z głównego nurtu, te grzeczne, pisane pod dyktando i zatwierdzone przez najwyższe urzędy w kraju. Te najbardziej poczytne siedziały na najwyższych pozycjach w indeksach ksiąg zakazanych. Były najbardziej przewrotne i najbardziej niebezpieczne dla ówczesnej władzy. I to nie tylko kraju, ale również dla kontynentu. Myśliciele tacy jak Kant, Wolter, d'Alembert, Blazac czy Diderot byli na cenzurowanym, a ich dzieła palone z wielką ochotą. Wszystko w obawie przed rozruchami. I jak na ironie im bardziej były zakazywane, tym ludzie bardziej je czytali. I to tylko malutki wycinek tego jaką moc mają książki.

 

Werner Fuld stworzył specyficzne dzieło, bo głównym bohaterem tej książki jest książka. I jej perypetie na przełomie dziejów czyli od starożytności aż po dzień dzisiejszy. Autor zebrał imponujący zbiór informacji, mało znanych faktów i historii, które zaciekawią niejednego miłośnika tej formy rozrywki. Wiedzieliście, że w bibliotekach powstały specjalne ukryte działy tylko z pornografią? Że Margaret Mitchell napisała więcej niż tylko "Przeminęło z wiatrem"? A "Lolita" była zakazana w Ameryce, a pierwsze oficjalne Polskie wydanie przypadło na 1991 rok? Te i więcej szczegółów to niebywała gratka dla czytelników.

 

Również na uwagę zasługuje fakt, że historia książek to również historia ludzi oraz działań na rzecz ratowania słowa pisanego. Wiele razy w historii zdarzyło się, że woluminy były palone tylko dlatego że nie zgadzały się z ideologią w danym państwie. I dzięki Fuldowi możemy poznać jak często anonimowi ludzie z narażeniem życia chowali cenne powieści czy rozprawy filozoficzne przed oprawcami.

 

Sama forma książki przypomina skrypt wykładu z historii z powycinanymi nudnymi rzeczami. Choć nieraz autorowi zdarzało się "przeciągnąć" pewien temat i rozwlec niektóre wątki, to w większości przypadku pozostał wierny swoim założeniom. Kolejnym elementem, który mógłbym zarzucić, to skupienie się tylko i wyłącznie na Europie Zachodniej i Północnej Ameryce. Mogę się założyć, że sporo ciekawych informacji również znalazło by się po wschodniej stronie oraz dalej. Ponieważ historia książki jako medium informacji zasługuje na dużo więcej, niż ograniczenie do tak wąskiego zakresu.

 

Podsumowując książka jest warta uwagi i warto poświęcić trochę swojego czasu, aby potem móc zaskoczyć znajomych czy rodzinę nieznanymi faktami. Polecam wszystkim miłośnikom literatury oraz historii, którzy pragną uzupełnić swoją wiedzę na ten temat.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!