Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Major Hubal. Historia Prawdziwa

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 7 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 7 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Major Hubal. Historia Prawdziwa | Autor: Łukasz Ksyta

Wybierz opinię:

Czytelnik7

W ostatnim czasie coraz częściej sięgam po biografie. Moja niechęć do tego gatunku ustąpiła miejsca fascynacji, przez co na moich półkach coraz więcej tego typu pozycji. Szczególnie interesują mnie biografie osób nieprzeciętnych, wybitnych, których po prostu wypada znać. Do takich postacie niewątpliwie należy Henryk Dobrzański, o którym niniejsza pozycja traktuje.

 

Łukasz Ksyta, współautor książki "Opoczno i jego związki z odziałem Hubala", autor wielu artykułów historycznych publikowanych w czasopismach krajowych i polonijnych, współtwórca i redaktor strony www.majorhubal.pl. od lat gromadzi oraz opracowuje materiały o majorze Henryku Dobrzańskim oraz Jego żołnierzach.

 

Hubal, czyli major Henryk Dobrzański, to postać, która na pozór wydaje się bardzo dobrze polakom znana. Jednak, ze względu na niejasności dotyczących Jego życia, w szeroko pojętym świecie historycznym krąży wiele błędnych, często niezgodnych z prawdą, informacji na Jego temat. Wiele z nich Łukasz Ksyta w recenzowanej pozycji obala, podając prawdziwe, potwierdzone licznymi źródłami i badaniami. Autor przybliża czytelnikowi pełną sylwetkę majora Hubala, nie skupiając się jedynie na Jego obliczu patriotycznym i żołnierskim, ale także na życiu prywatnym, relacjach z środowiskiem, osiągnięciach sportowych oraz zainteresowaniach. Autor przedstawia Henryka Dobrzańskiego także jako wybitnego olimpijczyka i znawca koni. Major Hubal wziął udział w około 60 konkursach, reprezentując Polskę na 11 międzynarodowych zawodach. Niniejsza monografia przedstawia jednak Dobrzańskiego przede wszystkim jako patriotę i odważnego żołnierza, kreśląc czytelnikowi między innymi walkę z niemieckim okupantem na czele tzw. Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego.

 

Istotną częścią książki są także poszukiwania grobu majora Hubala (do dziś nieodnalezionego) oraz losy Jego żołnierzy (między innymi w Oświęcimiu). Autor rozpatruje wiele teorii dotyczących prawdopodobnego położenia grobu, powołując się na różne relacje i wspomnienia.

 

Niewątpliwie największą zaletą recenzowanej pozycji jest mnogość źródeł, z których korzysta autor. Na treść "Majora Hubala. Historii prawdziwej" składają się publikacje, prace naukowe, dokumenty (często pochodzące z prywatnych zbiorów), niedrukowane opowieści i liczne relacje. Autor korzysta z wielu nieznanych dokumentów, ukazując życie Henryka Dobrzańskiego od dzieciństwa, przez pierwszą wojnę światową i dwudziestolecie międzywojenne aż po śmierć, która miała miejsce 30 kwietnia 1940 roku. Łukasz Ksyta przedstawia majora Hubala bez zbędnego patetycznego wydźwięku, nie czyni z Niego postaci niemal idealnej, pozbawionej ludzkich ułomności, co często ma miejsce w biografiach, ale daje go poznać od "ludzkiej strony". Dużą zaletą są także lapidarne, aczkolwiek niezwykle wartościowe i treściwe, wiadomości. Autor nie zarzuca czytelnika lawiną nic niemówiących dat oraz dobrze znanych faktów, ale oferuje staranie wyselekcjonowane informacje. Warte uwagi jest także niezwykle bogate i interesujące tło historyczne, przedstawione w bardzo rzeczowy i przystępny sposób.

 

Istotnym elementem książki jest także jej część graficzną, w której skład wchodzą liczne fotografie, przedstawiające Henryka Dobrzańskiego na różnych etapach życia, Jego rodzinę, wyczyny sportowe oraz żołnierzy. W skład recenzowanej pozycji wchodzą także skany różnych, często nigdzie niepublikowanych, dokumentów (takich jak legitymacje, wnioski, karty), listy. pokwitowania, pisemne rozkazy i komunikaty.

 

"Major Hubal. Historia prawdziwa" to bez wątpienia istotne źródło informacji na temat Henryka Dobrzańskiego oraz Jego podwładnych. Łukasz Ksyta w sposób bardzo rzetelny i interesujący kreśli Jego sylwetkę, staranie selekcjonując informacje. Książką powinni zainteresować się nie tylko pasjonaci historii, ale także osoby interesujące się nieprzeciętnymi postaciami, gdyż do takich zdecydowanie należał Henryk Dobrzański.

Lucca

Prawdziwa historia Hubala

 

Mam w życiu dwie pasje. Pierwszą z nich jest czytanie, natomiast drugą- jak już zresztą wielokrotnie wspominałam- jest historia. Dlatego też, kiedy mogę połączyć obie swoje pasje jestem niezmiernie szczęśliwa. Tak stało się w przypadku książki Łukasza Ksyta- Major Hubal. Historia prawdziwa.

 

Hubal ¬– czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie Hubala.
Właśnie życie Dobrzańskiego opisał szczegółowo Łukasz Ksyta, wykorzystując nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też docierając do wielu nieznanych wcześniej dokumentów. Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych. Hubal jawi się na jej kartach nie jako pomnikowy ideał, lecz człowiek z krwi i kości.

 

To, co mogę powiedzieć od razu jest fakt, że książkę czytało mi się bardzo dobrze. Czytając, niemal chłonęłam przedstawione fakty. Według mnie na taki stan rzeczy mogło mieć wpływ wykorzystanie bardzo licznego materiału źródłowego. Autor wykorzystywał również informacje pochodzące z wcześniej niepublikowanych dokumentów, na które składają się nie tylko dokumenty pochodzące często z prywatnych zbiorów, relacje świadków, opowieści, ale także publikacje i prace naukowe. Według mnie wykorzystanie tak dużej ilości materiału wpływa nie tylko na wyczerpanie tematu, ale przede wszystkim na wartość tej książki. Autor pragnął dotrzeć do tych materiałów, aby w pełni ukazać przedstawione sytuacje. I według mnie autorowi należą się słowa uznania za trud i ogrom pracy, którą wykonał. Należy podkreślić, że autor przedstawił nie tylko partyzanckie losy Hubala, ale także całego jego przedwojenne życie. Nie pominął także jego udziału w kampanii wrześniowej.

 

Kolejną cechą książki, która zasługuje na wyróżnienie jest także to, że przywoływane fakty są bardzo uporządkowane i stanowią logiczną całość. Mamy tutaj do czynienie ze starannie wybranymi informacjami, dzięki czemu nie ma tutaj miejsca na daty, których i tak większość z Czytelników nie zapamięta, czy też na mało znaczące fakty. Wprost przeciwnie, autor skupia się na najważniejszych informacjach. Dzięki temu możemy poznać szczegóły dotyczące dzieciństwa i młodości Hubala, a także możemy przeanalizować to, co sprawiło, że stał się tak gorącym patriotą, oddanym sprawom Ojczyzny.

 

Moim zdaniem na niezwykłą wartość książki wpływ mają także wykorzystane w niej fotografie. Dzięki temu możemy przekonać się o autentyczności omawianych sytuacji.

 

Według mnie z postaci majora Hubala – Henryka Dobrzańskiego możemy brać przykład również współcześnie. Jego patriotyzm i oddanie sprawie powinny stanowić wzór dla współczesnych, a także skłonić do refleksji dotyczącej priorytetów w naszym życiu i systemu wartości, który wyznajemy.

 

W mojej opinii książka Łukasza Ksyty zasługuje na polecenie, ponieważ nie jest to tylko i wyłącznie książka, która opisuje fakty. Mamy tutaj do czynienia z rzetelną pracą, by przekazać konkretne treści w celu nakreślenia prawdziwego obrazu opisywanej postaci.

 

Za możliwość przeczytania książki Łukasza Ksyty – Major Hubal. Historia prawdziwa¬ oraz wyrażenia swojej opinii chciałabym bardzo podziękować Wydawnictwu Iskry.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial