Okładka wydania

Wielcy Artyści Ucieczek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Pod Redakcją: Piotr Jakubowski, Małgorzata Jankowska
 • Tytuł Oryginału: Wielcy Artyści Ucieczek
 • Seria: Linia Krytyczna
 • Gatunek: Filozofia
 • Język Oryginału: Polski, Angielski
 • Liczba Stron: 496
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 215 mm
 • ISBN: 9788364057182
 • Wydawca: Korporacja Ha!art
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wielcy Artyści Ucieczek | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Jezyna22

Książka „Wielcy artyści ucieczek" to opracowanie szczególne. Jest ono złożone z dwudziestu esejów krytycznych na temat powieści „Życie i czasy Michaela K" Johna Maxwella Coetzeego. Redaktorzy we wstępie dokładnie wprowadzają czytelnika w techniczne sprawy ukazania się tego wydania. I tak na przykład cytaty z „Życia i czasów Michaela K" w całej książce są lokalizowane w tekście i oznaczane skrótem „mk"z podanym numerem strony. Piszą również o tym jak niełatwo jest napisać tekst o książce, która składa się z tekstów o innej książce. Tytuł, który jest tutaj omawiany, został po raz pierwszy wydany trzydzieści lat temu i uhonorowany Nagrodą Brookera . Innowacją jest to, że mamy tutaj do czynienia z interpretacją tekstu i krytyczny komentarz jest niemożliwy, ponieważ w dziele zawsze istnieje jakaś część nie podlegająca systematyzacji lecz taki komentarz jest konieczny jako odpowiedzialny odzew na wezwanie, które dzieło kieruje do odbiorcy. Podstawowe źródło inspiracji to stosowana znacznie częściej na Zachodzie niż w Polsce praktyka badawcza, polegająca na naświetleniu jednego dzieła z wielu perspektyw interpretacyjnych (teoretycznych). Jeśli chodzi o polskie publikacje pierwszym pierwszym przykładem tego typu zabiegu był „Latarnik" Henryka Sienkiewicza pod redakcją Tadeusza Bujnickiego i Haliny Bursztyńskiej. Cały czas pojawiały się inicjatywy w podobnym stylu.

 

Otwarcie zbioru tekstem autora „Jednostkowość literatury" ma też dodatkowe uzasadnienie. Mała popularność tego typu wydań wynika z realiów rynku wydawniczego. Po prostu nie opłaca się wydawać takich książek, ponieważ potencjalna liczba nabywców jest założenia mniejsza niż liczba czytelników omawianego dzieła. Teksty w „Wielcy artyści ucieczek" są zarówno niejednorodne jak i niejednomyślne. Redaktorzy starali się tak dobrać materiał ,aby zmaksymalizować spektrum poruszanych problemów. Jednorodność miała być punktem wyjścia nie dojścia. Książkę Coetzeego określa się jako powieść o substrukturze filozoficznej , stąd taka duża ilość komentarzy oraz tak wielka tematyczna ich rozpiętość. Można również wskazać intertekstualny charakter powieści. Autorzy esejów krytycznych to między innymi Nadine Gordimer, David Attwell, Agata Bielik – Robson, Przemysław Czapliński, Piotr Jakubowski i Mike Marais. Autorzy prowadzą rozważania filozoficzne i krytyczno- literackie obierając za punkt wyjścia prostaczka z Kapsztadu, Michaela K. Piszą o powinnościach pisarza i ograniczeniach krytyki, o przyjemności tekstu i odpowiedzialności komentarza, o polityce, etyce, czyli wartościach leżących u podstaw wspólnoty. Całości dopełniają wywiady z Coetzeem jak również z Magdaleną Konikowską która jest polską tłumaczką jego powieści.

 

Opracowanie to składa się z czterech rozdziałów. Jedenaście z dwudziestu umieszczonych esejów stanowią przedruki. Wszystkie oprócz jednego z nich ( Cienia pod wiszącą skałą Agaty Bielik – Robson) ukazują się w języku polskim po raz pierwszy. Rozdział pierwszy ma tytuł – teKst, drugi – konteKst , trzeci to preteKst. Autorki i autorzy tekstów pochodzą z dziesięciu krajów leżących na pięciu kontynentów. Publikacja ta ma więc charakter międzynarodowy.

 

Redaktorzy uważają, że pomimo dwukrotnego wznawiana, książka ta pozostaje w naszym kraju niedoceniona, a jest ona jedną z najważniejszych pozycji literatury powszechnej XX wieku a na pewno jego drugiej połowy. Spełnia też wszystkie warunki by stać się dziełem klasycznym w znaczeniu, jakie nadał temu terminowi sam Coetzee. Autorzy mają nadzieję, że teksty zawarte w niniejszym zbiorze były niczym Wittgensteinowska drabina, po której wchodzi się po to , by ją następnie odrzucić, a odrzuca po to aby samemu stworzyć kolejne.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial