Okładka wydania

Mroczne Sny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mroczne Sny | Autor: Aleksandra Heljak

Wybierz opinię:

Anath

Yui jest zwykłą nastolatką. Żyje z mamą w Seattle, ojciec zmarł kiedy była mała. Wraz z przyjacielem, Sebastianem mają wspólny język. Oboje są fanami anime oraz rocka. Pewnego dnia dziewczyna śni dziwny sen. Jest przerażający – mroczny. Całkiem przypadkiem przekonuje się, że drzemią w niej nadprzyrodzone moce, o które zaczynają walczyć siły Dobra i Zła. Jej niepokojące sny to tylko przykrywka do tego, co spotyka ją na jawie. Czy Yui zdoła uratować matkę i bliskich przed zagrażającym niebezpieczeństwem z ciemnej strony?

 

Aleksandra Heljak urodziła się w 1998 roku w Bytomiu. Interesuje się kulturą Japonii oraz grami komputerowymi typu RPG. Ponadto uwielbia rockową muzykę i mangi. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku 13 lat. Trzy lata później wydała swoją pierwszą powieść.

 

Jak możemy przeczytać wyżej, autorka jest bardzo młoda. Przyznam się, że jesteśmy z tego samego wieku. Nie bez powodu o tym wspomniałam. Na początku chciałam bardzo pogratulować Aleksandrze. W końcu wydać własną powieść nie jest tak łatwo, tym bardziej w takim wieku. Zauważyłam, że główną bohaterkę trochę utożsamiła ze sobą. Obie lubią rocka, mangi i interesują się kulturą Japonii.

 

Historia zawarta w książce jest dość typowa. Jest sobie Yui, której wydaje się, że jest normalna. Niedługo później dowiaduje się, że jest „czarodziejką", potrafi strzelać kulami ognia.. Ma przyjaciela, nie chłopaka, przyjaciela. Wraz z Sebastianem mają te same upodobania. On jest w niej zakochany, ale dziewczyna tego nie zauważa. Kocha go, ale jak mówi, na swój sposób. Wkrótce pojawia się tajemniczy Alex, który wywołuje u głównej bohaterki falę uczuć. W sumie, to sama nie wie co o nim sądzić. Po kilku dniach stwierdza, że kocha i jednego i drugiego. A, nie dodałam, że ledwie co poznała Alexa i nazywa go przyjacielem równym Sebastianowi. Z drugim znają się od dziecka. Czy to nie jest mocno przerysowane? Nigdy tego nie powiedziałam o żadnej książce, ale ta mnie po prostu denerwowała. Pojawiało się bardzo dużo błędów logicznych, totalny minimalizm. Zamiast opisać dokładnie zaistniałą sytuację autorka tylko pokazała jej zarys. Już nie mówię o opisach miejsc, w których znajdowali się bohaterowie. Dowiedziałam się w niewielkim stopniu jak wygląda Yui, Sebastian oraz Alex. Jak powiedziałam, w niewielkim stopniu. Plusem są jednie sny bohaterki. Były ładnie opisane, ale niezbyt szczegółowo. Po prostu brakowało mi tych detali, które są ważne dla wymagającego czytelnika.

 

Co będzie mi się najbardziej kojarzyło z „Mrocznymi snami"? Imiesłowy przysłówkowe uprzednie. Tak, to te zakończone na „-łszy", „-wszy". Było ich bardzo wiele. Autorka posługiwała się nimi niemalże cały czas. Dodatkowo towarzyszyły przymiotniki w stopniu najwyższym; „ulubiona manga", „ulubiony zespół". Nie sądzę, by stało się coś, gdyby Aleksandra napisała wprost co miała na myśli. O wiele lepiej brzmiałaby nazwa zespołu czy mangi. Byłoby to bardziej wiarygodne. Jeśli spojrzeć na język, to jest zbyt banalny. W ogóle, pomysł o dzieciach-niemowlakach jako potworach jest dość groteskowy. Zapowiadało się mrocznie i ciekawie, a było nudnie. Podczas czytania książki towarzyszyła mi chęć uderzenia głową o ścianę, albo rzucenie „Mrocznymi snami" o podłogę.

 

Przyznam szczerze, że jest to najgorszy utwór jaki do tej pory przeczytałam. Panuje w niej totalny minimalizm. Długo zastanawiałam się, zanim zaczęłam ostro krytykować książkę w tejże recenzji. Jednakże przeczytałam parę rozdziałów książki, którą pisze moja znajoma blogerka. Dziewczyny są w tym samym wieku, ale o znaczny poziom wyżej jest dziewczyna, która pisze na blogu. Autorka ma dopiero szesnaście lat, ma dużo pracy przed sobą, jeśli chce stworzyć coś dobrego. Nie polecam „Mrocznych umysłów" wymagającym czytelnikom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial