Okładka wydania

Entliczek Pentliczek

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Entliczek Pentliczek | Autor: Agatha Christie

Wybierz opinię:

Ewfor

Angielska pisarka Agatha Christie urodziła się w Torquay w 1890 roku, a zmarła w Wallingford w 1976 roku. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Jej książki zostały wydane w ponad miliardzie egzemplarzy w języku angielskim, a drugi miliard przetłumaczono na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Pisała również pod pseudonimem Mary Westmacott wydając kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw - amator panny Marple.

 

Jej książki cieszyły się i cieszą takim powodzeniem, że wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy („Morderstwo w Orient Expressie", „Śmierć na Nilu" czy „4.50 z Paddington"). Na podstawie jej książek powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.
Czy trzeba czegoś więcej, aby sięgnąć po książkę tej słynnej autorki?

 

W swoich książkach bardzo często przedstawiała różnego rodzaju leki i trucizny, znajomość tej dziedziny wyniosła jeszcze z pierwszej wojny światowej, w czasie której, pracowała jako technik farmaceutyczny.
W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

 

Tym razem, Agata Chrstie pozwoliła mi na krótkie spotkanie z detektywem Herkulesem Poirot, chociaż on w tej powieści odgrywa raczej rolę drugoplanową, co nie ujmuje mu błyskotliwości w rozwiązaniu zagadki kryminalnej.

 

W pensjonacie zamieszkałym przez kilku studentów różnych narodowości, dochodzi do dziwnych kradzieży. Siostra sekretarki detektywa, zatrudniona w tym miejscu, jako ktoś w rodzaju intendentki, zwierza się z niepokojących zdarzeń, ale Herkules Poirot, nie widzi w tym nic nadzwyczajnego do momentu, kiedy dochodzi do tajemniczej śmierci jednej z mieszkanek, która wcześniej przyznała się do zagarnięcia niektórych przedmiotów, które zaginęły. Upozorowana na samobójstwo śmierć dziewczyny, od razu wzbudza w detektywie wątpliwości, i wspólnie z komisarzem policji, prowadzącym śledztwo, próbują oni rozwiązać zagadkę, która najprawdopodobniej ma coś wspólnego z dziwnymi kradzieżami, które nie do końca zostały wyjaśnione, ponieważ dziewczyna przyznała się tylko do niektórych. Kidy dochodzi do kolejnej zagadkowej śmierci, sprawa zaczyna być bardzo poważna.
Oczywiście dla Herkulesa Poirot, który zagadki kryminalne rozwiązuje głównie posługując się filozofią, nie jest to orzech nie do zgryzienia.

 

Chciałabym kiedyś przeczytać jakąś książkę tej autorki w oryginale, ale niestety nie znam języka angielskiego na tyle dobrze, aby wczytywać się w literaturę anglojęzyczną. Ta powieść, tak jak i poprzednie, jest napisana dość prostym i odrobinę śmiesznym językiem, porównując ją do obecnie wydawanych kryminałów, ale czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. Autorka ma ten wspaniały dar, że od początku książki potrafiła w czytelniku wzbudzić zainteresowanie. Pomysł na taką właśnie fabułę jest dość niesamowity, bo z pozoru zwykłych, dość często spotykanych w domach akademickich kradzieży, robi się przestępstwo na skalę międzynarodową. Ciekawe przedstawienie postaci od pierwszych stron powoduje, że z jednym można się dość swobodnie utożsamiać, a do innych czuję się głęboką rezerwę.

 

Treść podzielona jest na rozdziały, i jest to duży atut tej powieści, bo czyta się dużo wygodniej niż w powieści bez rozdziałów. Jeśli chodzi o mnie, to wolę jak treść lektury, którą czytam jest podzielona, a nie napisana „jednym tchem". Powieści tej pisarki są krótkie, ale bardzo treściwe, ot lektura na weekend, którą szybko się przeczyta i przy której nabierze się ochoty na więcej

 

Polecam tę książkę osobom, które oczywiście lubią sensację i ciekawe wątki kryminalne, ale przede wszystkim polecam tym, którzy lubią czytać książki Agaty Christie, a tej jeszcze nie przeczytali.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto