Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Kujawska Poezja Miłosna

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Tytuł Oryginału: Kujawska Poezja Miłosna
 • Seria: Redecz Krukowy i Okolice… Kraina Prastara. Tom XV
 • Gatunek: Poezja i Aforyzmy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 566
 • Rok Wydania: 2012
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 210 mm
 • Wydawca: Krukowiak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Brześć Kujawski
 • Ocena:

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kujawska Poezja Miłosna | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Pomimo tego, że wszyscy jesteśmy Polakami, każdy z nas wywodzi się z zupełnie innego miejsca. Łączy nas narodowość, lecz odróżnia od siebie przynależność do różnych krain geograficznych, przez co posiadamy nieco inne spojrzenie na chociażby kulturę i przywiązanie do miejsca urodzenia. Wszyscy, gdy jesteśmy z dala od domu, który głównie tworzy nasze otoczenie, zaczynamy tęsknić za krajobrazami, spokojem, za tym, co znamy od dziecka. Jako Kujawianka z trudem wyobrażam sobie zamieszkanie chociażby w górach, widząc obecnie ze swojego okna widok na lasy i okoliczne pola. Janusz Borkowski, prezes i założyciel Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak", a zarazem poeta, który obdarzył kolebkę swoich przodków ogromną miłością, stworzył cykl książek „Redecz Krukowy i okolice... Kraina prastara", mających na celu szerzenie lokalnego patriotyzmu. Niedawno spędziłam miłe chwile przy tomiku „Kujawska poezja miłosna", w którym znajdują się wiersze 45. Kujawiaków.

 

„Właśnie ludziom zapatrzonym i zasłuchanym w to, co podpowiada im serce, wrażliwym na piękno słowa, chcącym się dzielic z innymi głębią swojej duszy, serca i rozumu, chcemy poświecić tą książkę – tym, którzy wyrośli na Kujawskiej Ziemi. Ludziom, dla których największą inspiracją do tworzenia była miłość" – takie słowa w przedmowie zawarł Janusz Borkowski, redaktor naczelny wydania, którego wiersze znajdują się również w posłowiu. Jak sama nazwa tomiku wskazuje – całość została poświęcona miłości, lecz nie tylko tej pomiędzy dwojgiem ludzi, ale również i do natury, zwierząt, przyjaciół czy Boga. To niezwykłe uczucie, którego każdy z nas poszukuje w swoim życiu, towarzyszy nam cały czas w wierszach rodowitych Kujawiaków, mieszkających nadal na rodzinnej ziemi bądź też będących już tylko myślami w krainie pierwszych Piastów. To prace wrażliwych ludzi, trudniących się wieloma zawodami – począwszy od rolników, nauczycieli, wykładowców, a kończąc na uczniach szkół podstawowych, czy tych, którzy już odeszli w tej ziemi. Każdy z utworów poetyckich jest inny, bowiem każdy artysta inaczej przedstawia swoją wrażliwość, starając się otworzyć czytelnikowi oczy na piękno tego świata, co niewątpliwie – niejednemu z nich się udaje. Niektórzy zaskakują słowem, a inni zaś prowadzą odbiorcę za rękę po ścieżkach, którymi przeszedł niejednokrotnie, lecz nie dostrzegł magii, kryjącej się w chociażby koronach drzew.

 

„Kujawska poezja miłosna" to dowód na to, że istnieją ludzie, dla których mała ojczyzna znaczy wiele. To również wspaniała praca Kujawiaków, którzy nie wstydzą się swojej wrażliwości oraz miłości do własnego otoczenia, skrywającego bogactwo, jakie najczęściej jest niedoceniane przez współczesne społeczeństwa. Bo cóż jest piękniejszego od rodzinnych terenów i świadomości, że posiada się wolność, jakiej nikt nie może nam zabrać? Janusz Borkowski nakładania czytelników, by nie wstydzili się własnych uczuć, jakie wywołają u nich wiersze tychże poetów. I muszę przyznać, że jako Kujawianka jestem niezwykle dumna z działalności prezesa „Krukowiaka", którego wkład na rzecz promocji rodzimego terenu zasługuje na ogromne uznanie i brawa.

 

Pomimo tego, że treść tej pozycji jest wręcz kapitalna, to nie do końca odpowiada mi forma wydania „Kujawskiej poezji miłosnej". Tomik nie należy do najlżejszych, przez co sprawi trudność czytelnikom, ceniącym sobie lekturę książek w łóżku. Dodatkowo wyłapałam kilka literówek i błędów językowych. Jednak podsumowując całość – jestem pod ogromnym wrażeniem całego cyklu i jeszcze nieraz zapoznam się z kolejnymi częściami „Redecz Krukowy i okolice... kraina prastara". Gratuluję pasji pisania poetom, których utwory znalazły się w tomiku, oraz polecam tę pozycję tym, którzy są wrażliwi na delikatne słowo pisane...

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial