Przysięga Królowej

Autor: C.W. Gortner

Okładka wydania

Przysięga Królowej


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jezyna22

C.W. Gortner – jest autorem ogromnie poczytnych powieści historycznych i wielkim miłośnikiem historii. Zbierając materiały do książek odbywa liczne podróże, uczył się nawet dworskich tańców i zamieszkał na pewien czas w hiszpańskim zamku. Jego powieści zdobyły ogromną sławę i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Jest człowiekiem zaangażowanym w obronę praw zwierząt i ochronę środowiska. Jego powieści to między innymi „Ostatnia Królowa", „Wyznania Katarzyny Medycejskiej" i „Sekret Tudorów. Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I".

 

Autor w wywiadzie do Nesweeka mówi, że po raz pierwszy Izabela Kastylijska przykuła jego uwagę gdy dorastał w południowej Hiszpanii. Mieszkał tam obok ruin zamku należącego do królowej, robił też wycieczki do Granady, miejsca jej największych podbojów. Gdy gromadził materiały do pierwszej powieści poświęconej jej córce odkrył, że Izabela zjednoczyła podzielone królestwo Hiszpanii i przygotowała go do okresu renesansu. Wywarła ogromny wpływ nie tylko na kulturę hiszpańską lecz też na światową. Zdaje sobie sprawę, że jej osoba może budzić kontrowersję. Na pewno była krzyżowcem, który wypędził Żydów i powołał hiszpańską inkwizycję. Autor nie stara się jej usprawiedliwiać, tylko stara się zrozumieć i wyjaśnić co nią kierowało. Nikt nie spodziewał się, ze zostanie królową a na dodatek jej romans z Ferdynandem Aragońskim przyniósł jej bardzo złą sławę. Było również ewenementem to, że sama wybrała sobie małżonka czego skutkiem był wybuch wojny domowej. Charakterystyczne dla niej było to, ze nienawidziła walk byków i zabroniła aby były elementem królewskich uroczystości , była również bardzo zaangażowana w edukację kobiet, cały czas się kształciła i rozwijała intelektualnie. Jej dzieci były fantastycznie wykształcone co stawiało je na pierwszym miejscu jeśli chodzi o partię matrymonialną.

 

Autor znakomicie poprowadził fabułę wprowadzając czytelnika w klimat dworów, ich zwyczajów jak i skrytych intryg. Postać głównej bohaterki prowokuje skrajne emocje. Władczyni dążąca do zjednoczenia państwa jest równocześnie odpowiedzialna za ogromne prześladowania i makabryczne zbrodnie wykonane przez inkwizycję. Powieść została podzielona na cztery części. Historia prowadzona jest od roku 1464 a kończy się w 1492 roku (wyprawa Krzysztofa Kolumba). Izabela jest tutaj narratorką, wszystkie wydarzenia ukazane są z jej punktu widzenia. Ukazuje czytelnikowi co najmniej dwie twarze – fanatycznej królowej jak i osoby dbającej o światłość (nauczanie) swojego narodu. Objęła tron na prawach męskich, została koronowana na „króla". W sumie ogromnie to pasowało do jej twardego charakteru.

 

Powieści historyczne maja to do siebie, że wymagają ogromnego przygotowania do omawianego i podjętego tematu. Nieraz ten czas poszukiwań wiadomości jest niejednokrotnie dłuższy od napisania danej książki. Uważam, że autor świetnie się z tego się wywiązał. Ukazane przez niego losy Izabeli Kastylijskiej ogromnie wciągają i sprytnie pozostawiają nawet pewien niedosyt. Mamy tutaj i romans i wątek kryminalny na tle wydarzeń historycznych, czyli wszystko to co powoduje, że lekturę czyta się z zapartym tchem. Ocenę osoby „króla" autor zostawia już odbiorcy powieści. Trzeba jednak pamiętać, że gdy zasiadała na tronie miała niespełna siedemnaście lat i mało kto dawał wiarę w to, że sobie poradzi. Jak widać była ogromnie pojętną uczennicą jeśli tak szybko stała się jednym z ważnych monarchów Europy. Dla mnie osobiście jest to jedna z najlepszych powieści historycznych, które ostatnio czytałam dlatego zdecydowanie polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z: