Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Morderstwo W Orient Expressie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 8 votes
Akcja: 100% - 7 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 9 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 11 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Morderstwo W Orient Expressie | Autor: Agatha Christie

Wybierz opinię:

Ewfor

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto nie tyle nie przeczytał, co nie słyszał o Agacie Christie i jej bardzo sławnym detektywie Herkulesie Poirot.

 

Moja przygoda z tą pisarką miała miejsce bardzo dawno temu, tak dawno, że już nie pamiętam treści jej książek, pamiętam tylko, że zaczytywałam się w nich do późnych godzin nocnych.

 

Angielska pisarka Agatha Christie urodziła się w Torquay w 1890 roku, a zmarła w Wallingford w 1976 roku. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszechczasów. Jej książki zostały wydane w ponad miliardzie egzemplarzy w języku angielskim, a drugi miliard przetłumaczono na 45 języków obcych. W samej Francji sprzedano 40 milionów jej książek. Pisała również pod pseudonimem Mary Westmacott wydając kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością.

 

Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw - amator panny Marple.

 

Jej książki cieszyły się i cieszą takim powodzeniem, że wiele z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy („Morderstwo w Orient Expressie", „Śmierć na Nilu" czy „4.50 z Paddington"). Na podstawie jej książek powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.

 

W swoich książkach bardzo często przedstawiała różnego rodzaju leki i trucizny, znajomość tej dziedziny wyniosła jeszcze z pierwszej wojny światowej, w czasie której, pracowała jako technik farmaceutyczny.
Czy trzeba czegoś więcej, aby sięgnąć po książkę tej słynnej autorki?

 

„Morderstwo w Orient Expresie" to jedno z wielu śledztw prowadzonych przez słynnego detektywa. Herkules Poirot, pilnie wezwany telegramem, musi jak najszybciej wracać do Londynu. prosi więc pracownika hotelu, aby zarezerwował mu przedział w pociągu jadącym z Istambułu przez Triest do Calais. Jakież jest jego zdziwienie, kiedy okazuje się, że pociąg mimo nietypowej pory jest przepełniony. Jednak dzięki spotkaniu przyjaciela, będącego dyrektorem Compagne Internationale de Wagons-Lits udaje mu się dostać miejsce. Przejeżdżający przez Jugosławię pociąg wpada w zaspy śnieżne i zmuszony jest do zatrzymania się na dłużej, gdzieś w szczerym polu. Nie to jednak jest największym zmartwieniem podróżujących, ponieważ właśnie w tym czasie zostają odkryte w jednym z przedziałów zwłoki pasażera, który nie budził wśród innych sympatii. Oczywiście rozwiązaniem tej zagadki, na prośbę dyrektora kolei zajmuje się detektyw Poirot.

 

Sposób prowadzenia śledztwa jest bardzo interesujący, a intuicja nie zawodzi w żadnej kwestii.

 

Książka jest ładnie wydana i czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Podzielona na kilkanaście rozdziałów fabuła płynnie przenosi czytelnika od myśli do czynów, jakimi słynny detektyw próbuje rozwiązać zagadkę. Zakończenie jest tak niesamowite, że po skończeniu książki chwilę musiałam pomyśleć, jak udało się Herkulesowi wydedukować to wszystko.

 

Mam jednak pewne zastrzeżenia co do tłumaczenia tekstu. Nie należę do osób biegle władających językami obcymi, a w tej lekturze niestety było sporo zwrotów zwłaszcza w języku francuskim. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby zostały one przez wydawnictwo w jakiś sposób wytłumaczone, chociażby w stopce strony. Irytowało mnie to, że często nie miałam pojęcia, o czym rozmawiają bohaterowie książki.

 

Jednak niesamowity dar wciągania czytelnika w intrygi i tajemnice jakie w swojej książce potrafiła przekazać autorka, odrobinę zrekompensowały moje oburzenie co do wtrącania obcych słów i zdań. Uważam, że jeżeli książka przetłumaczona jest już na jakiś język, to niech jej treść pozostanie zrozumiała dla przeciętnego czytelnika, a jeżeli już konieczne jest pozostawienie obcojęzycznych dodatków, to niech zostaną one udostępnione w taki sposób, żeby czytelnik nie musiał się domyślać o co chodzi.

 

Mimo tych małych minusów polecam książkę wszystkim miłośnikom nie tylko starych kryminałów, ale kryminałów w ogóle. Myślę również, że nie tylko miłośnicy powieści sensacyjnej znaleźliby zadowolenie w czytaniu tej książki.

Miłka Kołakowska

Wolna amerykanka na jugosłowiańskich torach

 

12 stycznia tego roku wypadła 40 rocznica śmierci Agathy Christie. To właśnie ta okoliczność nakłoniła mnie do zakupu biletu na słynny pociąg Orient Express, w którym odbyła się jedna z najbardziej zagadkowych zbrodni mistrzyni kryminału. Wiedziałam, że spotkam znanego mi już detektywa, Herkulesa Poirot, ale nie przewidziałam ogromnej bystrości i pomysłowości, jakarządziła autorką w trakcie powstawania tego dzieła.

 

Słynny detektyw Herkules Poirot wsiada do zatłoczonego pociągu relacji Stambuł – Calais i już pierwsza noc potwierdza, że nie jest to zwykła podróż. Na totalnym jugosłowiańskim odludziuOrient Express wpada w zaspę śnieżną, co uniemożliwia dalszą jazdę. Nie jest to jednak największym problemem podróżujących, bowiem w jednym z przedziałów zostaje znaleziony zasztyletowany mężczyzna. Detektyw rozpoczyna szczegółowe dochodzenie, które ma przyczynić się do wykrycia zabójcy. Niewiele potrzeba do stwierdzenia, że mordercą jest jeden z dwunastu pasażerów tego samego wagonu. Sprawa od początku nie jest łatwa, a każdy z bohaterów ma solidne alibi. Który z podróżujących kłamie? I kim tak naprawdę był zamordowany mężczyzna?

 

Rozwiązanie tej zagadki jest nadzwyczaj skomplikowane, wymaga wielu przesłuchań i drobiazgowych obserwacji. Ta sprawa nie mogła jednak trafić w lepsze ręce. Belgijski detektyw jest mistrzem swojego fachu, a im więcej potrzeba domysłów, tym lepiej dla niego. Poirot prowadzi z pozoru zwyczajne dochodzenie, przesłuchuje wszystkich podróżujących, dopytuje o błahe sprawy, które wydają się zupełnie nieistotne dla tego śledztwa. Szósty zmysł detektywa okazuje się jego największym atutem, a poziom inteligencji sięga o wiele dalej niż domyślają się tego pasażerowie unieruchomionego pociągu. Każdadrobnostka ma ogromną wagę i nie jest przypadkowa. Łamigłówka, jaką jest sprawa morderstwa Ratchetta, jest wyjątkowo zagmatwana, a jej rozwiązanie czai się w jednym wagonie. Jaki motyw kierował zabójcą i dlaczego Orient Express stał się tłem dla tej makabrycznej sceny?

 

Sensownego wyjaśnienia mogą udzielić sami pasażerowie, lecz wymaga do bardzo sprytnego i rzeczowego przesłuchania. Herkules Poirot jest mistrzem swego fachu i nikt nie odbierze mu tego tytułu. Detektyw ten potrafi szczegółowo analizować fakty, ale to niesamowity zmysł obserwacji i umiejętność połączenia subtelnych drobiazgów, odpowiedzialne są za jego sukces i efektywność. Zdolności detektywistyczne przeplatają się ze znajomością ludzkiej psychiki i ogromnym doświadczeniem, co rzutuje na wyniki jego pracy. Agatha Christie zaserwowała nam jednak nie tylko kunsztowne dochodzenie do prawdy przez swojego ulubieńca, ale także pozwoliła wejść w świat totalnej mieszanki bohaterów. Wystarczy przejść się myślami po kilku przedziałach pociągu i już widać, jak różnobarwni pasażerowie jadą Orient Expressem. Wydaje się to nader nieprawdopodobne, aby w jednym miejscu spotkały się tak odmienne osoby. Wyjaśnienie tego zbiegu okoliczności jest równie zaskakujące, jak sam finał śledztwa, a przy tym ma sensowne podłoże.

 

Finezyjna intryga i tok dochodzenia sprawcy potwierdzają, że Agatha Christie jest niedoścignioną mistrzynią kryminału. Każda próba przechytrzenia Herkulesa Poirot jest skazana na przegraną, pozostaje tylko czekać na jego końcową mowę, w której wyłoży zaistniałe zdarzenie punkt po punkcie. Jego uwadze nie ujdzie najmniejszy drobiazg, wszystko znajdzie racjonalne i należyte wyjaśnienie. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznać tajemnicy tego morderstwa, to gorąco polecam zakup biletu na Orient Express. Uwierzcie, ta podróż będzie niezapomnianą kryminalną przygodą.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial