Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Stephanie Plum. Najlepsza Jedenastka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stephanie Plum. Najlepsza Jedenastka | Autor: Janet Evanovich

Wybierz opinię:

Viconia

I stało się niemożliwe! Stephanie Plum rzuciła pracę! W końcu może zacząć żyć jak normalny człowiek, poszukać normalnej pracy od dziewiątej do piątej, przestać tarzać się w śmieciach i może nawet jej samochody przestaną wybuchać. Taaaaa...

Może i Stephanie rzuciła pracę, ale praca wcale nie zamierza porzucić jej. Za dużo sobie narobiła wrogów, żeby tak po prostu zacząć normalne życie. Ktoś zaczyna jej grozić, strzela do niej i wysadza samochód w powietrze. Brzmi coś jakby znajomo ;) Jednak Steph nie ustaje w poszukiwaniach normalnej pracy i dosyć szybko znajduje zatrudnienie. Niestety jeszcze szybciej wylatuje z hukiem. I tu na pomoc przychodzi znajoma firma KomandoMan, więc jak można się domyślić – będzie się działo!

 

Jedna z lepszych części przygód Stephanie, zdecydowanie! Jak zwykle pomieszanie z poplątaniem, a do tego wszystko, co tak bardzo w tej serii lubimy. Steph i jej wieczny pech, babcia Mazurowa i zwariowana rodzinka, Komandos, który niedługo chyba osiwieje przez naszą bohaterkę, Morelli, który tym razem pozostaje z lekka unieruchomiony w domu, Lula, która zajmuje wolne miejsce na etacie łowcy nagród,tajemnicze zaginięcia i równie tajemnicze powroty. Czegóż chcieć więcej.

 

Największą wadą tej serii jest to, że książki są zdecydowanie za krótkie, nie ważne, czy mają 300 czy 400 stron, to zawsze za mało. Szczególnie, że kiedy już się do nich dosiądę, to nie odejdę dopóki nie skończę i potem jest mi naprawdę źle. Ale pozostaje tylko wypatrywać kolejnej części.

 

Niezmiennie jestem pod wrażeniem tego, że po jedenastu tomach autorka nadal trzyma poziom, w żadnym wypadku nie można jej niczego zarzucić, a ja z tomu na tom jestem ciągle zachwycona serią. W dalszym ciągu bawi mnie do łez, pozwala się zrelaksować i na parę godzin zapomnieć o świecie. Napisana lekko i z wielkim poczuciem humoru, akcja jak zwykle pędzi na łeb na szyję i zaskakuje na każdym kroku. Stephanie i reszta ekipy są już dla mnie jak starzy, dobrzy znajomi, po tylu tomach naprawdę można się z nimi bardzo zżyć. Zdecydowanie jest to jedna z moich ulubionych serii i taką raczej już pozostanie. Jak ktoś nie czytał, to powinien nadrobić. I niech was nie przeraża ilość tomów, nawet nie zauważycie, kiedy będziecie z niecierpliwością oczekiwać na dwunasty!

Uleczkaa38

Hmm.., macie już dość głównych męskich bohaterów książek, z zawodu policjantów, detektywów, łowców nagród, którzy to radzą sobie ze wszystkimi złoczyńcami świata skinieniem małego palce u lewej ręki, sypiąc przy tym ciętym żartem na prawo i lewo..? Przyznam szczerze, że Mi trochę taki typ postaci się już przejadł i znudził, gdyż ile to razy można czytać o super macho, którzy dzień rozpoczynają od szklanki alkoholu, następnie zabijają kilku bandziorów, by po pracy oddać się romansowi z super pięknością poznaną w barze..NUDA..Jeśli podzielacie moje zdanie, to mam dla Was jak i dla Siebie, całkiem dobrą wiadomość. Otóż możemy wspólnie cieszyć Nasze oczy i umysły lekturą doskonałego cyklu sensacyjno - kryminalnego, którego to głównym bohaterem jest kobieta - łowczyni nagród z Jersey. Nieustraszona, mądra, piękna, dowcipna i do tego, zawsze pakująca się w największe tarapaty..Do polskich księgarni trafiła już 11 odsłona tego świetnego cyklu autorstwa Janet Evanovich, której tytuł brzmi "Najlepsza jedenastka".

 

Przyznam szczerze, z niemałą dozą wstydu, iż to moje pierwsze spotkanie z Stephanie Plum i jej szalonym życiem, z pewnością jednak nie ostatnie. Wspomniana powyżej Stephanie, jak doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy jej przygód, jest zawodową łowczynią nagród, której praca sprowadza się do dostarczania wymiarom sprawiedliwości wszystkich tych klientów, którzy "zapomnieli" stawić się do sądu lub na odbycie kary więzienia. Jednak tym razem sprawy przybierają zgoła odmienny obrót, gdyż Stephanie postanawia porzucić niebezpieczną i bardzo niewdzięczną pracę, chcąc zatrudnić się w fabryce guzików, a tym samym odmienić swoje zwariowane życie. Niestety przeszłość nie pozwala jej na to, gdyż pewien tajemniczy "znajomy" z dawnych lat, pozostawia Stephanie anonimowe liściki i paczuszki, których treść z pewnością nie wróży nic dobrego. Ponadto ktoś, zresztą nie pierwszy już raz, usilnie stara się nadszarpnąć zdrowie kobiety, w wyniku czego kolejne jej samochody ulegają solidnemu zniszczeniu. Jeśli dodamy to tego zbliżający się wielkimi krokami ślub siostry Stephanie, a także jej rozterki uczuciowe pomiędzy dwoma zabiegającymi o jej względy mężczyznami - Morellim i Komandosem, to juz z całą pewnością możemy stwierdzić, że będzie się działo..;)

 

Pierwsze wrażenie płynące z lektury tej książki, to niesamowita lekkość, łatwość i dowcip w podjęciu tego tematu, jakim to jest życie 30 - letniej kobiety, pałającej się, bądź co bądź, nie do końca radosnym i zabawnym zajęciem. Janet Evanovich ukazała życie i prace głównej bohaterki, niejako w krzywym zwierciadle, uwypuklającym wszystko to, co sprzyja niepohamowanym atakom śmiechu. Fabuła tek książka to nieustający ciąg kłopotów i tarapatów w które to wpada Stephanie, i z których to wychodzi obronną ręką, najczęściej w bardzo niekonwencjonalny i prześmiewczy sposób. Interesujące jest to, iż tak naprawdę to zarówno życie zawodowe, czyli ściganie złych przestępców, jak i życie ściśle prywatne, zwłaszcza uczuciowe, są tutaj nieustannym poligonem doświadczalnym do zabawnych sytuacji, którym to poddawana jest nie tylko główna bohaterka, ale także i jej najbliżsi, znajomi, czy nawet całkiem przypadkowi ludzie. Trzeba to wyraźnie podkreślić, iż w przypadku tej powieści, jak i zapewne także całego cyklu,. mamy do czynienia z komedią sytuacyjną i intelektualną, na najwyższym poziomie. Śmiejemy się tutaj z dialogów, zdarzeń, przemyśleń i wewnętrznych rozterek Stephanie, które są po prostu niesamowite i niedoścignione dla wielu twórców komedii. Tak po prawdzie, to chyba śmiejemy się tu także i z Nas samych, których życie, choćby od czasu do czasu, jakoś dziwnie przypomina życie (bynajmniej te mniej wystrzałowe i pościgowe), głównej bohaterki.

 

Nie można jednak stwierdzić, iż książka to tylko komedia i nic więcej..Otóż mamy tutaj do czynienia także z intrygą kryminalną i sensacją na bardzo wysokim poziomie. Zagadka tajemniczego prześladowcy z przeszłości, liczne próby zamachów na życie Stephanie czy też praca łowczyni nagród, zarówno jej samej jak i jej przyjaciół z biura, stanowią pasmo niekończących się przygód, które podniosą ciśnienie nawet najbardziej opanowanym czytelnikom. Uliczne pościgi, strzelaniny, wybuchające samochody, sceny walki i świstające kule w powietrzu - wszystko to stanowi tło dla rozgrywającej się tutaj historii, która pędzi z zawrotną prędkością od pierwszej do ostatniej strony lektury. I choć zdecydowanie jest to bardziej kryminał i sensacja w wydaniu filmów z gwiazdorami kina akcji z lat 80-tych, gdzie najważniejsze były umiejętności walki i strzeleckie, aniżeli sztuka dedukcji, to wcale nie przeszkadza to w czerpaniu doskonałej rozrywki z tej książki. Raz jeszcze sprawdza się to mądre zdanie, iż jeśli coś robisz naprawdę dobrze i z pełnym zaangażowaniem, to zawsze będzie to warte uwagi i zainteresowania. Tak właśnie postępuje Janet Evanovich w swoich książkach, i za to pokochały je miliony czytelników na całym świecie.

 

Z pewnością jednak cykl ten nie odniósłby tak wielkiego i spektakularnego sukcesu, gdyby nie postać Stephanie Plum. Postać bardzo wyrazista, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, którą można z miejsca polubić lub znienawidzić. Na szczęście tych drugich, sądząc po ilości sprzedanych egzemplarzy tytułów, jest zdecydowanie mniej. A jest ich mniej przede wszystkim dlatego, iż Stephanie to kobieta z krwi i kości, postać pełna wad i zalet, których nie stara się ukrywać za sztuczną maską zasad i pozorów, a tym samym jest zawsze naturalna i prawdziwa. Któż z Nas kobiet, nie doświadczał tych różnego rodzaju rozterek serca i egzystencjalnych rozstajów, które każą Nam wybierać pomiędzy tym, co dyktuje serca, a tym, co podpowiada rozum. Stephanie także tego doświadcza, można by rzec że nieustannie, zachowując jednocześnie niezwykłą klasę i styl. Takich kobiet boją się mężczyźni, takim kobietom zazdroszczą inne panie i wreszcie takie kobiety są najciekawsze. Stephanie jest szczera, odważna, nie bojąca się trudnych wyborów (choć kompletnie nie umiejąca ich podejmować, ale to już inna kwestia), a do tego zmagająca się z codziennym życiem w tak zabawny i ciepły sposób, iż w takim wydaniu życie jawi się jako nieustająca przygoda..Pozazdrościć:)

 

Lektura tej książki to doskonała rozrywki na długie popołudnia, choć to chyba nie do końca odpowiednie określenie, gdyż książkę czyta się tak szybko, iż nawet nie dostrzega się tego, że dotarliśmy już do ostatniej strony powieści. Z pewnością jest to zasługa niezwykłego tempa i mnogości serwowanych Nam wydarzeń, które następują po sobie z iście piorunującą prędkością, nie dając choć krótkiej chwili na wytchnienie. Ale to dobrze, gdyż Stephanie Plum jest pozytywnie zakręconą osobą i takie jest również jej życie, a co za tym idzie, tak też powinniśmy je poznawać na łamach kart tej powieści. Autorce książki udaje się w niezwykle interesujący sposób opowiadać o tak bardzo różnych i nie powiązanych ze sobą zdarzeniach, w równie interesujący i intrygujący sposób. I tak oto z zapartym tchem śledzimy pościgi samochodowe, co i trudne rozmowy Stephanie z własną mamą, siostrą czy nawet kochankiem. To rzadkość w literaturze, a tym samym dowód na to, jak niezwykły talent posiada Janet Evanovich.

 

Książka ta to doskonała zabawa dla wszystkich tych, którzy uwielbiają się śmiać i ekscytować wartką akcją. Czyli innymi słowy, jest to doskonała rozrywka dla wszystkich z Nas, bo przecież, choć od czasu do czasu, każdy z Nas uwielbia taką zabawę. Zabawę nie wymagającą bardzo dużego intelektualnego zaangażowania jak i również trudnych emocji, których nie można potem wyrzucić z siebie przez długi czas po zakończeniu lektury. Otóż w tym przypadku bawimy się, czerpiemy radość i satysfakcję z czytanych stron, a po dotarciu do ostatniej z nich, zapominamy o nich, pamiętając jedynie iż to świetna rozrywka, warta kontynuowana przy okazji sięgnięcia po kolejny tom cyklu. I to jest właśnie chyba tutaj najlepsze i najprzyjemniejsze, mianowicie ta lekkość nie tylko samej lektury, ale także i jej wpływu na Nasz emocje.

 

Cykl o przygodach Stephanie Plum jest cyklem wybitnym, o czym świadczyć mogą nie tylko ilości sprzedanych egzemplarzy na całym świecie i ogromne zainteresowanie czytelników, ale także i ten oto fakt, iż to już 11 tom, który trafia do polskich czytelników, nie będący przy tym jedynie swoistym "odcinaniem kuponów od sławy". Otóż sądząc po licznych wypowiedziach na forach i blogach literackich, każda kolejna cześć cyklu jest wyczekiwana z ogromną niecierpliwością, zaś jej poziom nie ustępuję swoim poprzedniczkom w najmniejszym calu. To istny fenomen, który po prostu trzeba poznać i przekonać się na własnej skórze, czy cały świat się nie myli. Z mojej strony mogę stwierdzić, iż na pewno sięgnę zarówno po poprzednie tomy cyklu, jak i również już zapowiadany 12 tom, który ukaże się w ciągu najbliższych tygodni. Polecam i życzę mnóstwa uśmiechu przy lekturze:)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial