Okładka wydania

Kompletny Przewodnik Runiczny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kompletny Przewodnik Runiczny | Autor: Lisa Peschel

Wybierz opinię:

Asertyslem

W dość znaczącym stopniu interesuję się kulturą, obyczajami i życiem codziennym wikingów, zwłaszcza mitologią, jednak ta książka, traktuje o runach, czyli swoistym pismem którym posługiwały się plemiona nordyckie oraz germańskie Europy Północnej. Mówiąc natomiast o tym, że runy służą li tylko za pismo, jest – może nie sporą – niepoprawnością. Otóż autora przykłada tu wielką uwagę do tego, że runy były używane stosunkowo rozmaitych czynności.

 

Lisa Peschel jest artystką i pisarką. Od lat praktykuje magię i propaguje ją jako jeden z najbardziej naturalnych sposobów na zwiększenie komfortu życia każdego człowieka. Jest także praktykującą wróżką i doświadczoną zielarką.

- po przeczytaniu notki na tyle okładki, czułem, że ten poradnik to jakaś kpina, albo wierutna propaganda druidyzmu czy neopogaństwa. Takie odniosłem wrażenie, według mnie opis ten raczej umniejsza wspominanej lekturze, a bynajmniej nie sprawi, że czytelnicy wezmą tej publikacji na poważnie.

 

Kompletny przewodnik runiczny, zasługuje jednakowoż na uwagę, szczególnie ludzi pasjonujących się zarówno kulturą nordycką, wróżbiarstwem, magią i przepowiadaniem przyszłości, jak i tych po prostu interesujących się wykonywaniem runicznych talizmanów, które równie dobrze może przynieść niewątpliwie ciekawą, a już na pewno, oryginalną ozdobę.

 

Książka przedstawia dokładnie runy, ich pochodzenie, tradycyjne zastosowanie, wygląd i znaczenie. Na początku dowiedziałem się jak i z czego - wykonać własne runy, jaki powinny mieć rozmiar i kształt, do czego winny być zastosowane, czego unikać, w czym powinny być przechowywane – sakwa, jak również jak ją wykonać. Następnie autorka przedstawia nam sposób oraz przedmiot pomagający nam w czynieniu magii runicznej. Potem przechodzi do wróżbiarstwa, bardzo dokładnie, włącznie z czarnobiałymi ilustracjami prezentuje nam na wstępie runy, ich pierwotne znaczenie, symbolikę oraz połączenie, dodatkowych run, przeinaczających bądź zmieniających nieco znaczenie, odczytanej przez nas runy. W kolejnym rozdziale, autorka przedstawia nam fachowe rozmieszczenie run we wróżbiarstwie i zasady, bez których nie będziemy w stanie odczytać właściwie wróżby. Pani Lisa opisuje nam przykładowy rytuał, włącznie z formułką (czyt. również: modlitwę) rozpoczynającą ceremonialną, w której bierzemy wcale czynny udział, przez cały czas dostosowując się do wskazówek i zaleceń. Są tu pokazane również metody, rodzaje przeprowadzania rytuałów.

 

Późniejszy etap zajmuje symbolika i zastosowanie run w magii, po której przechodzimy do zasad stosowania i wykorzystania owej magii. Na koniec zostają nam talizmany, gdzie autorka wyszukuje dla nich prawidłowej definicji, co może się nim stać i do czego służą, oraz przed czym chronią. Ostatnia część, należy do rzemieślnictwa, czyli tworzenia run i wyrysowywaniu runicznych symboli. Autorka podaje nam sposób, technikę i obróbkę. Do przewodnika Peschel dodaje listę lektur obowiązkowych, dla osób bardziej zainteresowanych runami, teoretyczną genezą powstania, historię, zastosowanie itp.

 

Książeczka to coś pomiędzy poradnika i przewodnika, umieszczonych ściśle w konwencji związanej z runami. Pozornie niezbyt zachęcający opis na tylnej okładce, nijak nie ma się do wartości treści, bowiem zawiera ona całe mnóstwo istotnych faktów i wyjaśnień. Miły dodatek dla osób zafascynowanych kulturą nordycką, wróżbiarstwem magią oraz symboliką.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto