Okładka wydania

Tryptyk O Wierze

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Tryptyk O Wierze | Autor: Jan Paweł IIBenedykt XVIFranciszek I

Wybierz opinię:

Lolek90

Niewielu z nas wie, w jaki sposób zdefiniować termin „wiara". Ja sama mam z tym niemały problem. No bo jak określić coś, co ma nienamacalny charakter? Wiary nie da się przecież dotknąć. Można ją zobaczyć w czynach i zachowaniach innych osób. Ale czy potrafimy odpowiednio podać przykłady jej obrazów?

 

„Tryptyk o wierze" to zbiór przemówień trzech ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka skierowanych do młodych ludzi, w których zawarli sens wiary chrześcijańskiej. Nie da się ukryć, że praktycznie każdy z tekstów został przekazany podczas orędzi na Światowe Dni Młodzieży, podczas których młode osoby z całego świata spotykają się albo w kościołach swoich diecezji, albo w wyznaczonych przez papieża miejscu na kuli ziemskiej, gdzie wspólnie wyznają swoją wiarę oraz spędzają czas na zabawie i integracji. Znajdziemy w książce przemówienia ze spotkań Jana Pawła II w latach 1987 – 2002, Benedykta XVI w latach 2005 – 2011 oraz papieża Franciszka podczas ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku oraz ze spotkania z seminarzystami, które miało miejsce w Watykanie 6 lipca 2013 roku.

 

Łatwo się domyśleć, że każda z wymienionych postaci w inny sposób przedstawia młodym tajemnice wiary. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, która z nich robi to najlepiej. Czytając tekst jesteśmy pozbawieni tonu głosu, jakim był on pierwotnie wygłoszony. Bo nawet najlepszy tekst o wierze wygłoszony zbyt zdenerwowanym głosem nie przemówi nikomu do serc ani umysłów. Tym samym możemy na nowo czytać napisane słowa, nadając im barwę i odniesienie według naszego uznania i całkowicie zmieniając ich sens.

 

Osobiście bardzo cieszę się z tego, że dane mi było przeczytać przemówienia z pierwszych lat istnienia Światowych Dni Młodzieży, głównie dlatego, że albo nie było mnie jeszcze na świecie, kiedy zostały one wygłoszone, albo byłam zbyt mała, aby zrozumieć ich treść. Szczególnie przypadło mi do gustu czytanie wygłoszone podczas spotkania z młodzieżą w sierpniu 1991 roku. I to nie ze względu na to, że były wypowiedziane w tak bliskiej mojemu sercu Częstochowie, ale z powodu ciepła słów i autentycznej radości z tego, że na Jasnej Górze pojawili się młodzi zza wschodniej granicy, którzy tak niedawno mogli tylko pomarzyć o spotkaniu z papieżem. Tamtego dnia to marzenie stało się rzeczywistością. Ucieszyłam się też czytając przemówienie Jana Pawła II z Toronto, które miałam przyjemność oglądać na telebimie w jego rodzinnych Wadowicach, gdzie odbywało się Forum Młodych. Któż mógł się wtedy spodziewać, że są to ostatnie Światowe Dni Młodzieży z jego udziałem? Następni papieże kontynuowali jego dzieło, mówiąc młodym o prawdziwej wierze na podstawie przesłań, które były hasłami kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

 

Książka wydana jest estetycznie, a skromność okładki wręcz mnie zachwyciła. Nie znajdziemy na niej portretów trzech ostatnich papieży, a flagę państwa watykańskiego, która zlewa się z śnieżnobiałym tłem. To tak, jakby redaktor chciał powiedzieć, że nie osoba jest ważna, ale jej słowa. Trochę denerwowało mnie za to, że każde przemówienie rozpoczynało się od nowej strony. Zwłaszcza, kiedy poprzednie zajmowały trzy linijki na poprzedniej stronie. Gdzie tu ekologia i ekonomia? Ale z drugiej strony zapewniało to przejrzystość czytanych treści. „Tryptyk o wierze" to książka skierowana głównie dla ludzi młodych, ale podejrzewam, że i starsi znajdą w nim coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto