Okładka wydania

Świadomość Ruchu Teksty O Tańcu Współczesnym

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Pod Redakcją: Jadwiga Majewska
 • Tytuł Oryginału: Świadomość Ruchu. Teksty O Tańcu Współczesnym
 • Seria: Linia Teatralna
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 616
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 978-83-64057-20-5
 • Wydawca: Korporacja Ha!art
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 6 votes
Akcja: 100% - 12 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 8 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Świadomość Ruchu Teksty O Tańcu Współczesnym | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Maruseru

Po raz pierwszy miałem okazję czytać książkę, która traktowała o tańcu współczesnym. Książkę unikatową, bowiem zdaje się jedyną na polskim rynku czytelniczym, która w tak wyczerpujący sposób wyjaśnia procesy zachodzące podczas ruchu. Jeszcze do niedawna nie śmiałbym dorabiać żadnej ideologii do tańca współczesnego, natomiast po przeczytaniu tej publikacji zrozumiałem, iż zagadnienie to kryje w sobie znacznie więcej.

 

Tytuł całej książki: Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym, jest niemalże mistrzowski, bo to właśnie owa samoświadomość daje nam możliwość tworzenia czegoś tak niebanalnego. Książka ta otwiera umysł, sprawia że spoglądamy na taniec całkiem inaczej, niż dotychczas. Dostrzegamy znaczenia, wielość perspektyw, wyzbywamy się owego stereotypowego myślenia odnośnie tańca jako sztuki. Taniec nie jest mechanicznym procesem, ale jest autokreacją, swoistą formą, w którą wciela się tancerz. Dla mnie cała publikacja jest niezwykle osobliwa. Dzięki niej, możemy zrozumieć taniec w ujęciu socjologicznym, religijnym czy antropologicznym w ogóle. To sprawia, że każdy kolejny rozdział, jakoby oderwany od siebie, wyczula na ruch. Książka jest trudna i wymaga od potencjalnego czytelnika sporego wysiłku intelektualnego, ale to jedynie jej atut. Jest to swoiste kompendium o tańcu współczesnym. Pozycja niemalże idealna dla badaczy kultury współczesnej, pasjonatów, ludzi zawodowo zajmujących się tańcem.

 

Język jest naukowy, ale w pewnych partiach niezwykle literacki, co sprawia że taniec ujęty i, co za tym idzie, rozumiany jest jako coś metafizycznego, to niezwykłe. Do tego warto wspomnieć o arcyciekawych ilustracjach, które urozmaicają całą lekturę. Publikacja składa się na kilka większych rozdziałów oraz wchodzących w nie podrozdziałów. Przeczytamy w niej o tańcu jako działaniu, procesie, dowiemy się o historii współczesnego tańca, o krytyce. Cała ta konstrukcja zdaje się być niezwykle przemyślana, dzięki czemu każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie i co za tym idzie, nie jest konieczne czytanie jej w sposób ciągły. Ów porządek pozwala na powracanie do pewnych wątków, poruszanych motywów. Dla mnie osobiście książka stała się inspiracją, nie tylko ze względu na wymieniane nazwiska czy sztuki, ale przede wszystkim zaintrygowały mnie cytaty, które otwierają niektóre rozdziały. Stanowią one coś na wzór motta, swoistego wprowadzenia do rozważań.

 

Mnie szczególnie ujął ten: Przeżyliśmy coś lecz nie uchwyciliśmy znaczenia, a zbliżenie się do znaczenia odnawia przeżycie w innej formie 1. I chociaż cytat ten otwiera jeden rozdział, to w zasadzie odnaleźć w nim można ideę całej książki. Właśnie znaczenie, którego tak często nie jesteśmy wstanie uchwycić, spostrzec, wtedy pozostaje jedynie odczucie, które nieumiejętnie, wręcz niezgrabnie staramy się opisać. Tylko dzięki znaczeniu możemy coś nazwać, bo doznamy owego przeżycia w formie, np. w tańcu. Nie ukrywam, że po raz pierwszy sięgnąłem po książkę, która zdaje mi się, nie ma wad. Jest niemal idealnie zaplanowana, jest kompletna językowo, graficznie i merytorycznie (chociaż de facto, to ostatnie nie mnie stwierdzać). To jedna z tych książek, które potrafią zainspirować, sprawić, że chce się więcej. Niech nie zraża was jej objętość, jest to publikacja obszerna, ale treściwa, bardzo artystyczna, ale wciąż kurczowo „trzymająca" się konkretu. Od początku lektury, do samego końca miałem poczucie, że opisane w książce procesy zachodzące w tańcu mają sens. Serdecznie polecam wszystkim tym, którzy chcą otworzyć się na współczesną sztukę.

 

T. S. Eliot: The Dry Salvages. W: Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym. Red. J. Majewska. Wyd. Korporcja Ha!art. Kraków 2013. s. 321.

Scarlett

Taniec istnieje na świecie od momentu, gdy człekopodobne zaczęły stąpać po ziemi. Pląsy można uznać za rytuały czarodziejskie, zaklinające, godowe i wiele, wiele innych. Jakby już od najdawniejszych lat można uznać taniec za najbardziej uniwersalny język, którym można przekazać najdrobniejszą emocję. Jakby pląsanie i podrygi były ponad językami i podziałami, tak że każdy zrozumie przekaz.

 

„Najpierw tańcz. Myśl później. Taka jest naturalna kolej rzeczy." Samuel Beckett

 

Ta antologia jest oparta na modelu anglosaskiego readera. To zbiór różnorakich tekstów dotyczących tańca współczesnego. Ich autorami są sami zainteresowani, czyli tancerze oraz choreografowie, ale również badacze tańca i krytycy artystyczni. Nigdy wcześniej nie powstał taki zbiór tekstów, a jest wyjątkowo istotny szczególnie w celu badań naukowych. Co ważne teksty te nie podejmują jedynie zagadnienia tańca współczesnego, ale korelują je ze zjawiskami kulturowymi występującymi na świecie. To nie tylko proste eseje, ale również wywiady z różnorakimi autorami. Tworzy coś w rodzaju ideologii wokół całokształtu tańca współczesnego i rozbijają na drobny mak poglądy odnośnie tej dziedziny sztuki.

 

Jak się dowiedziałam naprawdę wiele osób czekało na tego rodzaju publikację. Faktycznie, jest ona naprawdę dobra i wartościowa. Zawiera wiele interesujących tekstów. Sama redaktorka – Jadwiga Majewska - nie ukrywa, że nie wszystkie teksty, jakie pragnęła zamieścić udało się zdobyć. Przede wszystkim dlatego, że prawa do nich były za drogie, a jednocześnie niewarte swojej ceny. Zadziwiające, że choć teoretycznie łączy te teksty jedynie tematyka, to mimo to komponują się w logiczną i konsekwentną całość. To mnie ogromnie zdumiało, gdyż miałam wrażenie jakby jeden tekst wynikał z poprzedniego.

 

A kim jest Jadwiga Majewska? Ukończyła religioznawstwo na UJ w Krakowie i okazjonalnie prowadzi tam zajęcia z historii, historii tańca i analizy spektaklu tanecznego. Pisuje do magazynu „Teatr", „Znaku", „Tygodniku Powszechnym", „Res Publice Nowej", „Arttaku" oraz do „Didaskaliów". Jak widać to naprawdę pracowita osoba i współpracowała z TVP Kultura. Jest współtwórczynią kolekcji z Gazety Wyborczej „Balet i taniec". Prowadziła wiele spotkań, eventów związanych z tańcem współczesnym. Opracowała dwie antologie tekstów oraz została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez pewien czas mieszkała w USA i zajmuje się krytyką literacka.

 

Pierwsze część książki poświęcona jest procesom tworzenia tańca, między innymi pracy nad choreografią, ruchom tanecznym, tancerzom i choreografom ogólnie. Druga część, znacznie krótsza od poprzedniej, opowiada o antropologii, kultury i religii w sferze tańca. Dzięki temu zyskałam nie tylko płytkie spojrzenie na taniec, że to tylko poruszające i wyganiające się na wszystkie strony ciało, tylko głębszy sens, idee skrywające się za ruchami ciała i ciężką, katorżniczą wręcz pracę.

 

Niesamowicie spodobał mi się tekst Piny Bausch – pewnie wielu z Was zna ją z filmu „Pina", w którym to członkowie jej zespołu wspominają ją i jej dokonania artystyczne.

 

Kosztuje sporo, jednak wydanie warte jest swojej ceny. Podejrzewam, że fascynaci z pewnością zaopatrzą się w tę książkę bez względu na dość druzgocącą cenę. Mimo wszystko ogromna objętość książki implikuje niejako równie ogromną cenę. W książce jest wiele zdjęć, niezwykle nastrojowych i tworzących niezwykłą atmosferę, dzięki czemu na chwilę mogłam wejść w niezwykle tajemniczy i nieznany świat. Obniżam trochę ocenę, gdyż nie każdy tekst mi się spodobał, ale większość jak najbardziej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto