Wiatr

Autor: Marcin Ciszewski

Okładka wydania

Wiatr


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Keengah

Mimo, że to właśnie w powieściach sensacyjnych i kryminałach najczęściej i z największą przyjemnością się zaczytuję, polskiej literatury tych gatunków właściwie nie znam. Zazwyczaj sięgam po pozycje amerykańskie, rzadziej, choć również, po brytyjskie i skandynawskie, polskie z daleka omijając. Problem leży, wydaje mi się, w tym, że nie do końca tym naszym rodzimym autorom ufam, nie bardzo też pomysł wkomponowania kryminalnych wydarzeń w nasze polskie, mimo wszystko jednak całkiem spokojne, otoczenie do mnie przemawia. Ostatnio zdarzyło mi się sięgnąć (po raz pierwszy w ogóle, bądź po raz pierwszy po bardzo długiej przerwie, sama już nie wiem) po powieść kryminalną polskiego autorstwa i nie była to niestety lektura zachęcająca do dalszego zgłębiania twórczości polskich autorów. Całkiem przypadkiem jednak w moje ręce wpadł „Wiatr" Marcina Ciszewskiego, który, co tu dużo mówić, wbił mnie w fotel, kompletnie zaskoczył i całkowicie zmienił moje postrzeganie. Lepiej późno niż wcale, zwykliśmy mawiać i w tym wypadku nie mogę się z tym nie zgodzić.

 

Pamiętam, jak przy okazji recenzji którejś części przygód doktora Huntera autorstwa Simona Becketta (bodajże było to „Zapisane w kościach") rozwodziłam się nad ogromnym potencjałem... warunków pogodowych. Lektura „Wiatru" tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że nic, naprawdę nic, nie jest w stanie z taką łatwością stworzyć odpowiedniego klimatu dla rozgrywających się wydarzeń, jak pogoda. U Becketta był to późnojesienny sztorm, przenikliwy chłód i porywisty wiatr, które na odciętej od świata wyspie same w sobie, bez potrzeby odkrywania kolejnych trupów, wywoływały u czytelnika gęsią skórkę. U Ciszewskiego jest podobnie. Akcja powieści rozgrywa się w Sylwestrową, bardzo mroźną i wietrzną noc, na nieoświetlonych, cichych i niebezpiecznych stokach polskich Tatr. W takich warunkach łatwo zgubić komórkę, nartę, a nawet towarzysza. O drodze nie wspominając.

 

Zamiarem bohaterów powieści, pochodzących z różnych środowisk, właściwie nieznających się wcześniej ludzi, było spędzenie sylwestrowej nocy w nieco niekonwencjonalny sposób, bo na Kasprowym Wierchu. Wśród uczestników imprezy znalazł się nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz wraz ze swoją żoną, światowej sławy malarką Heleną oraz ich wspólny przyjaciel - góral, również policjant, Staszek Krzeptowski. Mimo porywistego wiatru, wagonik kolejki linowej przewożący grupę imprezowiczów dociera w końcu na szczyt, przygotowania do zabawy ruszają pełną parą i nic, naprawdę nic nie zwiastuje makabrycznych wydarzeń, jakie mają się rozegrać tej nocy. Ktoś jednak atakuje po czasie jedną z uczestniczek zabawy, a niedługo potem w całym budynku wysiada prąd.

 

Nikomu już w głowie picie i tańce, nikt nie chce dłużej zostać w budzącym niepokój miejscu. Grupa decyduje się na ucieczkę.

 

„Wiatr" to powieść sensacyjna światowej klasy, choć nadal ciężko uwierzyć mi w to, co piszę. Spodziewałam się przeciętnej książki a dostałam kawał bardzo dobrej powieści. Co najważniejsze chyba, autor po mistrzowsku buduje w niej napięcie. Momentami, ale to naprawdę momentami i tylko w pierwszej połowie książki, akcja płynęła może odrobinę zbyt wolno. To, co jednak wydarzyło się pod koniec i w jak przerażająco szybkim tempie rozgrywały się te makabryczne wydarzenia, zrekompensowało mi te parę chwil nudy, jakiej doświadczyłam wcześniej. Nie spodziewałam się tak misternie skonstruowanej fabuły, poważnych wątków politycznych, zaangażowania w akcję najwyższych organów władzy państwowej. Ta książka zawiera naprawdę wszystko, by wciągnąć najbardziej wytrawnego i wymagającego pasjonata literatury kryminalnej. Nie pozostaje mi nic innego, jak książkę Marcina Ciszewskiego polecić.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!