Okładka wydania

Bestia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Rozmus
 • Tytuł Oryginału: Bestia
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 456
 • Rok Wydania: 2014
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 210 mm
 • ISBN: 9788378353010
 • Wydawca: Videograf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Chorzów
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bestia | Autor: Piotr Rozmus

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Od zawsze byłam tego oto zdania, że najtrudniejszym zadaniem przed jakim staje pisarz, to przestraszyć czytelnika. Łatwiej jest bowiem wzruszyć, rozśmieszyć, zaszokować czy też nawet zniesmaczyć odbiorcę literackiego dzieła, niż wywołać u Niego autentyczne poczucie strachu, grozy, lęku. I wbrew pozorom nie udaje się to najczęściej autorom horrorów czy też thrillerów, lecz właśnie twórcom porządnej literatury sensacyjno - kryminalnej. Dzieje się tak z tej prostej przyczyny, iż najbardziej przerażające czyny mogą być udziałem tylko i wyłącznie Nas samych, czyli ludzi. Wampiry, demony, żywe trupy i inne tego typu potwory stają się niewinnymi i zabawnymi "maskotkami", wobec ludzkiego oblicza prawdziwego zła, które tkwi gdzieś głęboko w zakamarkach Naszej psychiki. I gdy zachodni autorzy już dawno doszli do tego przekonania, to wśród polskich twórców literatury ów pogląd i przekonanie wydają się dopiero kształtować. Można by rzec, że nigdy nie jest za późno..I to prawda, gdyż dzięki tym "początkom" możemy poznawać tak interesujące i ze wszech miar polskie pozycje mrocznej sensacji, jak powieść autorstwa Piotra Rozmusa, zatytułowana "Bestia".

 

Fabuła książki przedstawia wydarzenia rozgrywające się w niewielkim, urokliwym polskim miasteczku - Szczecinku, w którym to dochodzi do makabrycznych wydarzeń. Wydarzeniami tymi są brutalne zabójstwa dwóch młodych kobiet, okaleczenie poprzez oskalpowanie pewnego mężczyzny oraz zaginięcia dzieci. W obliczu tych strasznych wydarzeń na mieszkańców miejscowości pada ogromny strach, który czyni ich życie koszmarem z najgorszych snów. Przed zadaniem rozwikłania zagadki ów tajemniczych wydarzeń i zatrzymania tej fali bestialskiej przemocy, staje emerytowany komisarz policji - Robert Donovan, który raz jeszcze będzie musiał zmierzyć się w swoim życiu z najohydniejszymi przejawami ludzkiego szaleństwa. Do tego wszystkiego w mieście pojawia się dawny przeciwnik policjanta, który po 13 latach odsiadki ma tylko jeden, jedyny cel - zemstę na Donovanie. Od tej chwili rozpoczyna się żmudne śledztwo, będące drogą do nieuniknionej konfrontacji głównego bohatera z psychopatycznym mordercą, żądnym zemsty mafiosem i dodatkowo czymś jeszcze, co sięga daleko w przeszłość mieszkańców tamtejszej okolicy..

 

Najważniejsze i najżywsze przekonanie płynące z lektury niniejszej powieści, to absolutna wiarygodność tego tekstu, która już po pierwszych stronach każe traktować przedstawiane tu wydarzenia, jako literaturę najwyższych lotów. Czytając książkę Piotra Rozmusa bardzo łatwo jest zapomnieć, iż jest to jedynie literacka fikcja, nie zaś wręcz reporterska relacja z autentycznych, wstrząsających wydarzeń, które miały miejsce lub dzieją się naprawdę tu i teraz, wprost na naszych oczach. Trudno jest znaleźć tutaj choćby najmniejszy ślad fałszu, przerysowania realiów, sztampowości czy też naiwności literackiej opowieści, która kosztem licznych uproszczeń, dodaje całości większego efektu. Otóż w przypadku tej historii wszystko wydaje się aż do bólu szczere, naturalne, toczące się własnym, niczym nie wymuszonym rytmem, tak jak w prawdziwym życiu. I nie ważne czy śledzimy akurat kolejne elementy policyjnego dochodzenia, makabryczne czyny psychopatycznego mordercy, działania dawnego króla szczecińskiej mafii czy też mroczne wydarzania sprzed 60 lat.., gdyż każda z tych scen jest ukazana niejako nie z perspektywy osoby, która mogłaby je sobie wyobrazić we własnej głowie, lecz z perspektywy naocznego uczestnika tychże wydarzeń. Myślę, że ten szczególny talent pisarski autora "Bestii" jest czymś wyjątkowym i bardzo rzadkim w polskiej literaturze ostatnich lat. Talent, polegający na równie barwnym jak i wiarygodnym toczeniu pisarskiej gawędy, z łatwością i swobodą godną pozazdroszczenia.

 

Książka ta z pewnością nie była by tak interesującą i godną uwagi pozycją, gdyby nie doskonała historii kryminalna, która siłą rzeczy musi odgrywać wiodącą rolę w tym gatunku literackim. Właściwie to nawet nie tyle sama historia, ile jej inteligentne opowiedzenie w bardzo przemyślany i zaplanowany, w najmniejszym stopniu, sposób. Oto bowiem wraz z głównym bohaterem poznajemy kolejne fakty i ślady, wiodące Nas do rozwikłania tajemnicy tych makabrycznych morderstw. Jednocześnie jednak otrzymujemy tę oto przewagę nad emerytowanym detektywem, iż w międzyczasie stopniowo, krok po kroku, poznajemy także tytułową bestię, która wywiera bardzo, ale to bardzo mocne wrażenie. Jednak nie musimy się obawiać, iż tym sposobem uprzedzimy głównego bohatera, i sami zbyt szybko poznamy wszystkie odpowiedzi na nurtujące Nas pytania, co wiązałoby się nieuchronnie ze znacznym spadkiem napięcia i zainteresowania fabułą. Otóż autor czuwa Nad Nami i dba o to, byśmy do ostatniej strony tej pasjonującej opowieści, poruszali się jedynie w nurcie domniemań, prawdopodobieństw, przypuszczeń.., które wcale nie muszą mieć zbyt wiele wspólnego z prawdą. Piotr Rozmus doskonale bawi się konwencją kryminału i thrillera, a przy okazji pozwala brać udział w tej zabawie również czytelnikowi. I tak oto rysuje pewne wydarzenia, pozostawia drobne ślady, kieruje Nasze przemyślenia ku danemu punktowi.., by po chwili całkowicie zmienić kierunek rozwoju akcji, a tym samym zmusić Nas, do poszukiwania prawdy, niemalże zupełnie od początku.

 

Istotne jest tutaj również to, że owe śledztwo od początku do końca oddaje charakter polskich realiów, a w szczególności tych typowo małomiasteczkowych. Ludzie, ich zachowania, miejsca, panujące tutaj reguły i zasady wzajemnego współżycia, wszystko to jest właśnie takie, jaki być powinno w takim miasteczku jak Szczecinek. W ogóle trzeba oddać słowa uznania pod adresem autora, iż tak szczegółowo, wiernie i realistycznie oddał charakter jak i również samą topografię Szczecinka. Śledząc poczynania bohaterów książki, zdajemy się na własne oczy i widzieć i czuć to miasto, te małe, urokliwe alejki, wąskie uliczki, stare kamienice. I choć nie miałam okazji nigdy odwiedzić na własne oczy tego miasta, to jestem absolutnie przekonana, iż właśnie tak ono wygląda w rzeczywistości. W zasadzie to skłaniam się ku tej oto myśli, iż wybierając na miejsce akcji to urokliwe i piękne miasteczko, autor uczynił to, co czynią skandynawscy pisarze kryminałów, zdobywając tym samym rzesze milionów fanów na całym świecie. Otóż tym czymś jest ulokowanie najokrutniejszego zła, w miejscu ze wszech miar idealistycznym, pięknym, spokojnym i z natury bezpiecznym. Ta decyzja autora okazała się strzałem w dziesiątkę, który przełożył się na niezwykle sugestywną i zaskakującą powieść kryminalną, mogącą śmiało konkurować z największymi bestsellerami skandynawskiej literatury zbrodni.

 

Sama lektura "Bestii" to rozrywka na najwyższym poziomie. Rozrywka, która zapewnia czytelnikowi długie godziny intelektualnej zabawy w detektywa, przepełnione akcją, emocjami i wszechobecnym poczuciem strachu. Każde zdanie ma tutaj swój sens i wagę, tworzące niezwykłą aurę tajemniczości i lęku przed czymś, co ukrywa się gdzieś w najbliższej okolicy. Liczne zwroty akcji przeplatane są niezwykle malowniczymi opisami miejsc, natury, ludzkich zachowań. To także bardzo duży walor warsztatu literackiego Piotra Rozmusa, który przejawia się w tej niezwykłej umiejętności przykuwania uwagi czytelnika z pozoru błahymi i najzwyklejszymi słowami, opisującymi np. szum drzew w lesie lub spadający śnieg..I gdy oto mamy solidną porcję akcji oraz sugestywne obrazy, to brakuje Nam jeszcze ludzi. Ci są i to ze wszech miar naturalni, realistyczni, prawdziwi. Boimy się ich, nie lubimy, czasami żałujemy i współczujemy, ale na pewno im wierzymy. Wierzymy w ich słowa, czyny, zachowania, i choć których nie pochwalamy, to je rozumiemy. Ciekawe jest właśnie to, że autor tak ukierunkowuje swoją opowieść, iż w jakimś sposób potrafimy wczuć się w rolę i sytuację poszczególnych bohaterów, a tym samym choć po części, zrozumieć ich motywy i czyny.

 

Bohaterowie książki to bardzo silny punkt tej pozycji. Trudno znaleźć wśród nich kogoś, kogo można by nazwać pozytywnym i dobrym, w 100%. Nie od dziś jednak wiemy, iż najciekawsi są Ci źli, skomplikowani, niejednoznaczni w ocenie. I tacy są bohaterowie "Bestii". Weźmy choćby pod uwagę główną postać - Roberta Donovana ( nazwisko troszkę irytuje..), który jest niby uczciwy, porządny, prawy i sprawiedliwy w tym co robi. Jednak i On skrywa pewne tajemnice z przeszłości, które prześladują go po dzień dzisiejszy i jednocześnie nie pozwalają na to, by mógł spać ze spokojnym sumieniem. Mężczyzną w mocno średnim wieku, który wiele przerzedł i który potrzebuje tak naprawdę jednego - odpoczynku na emeryturze. Zmęczony życiem, pracą, ludźmi i chyba po trochu także sobą, tym jakim jest. Po drugiej stronie barykady - tytułowa bestia. Człowiek, który przeraża swoim wyglądem, zachowaniem i oczywiście popełnianymi zbrodniami. Muszę przyznać, że dawno już nie spotkałam w polskiej literaturze tak strasznej, odrażającej ale i niezwykle fascynującej postaci negatywnej. Jego myśli, żądze, pragnienia są tak mocne i mroczne jednocześnie, że samo ich czytanie powoduje ciarki na karku..I jeszcze trzeci z bohaterów - były szef szczecińskiej mafii, posługujący się interesującym pseudonimem "Łezka". Człowiek zły z natury, gangster z krwi i kości, który całe swoje życie poświęcił na udział w grupie przestępczej. Pragnący zemsty, wyrównania rachunków, sprawiedliwości w jego mniemaniu, który nie cofnie się przed niczym, by tego dokonać. Trzej różni bohaterowie, których to drogi los splótł ku ostatecznej konfrontacji..

 

Od lat brakuje mi, zarówno w polskim kinie jak i polskiej literaturze, mocnych opowieści kryminalnych o najbardziej przerażającej naturze człowieka. Ileż bowiem można czytać i oglądać historii o detektywach w sutannach, z psem u boku czy też lubujących się w technologicznych zabawkach. A przecież nie trzeba tak wiele, by stworzyć inteligentną historię opartą na walce dobra z złem, w której przestępcy dorównują inteligencją ich przeciwnikom, ukazującej życie i jego mroczne zakamarki w prawdziwy i naturalny sposób. Liczne przekleństwa, brutalność, drastyczne opisy miejsca zbrodni i ofiar oraz silne charaktery bohaterów. Tylko lub aż tyle, potrzeba do takiej opowieści dla dorosłych odbiorców, która to ich zaskoczy, zaszokuje i porwie bez reszty. Taką właśnie książkę napisał debiutant - Piotr Rozmus. I tak tylko sobie myślę, że jeśli będzie on nadal podążał tą literacką ścieżką, to będziemy mieć wiele powodów do satysfakcji i radości z lektury mądrych i jednocześnie mrocznych powieści, przez bardzo długie lata..

 

"Bestia" to literacka mieszanka kryminału, sensacji, thrillera, a nawet i horroru. Mieszanka iście wybuchowa, ale przede wszystkim bardzo udana. Lektura tej książki sprawia przyjemność z gatunku tych bardziej zakazanych, które to ciągną człowieka do jego mrocznej natury. Dawno już nie spotkałam się z tak interesującą i tak stylową powieścią, która nie daje o sobie zapomnieć przez bardzo długi czas po zakończeniu jej czytania. Polecam wszystkim czytelnikom i życzę tak samo mocnych wrażeń, jakie to towarzyszyły Mi podczas bliższego spotkania z "Bestią"..

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial