Okładka wydania

Wrzosowiska

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wrzosowiska | Autor: Monika Rebizant Siwiło

Wybierz opinię:

Aga

W kulturze słowiańskiej wiedźma to osoba posiadająca cechy lub zdolności magiczne. Kiedyś strach przed złymi mocami był tak wielki, że wywoływał falę prześladowań kobiet, których zachowanie nie mieściło się w standardach i skutkowało licznymi procesami o czary. W Polsce pierwszy proces przeciwko czarownicy odbył się w 1511 roku, a polowanie na wiedźmy trwało ok. 250 lat. Dziś patrzymy na to z niedowierzaniem i nie mamy wątpliwości, co do ciemnoty ówczesnych ludzi. Wiedźma nie budzi w nas uczucia grozy, a określenia tego używamy częściej, gdy osoba płci pięknej zalezie nam za skórę.

 

Monika Rebizant - Siwiło jest nauczycielem historii, bibliotekarzem i przewodnikiem po Roztoczu. Pracuje w Zamościu w Szkole Podstawowej Nr 8 i Bursie Międzyszkolnej Nr 2 jako nauczyciel - bibliotekarz. W przeszłości współpracowała z "Tygodnikiem Zamojskim" i "Tygodnikiem Tomaszowskim" zamieszczając na łamach obu gazet artykuły związane z obyczajami, historią regionu i turystyką. Zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Singiel". To domatorka zakochana w rodzinnych stronach.

 

„Wrzosowiska" są wycieczka na Zamojszczyznę, gdzie wśród małych kapliczek oraz licznych pomników pamięci, przy ruinach papierni stare rodzinne sekrety wychodzą na światło dzienne. Julia od najmłodszych lat wiedziała, że pochodzi z rodu wiedźm i w jej życie wpisana jest magia. I choć nie miała na to namacalnych dowodów, klątwa ciążąca na kobietach z rodziny jej przyjaciółki Natalii miała bardzo realny wymiar. Ale kto w młodym wieku przejmuje zabobonami? Koszmar Julii rozpoczyna się w sierpniowe popołudnie 1993 roku, ale kielich goryczy, którym poczęstowały ją dwie najważniejsze osoby to dopiero początek niespodzianek jakie szykuje dla niej los.

 

Autorka zabiera czytelnika w fantastyczną podróż, gdzie klątwy i stare legendy stają się motorem wydarzeń i wpływają na życie bohaterów. Towarzyszymy Julii w jej drodze, poznajemy otoczenie oraz relacje z najbliższymi. Odkrywamy nękające ją demony i duchy przeszłości, które sprawiły, że jej życie potoczyło się takim, a nie innym torem. Los dziewczyny został przypieczętowany jeszcze przed narodzeniem, ale żeby zmierzyć się z przeznaczeniem musi odkryć tajemnice przodków, wybaczyć i stawić czoła prawdzie. W tej wędrówce pomaga jej szwagier Tobiasz – ksiądz, który wraz z uczniem seminarium duchownego – Jakubem przybywa do Zamościa na wypoczynek.

 

Przemyślana fabuła sprawia, że czytelnik nawet nie zauważa kiedy wciąga się w przedstawioną opowieść i razem z bohaterami snuje domysły, wyciąga wnioski i zaczyna dopasowywać kolejne elementy układanki. I choć odkrywanie sekretów przynosi odpowiedzi na wiele pytań, do samego końca nie wiadomo jaki będzie finał tej historii. Pisarce udało się oddać mroczny klimat związany z opisanymi wydarzeniami, który momentami przyprawia o dreszczyk i pozwala poczuć magię.

 

Dużym plusem książki jest uwikłanie w bieg zdarzeń postaci historycznych m.in. Jana Sobiepana Zamoyskiego, Katarzyny Bielenkiewiczowej i Miszki Tatara. Zgrabne wplecenie starych legend, dodaje powieści aury tajemniczości i niepewności. Nie zabrakło też wycieczki po Zamojszczyźnie, gdyż na kartach powieści pojawia się: Zamość, Krasnobród, Zwierzyniec, Józefów, Czartowe Pole, ruiny papierni, rzeka Sopot. Wiedza autorki o tych miejscach oraz plastyczny język sprawiają, że wyobraźnia odbiorcy pracuje na wysokich obrotach.

 

Wrzosowiska" to jedna z tych książek, którym warto poświecić czas, mamiąca czytelnika sekretami, klimatem, klątwami i magią w bardzo interesującym wydaniu. Intrygująca i wciągająca od pierwszych stron, gdyż autorka zadbała o podsycanie ciekawości odbiorcy. Czytelnik podąża wraz z bohaterami śladami ich przeszłości, odkrywa sekrety, a kiedy poznaje prawdę nie może uwierzyć, że tak niewiele trzeba, aby doprowadzić do tragedii. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto