Okładka wydania

Wiem Co Mówię Czyli Dialogi Uzdrawiające Spotkania Z Józefem Henem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Józef HenMagdalena Hen
 • Tytuł Oryginału: Wiem, Co Mówię, Czyli Dialogi Uzdrawiające. Spotkania Z Józefem Henem
 • Gatunek: Wywiady
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 350
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170 x 240 mm
 • ISBN: 978-83-244-0331-8
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  -


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiem Co Mówię Czyli Dialogi Uzdrawiające Spotkania Z Józefem Henem | Autor: Józef HenMagdalena Hen

Wybierz opinię:

Melania B

Józef Hen, często niesłusznie, jest przypisywany do grona autorów poruszających w swych pracach wyłącznie tematy związane z wojną. Jest to jedna z twarzy nietuzinkowego publicysty, bowiem nie można zapomnieć, że popełnił również szereg opowiadań o zabarwieniu miłosnym. Jednak, co intrygujące, nie zajmuje się on miłością dopiero dojrzewającą, lecz już ukształtowanym uczuciem dorosłych ludzi. Wydaje się to być zgoła nudne? Nie ma o tym mowy. Przecież inteligentny, nieco ironiczny oraz doświadczony okrutną wojną człowiek nie może pisać popularnych czytadeł. Chyba, że sam wybierze tę drogę. Hen zapisuje słowa te bardziej i mniej mądre, bo jak sam twierdzi, nie wiadomo które okażą się być cenniejsze. Należy przybliżyć także postać, jaką jest Józef Hen. Otóż właściwie jest to Józef Henryk Cukier, pierwotne nazwisko zmienił w 1944 r. Dzisiaj już dziewięćdziesięciojednoletni człowiek, zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej udał się do Lwowa, a następnie cztery lata później wstąpił do Wojska Polskiego, pracując jako korespondent wojenny. Swój pierwszy wiersz pt. ,,Łódź wierna" opublikował w ,,Głosie Żołnierza". Krótko po wojnie otrzymał stanowisko redaktora tygodnika ,,Żołnierz Polski". W 1952 r. ukończył szkołę oficerską, zdobywając potem tytuł kapitana.

 

Jednak już w 1947 r. opublikował swą debiutancką książę pt. ,,Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi.", która została pozytywnie przyjęta przez odbiorców. Jednak zupełnie bezcelowe jest przytaczanie suchych faktów z życia autora. Wszystko co ważne i dotyczące Józefa Hena zarówno jako człowieka, jak i publicysty, zawarte zostało w książce pt. ,,Wiem co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Spotkania z Józefem Henem". Jest to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez różne osoby na przestrzeni 56 lat, tj. między 1948 a 2004 r. Stanowi to niewątpliwie ogromną zaletę, gdyż Czytelnik może samodzielnie wybrać wywiad, czyli generalnie temat, na który chciałby usłyszeć poglądy Józefa Hena. Dzięki wypowiedziom, zebranym w formie wywiadów, poznajemy Hena nie tylko jako wybitnego i często uważanego za kontrowersyjnego publicystę, lecz także jako człowieka. Bowiem dał się poznać z jednej strony jako osoba wrażliwa, a z drugiej jako pełen ironii pisarz. Pisząc w ten sposób odsłania skrawek samego siebie, co jest dość trudne dla pisarza, ponieważ obdziera niejako samego siebie z wszelkich tajemnic i pozornie nie pozostawia nic na potem. Jednak czym jest tajemniczość dla Józefa Hena jako człowieka znanego opinii publicznej? Doprawdy niepotrzebne jest wypisywanie zalet jego charakteru czy osobowości. Z wywiadów można mniemać, że jest osobą bezkompromisową i konkretną. Obok jego powieści czy zdań wyrażających jego poglądy nie da się przejść obojętnie. Nie mniej jednak te usystematyzowane zbiory słów pisarza nie stanowią inwektyw czy oskarżeń.

 

Poprzez rys historyczny wyraża swoje opinie kształtując przy tym umysł człowieka nieuświadomionego. Dodatkowym atutem są ciekawostki historyczne, które przedstawia w sposób poważny i z lekkim uśmiechem, czyli prezentowane są w iście henowskim stylu. Kto inny pokusiłby się o groteskowe opisanie Jagiełły czy innego z wielkich władców? Wyłącznie człowiek posiadający ogromną wiedzę i mający dystans do swojej pracy i samego siebie, w celu przejścia obojętnie obok niepochlebnych opinii jakoby nie mógł sprowadzać wielkich władców do poziomu zwykłego człowieka, jakimi przecież byli! Wniosek płynie stąd taki: otóż jest to niesamowity i utalentowany człowiek oraz nauczyciel. Swe poglądy wyraża i niejednokrotnie stara się je narzucać innym, ale lubi także polemizować i docenia, gdy ktoś prezentuje swoje zdanie, niekoniecznie zgodne z jego własnym. Czyż nie jest to największa wartość prowadzonego dialogu ?Odkryłam drogi Czytelniku i tak już zbyt wiele, choć w zasadzie nigdy do końca nie poznamy w pełni drugiego człowieka. Perfekcyjnie ujął to sam Józef Hen: ,,cóż my wiemy o drugim człowieku? Tyle, ile raczy nam odsłonić. Reszty możemy się tylko domyślać". Polecam książkę ze względu na wiele ciekawych informacji na temat cenionych polskich i zagranicznych autorów. Mnie w szczególności zaintrygowała postać Józefa Hena oraz jego nienaganne poczucie humoru. Warto przeczytać chociaż kilka wybranych wywiadów z tej książki, aby inaczej spojrzeć również na zawód pisarza, ponieważ słowa publicysty są ważnymi wskazówkami i podpowiedziami dla osób zainteresowanych karierą pisarską.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto