Dwie Matki Jana Pawła II

Autor: Renzo Allegri

Okładka wydania

Dwie Matki Jana Pawła II


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jezyna22

Renzo Augusto Allegri jest włoskim dziennikarzem, pisarzem i krytykiem muzycznym. Napisał wiele publikacji o tematyce religijnej, między innymi poświęconych św. Ojcu Pio, bł. Matce Teresie z Kalkuty, bł. Janowi Pawłowi II.

 

„Dwie matki Jana Pawła II" to książka niezwykła. Dotyczy dwóch ogromnie ważnych osób w życiu Karola Wojtyły. Jego matki Emilii Wojtyłowej i św. Joanna Beretty Molla. Kobiety te nie znały się, lecz łączy je jedna decyzja którą podjęły , wybór który dosłownie zaważył na ich życiu. W momencie , kiedy okazało się, że są w ciąży, która zdecydowanie zagraża ich życiu i zalecano im aborcję, obydwie wybrały życie dziecka. Myślę, że tutaj postronny człowiek w ogóle nie powinien ich decyzji w jakikolwiek sposób oceniać czy omawiać, ponieważ przede wszystkim są to sprawy jak najbardziej osobiste, a ogromną rolę w podejmowaniu w takich sytuacjach decyzji odgrywa wiara i to jakie mamy przekonania. Emilia Wojtyłowa po urodzeniu pierwszego dziecka Edmunda miała powiedziane, że każda następna ciąża grozi jej śmiercią. Urodziła jednak jeszcze córeczkę Olgę, która niestety nie przeżyła porodu i Karola. Po jego narodzinach bardzo podupadła na zdrowiu. Zmarła gdy Lolek miał 9 lat. Chłopiec przeżył to ogromnie do tego stopnia, ze zauważono jakby wyparcie jej w jego wspomnieniach. Jan Paweł II bardzo mało opowiadał o swojej rodzinie. Większość wiadomości, które autor zamieścił w książce przekazała mu żyjąca jeszcze sąsiadka państwa Wojtyłów z Wadowic.

 

Św. Joanna Beretta Molla to postać wyjątkowa. Była pierwszą kanonizowaną mężatką i matką dzieci. Gdy była w drugim miesiącu czwartej ciąży, wykryto u niej złośliwego włókniaka macicy. Chciano przeprowadzić aborcję, na którą nie wyraziła zgody. Po ciężkiej ciąży urodziła córeczkę lecz wkrótce zmarła. Joanna Beretta Molla była lekarzem z powołania, pomagała wszystkim kto był w potrzebie. Była ogromnie wierząca, codziennie uczestniczyła w mszy i przyjmowała komunię św. W wypowiedziach rodziny jawi się jako zwyczajny człowiek z ogromną medyczną pasją. Nade wszystko przekładała czyjeś zdrowie nad swoje zmęczenie. Pomimo zabiegania jawiła się jako kobieta znająca się na modzie i uwielbiająca muzykę zwłaszcza klasyczną. Jan Paweł II był zafascynowany jej postawą , jej osobą. 16 maja 2004 roku została przez niego kanonizowana.

 

Obie te kobiety uważa się za najważniejsze w życiu Jana Pawła II. Stały się symbolem współczesnego, cichego bohaterstwa. Joanna Berretta Molla jest uważana za duchową matkę Jana Pawła II. Miała na niego ogromny wpływ. Odwaga jej i jego matki pozwoliły na wydanie na świat kontynuujących ich chrześcijańskie dzieło – dzieci duchowych.

 

Ogromnie podobał mi się sposób przekazu czytelnikowi wiadomości przez autora. Nie ma w treści nic narzucającego, nic pouczającego. Mamy wiadomości przekazane w rozmowach z członkami rodzin, ze znajomymi, którzy nie idealizują tych kobiet, nie starają się podnieść ich znaczenia, tylko w łagodny sposób opowiadają po prostu jakie były. Zdumiewająca jest wypowiedź męża Joanny Berette Molli, który opisując swoją żonę mówi :"Jak wielkie były jej cnoty odkryłem dopiero po jej śmierci, czytając jej dzienniki, zapiski, słuchając opowieści osób, którym pomogła."Jakie to ludzkie, że z reguły nie „widzimy" dokładnie naszych bliskich, przyzwyczajeni do ich obecności.

 

Święci to nie tylko ci wyniesieni na ołtarze przez Kościół. I cytując autora: „Wszyscy członkowie rodziny Joanny Beretty mogliby zostać ogłoszonymi świętymi. Podobnie jak rodzina Karola Wojtyły. I tak samo jak oni- tysiące, miliony innych osób rozsianych po całym świecie: lud Boży, który wierzy i żyje według swojej wiary. O takich osobach niewiele się mówi, ale to one stanowią podporę świat."

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!