Powieki

Autor: Zenon Fajfer

Okładka wydania

Powieki


Dodatkowe informacje

 • Autor: Zenon Fajfer
 • Tytuł Oryginału: Powieki
 • Seria: Ilorazy Ironii
 • Gatunek: Poezja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 60
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135 x 210 mm
 • ISBN: 9788363316341
 • Wydawca: Forma
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Szczecin
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Agnes Recenzentka

Niewielu lubi wiersze. Różne są tego powody – czasami utwory są zbyt trudne, może niezrozumiałe, niekiedy młodzież jest zmuszana w szkołach do ich interpretowania i nigdy już potem ich nie dotyka. Są nieliczni, którym twórczość poetycka zaczyna się podobać i zaczynają szukać innych, mniej klasycznych, a bardziej współczesnych poetów. Wielka szkoda, że wiersze nie są często kupowane, ba, los sporej większości umrze w szufladzie, gdzie dzieła literackie zalegają i giną podarte lub w płomieniach starości. Nieliczni pozwalają im ujrzeć światło dzienne i spojrzeć na świat z perspektywy tomików.

 

Zenon Fajfer stworzył krótki tomik wierszy zatytułowany „Powieki". Jednym z wielu zadań powiek jest chronienie oczu przez zarazkami, bakteriami i urazami zewnętrznymi. Nie trzeba być biologiem, by o tym wiedzieć. Zadaniem poetów jest ukazać świat w sposób inny, niż dotychczas. To samo zrobił autor tych wierszy.

 

Czytanie utworów Zenona Fajfera okazało się prawdziwym wyzwaniem. Tytuły poszczególnych działów, jak i samych wierszy, niewiele mówiły. Same utwory na pierwszy rzut oka składały się z luźno rozrzuconych wyrazów bez głębszego znaczenia. Dopiero długie rozmyślania, nawiązania i przede wszystkim powiązania sprawiały, że można było poniekąd zrozumieć przesłanie. Niewiadomo tylko, czy zrozumienie przesłania było prawidłowe i czy miało być tak, jak się to odczytało. Niektóre wiersze wywoływały uśmiech na twarzy. Najbardziej przeze mnie docenionymi stały się te, w których pojedyncze litery wyrazów pogrubiono w taki sposób, by po odczytaniu samych podkreśleń otrzymać pełne zdanie, którego cały wiersz był dopełnieniem lub wyjaśnieniem. Oczywiście żeby zrozumieć owe wyjaśnienie, trzeba było najpierw wyjaśnić sobie strukturę i pojedyncze elementy dzieła, a w takie słowne gierki już nie każdy lubi się „bawić".

 

Wierszy jest 34. Niektóre naprawdę interesujące, inne bardzo trudne, ale najlepsze pozostawiono na końcu. Ostatni z nich, brzmiący po prostu – „Nie odwracaj się" – podbił moje serce. Mimo prostoty i krótkiego, znanego wszystkim przekazu, wiersz zawiera głębię. Szczególnie po przeczytaniu pozostałych. Dodatkowo, wyjątkowo na czarnych stronach, wtrącone zostały komentarze Krzysztofa Hoffmana – redaktora tomiku. Jeśli wtrącić dwa zdania na temat niezwykłego wydania, wypadałoby powiedzieć o zaskakującym akcencie, jakim jest płyta na końcu tomiku. Ten przypadek posiada jedną wadę (i chyba jedyną, jeśli chodzi o te wiersze), ponieważ płyty nie można odtworzyć w tradycyjnym odtwarzaczu. Zresztą byłoby to trudne, gdyż na CD-ku wbrew pozorom nie nagrano audiobookowej wersji tomiku, lecz przedstawiono same wiersze w postaci interaktywnej prezentacji. Dlatego potrzebny jest komputer. Wielka szkoda, że autor nie zechciał nagrać wygłaszania swoich dzieł, najlepiej osobiście. Jednak mimo wszystko tomik podbił moje serce.

 

Takie zbiory z pewnością potrafią zachęcić do czytania wierszy. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!