Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zwykłym Językiem O Niezwykłym Chrześcijaństwie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek Dziewiecki
 • Tytuł Oryginału: Zwykłym Językiem O Niezwykłym Chrześcijaństwie
 • Gatunek: Religia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 236
 • Rok Wydania: 2007
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788360703182
 • Wydawca: Salwator
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zwykłym Językiem O Niezwykłym Chrześcijaństwie | Autor: Marek Dziewiecki

Wybierz opinię:

Lolek90

Często w moim życiu słyszałam o miłości Boga do człowieka i na odwrót, że każdy człowiek powinien kochać Boga bezgraniczną miłością. Ale czy na pewno właściwie odczytywałam te przesłanki? Podobnie jak większość Polaków zostałam wychowana w kulturze chrześcijańskiej. Tylko czy kultura chrześcijańska i wiara w Boga to to samo? Można przecież chodzić do kościoła, jeździć na rekolekcje, a jednocześnie reprezentować postawę, która sugerowałaby obserwatorowi stojącemu z boku, że nie ma czegoś takiego, jak Bóg, Syn Boży, Niebo. Często też nurtują nas pytania, jakim sposobem możemy stać się chrześcijanami godnymi tego określenia. Również i ja mam tego rodzaju dylematy. Dlatego z miłą chęcią sięgnęłam po książkę autorstwa księdza Marka Dziewieckiego, która w prosty sposób przedstawia wierzącym, i niewierzącym, podstawowe prawdy związane z religią chrześcijańską.

 

Publikacja dzieli się na dwie części. Pierwsza, zatytułowana „Wypaczone chrześcijaństwo", porusza kwestię przedstawienia dominującej religii w naszym kraju. Zadane zostaje w niej podstawowe pytanie, i niemal natychmiast zostaje podana odpowiedź – bo religia chrześcijańska, w przeciwieństwie do większości religii, nie została wymyślona, tylko wywodzi się z samej wiary człowieka. Następnie autor obala kilka mitów, którymi otoczona jest religia chrześcijańska. Nie jest bowiem tak, że chrześcijaństwo przypomina inne religie, Bóg zsyła ludziom krzyże, ponieważ ich kocha, nasza wiara to zbiór niepotrzebnych nakazów i zakazów, że ogranicza ono wolność jednostki ludzkiej, że chrześcijanie troszczą się tylko o dusze człowieka po śmierci oraz, że kościół katolicki boi się demokracji. Kapłan obala wszystkie te tezy, posługując się prostym do zrozumienia dla każdego człowieka językiem. Podaje przy tym proste, trafne, a zarazem niepodważalne argumenty, które z łatwością przemawiają do czytelnika.

 

W drugiej części, noszącej tytuł „Prawdziwe chrześcijaństwo", udowadniane są tezy, że Bóg jest wszechmocny oraz, że człowiek, który został stworzony na jego obraz i podobieństwo, stworzony został również po to, aby kochać nie tylko Boga, ale i swojego bliźniego, a nawet siebie samego. Autor w prostych zdaniach przedstawiał przykładowe sytuacje, w jakich możemy wypełniać tą powinność. Jednocześnie przekonujemy się, że nasz Stworzyciel jest nie tylko miłością, ale też... realistą, który wie, na co stać każdego z nas.

 

W książce najbardziej ujął mnie jej prosty, zrozumiały dla każdego język. Szczerze powiedziawszy spodziewałam się kolejnej naukowej rozprawy napisanej teologicznym stylem. Zostałam więc zaskoczona, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kolejna niespodzianka to obfitujące w obrazowe przykłady tezy ukazujące niezwykłą miłość, jaką obdarzył nas Bóg. Przykładami, które jednak odwołują się do słów znanych z kart Pisma Świętego. W książce znajdziemy zdania ze stworzenia świata, opisanego w Księdze Rodzaju, odwołanie do przypowieści o synu marnotrawnym, wiele razy poruszona została historia Judasza, którego wielokrotnie przeciwstawiano postaci świętego Piotra(obydwoje żałowali wyparcia się Chrystusa, ale to święty Piotr poszedł kajać się przed swoim Mistrzem, co prawdopodobnie uratowało go przed podzieleniem losu Judasza, czyli powieszeniem się). W publikacji znajdziemy również bardzo trafne przykłady książek francuskiego pisarza Antoine de Sant–Exupery'ego co wywołuje mimowolny uśmiech sympatii na ustach czytelnika.

 

Komu poleciłabym tą książką? Chyba nie będę oryginalna, kiedy napiszę, że wszystkim. Bo tak naprawdę każdy, nawet nie pasjonujący się tematami teologicznymi, znajdzie w niej coś dla siebie – dzieci i młodzież dowiedzą się jak być dobrymi ludźmi, małżonkowie jak pielęgnować swój związek, starsi i osoby duchowne na nowo odkryją jak wielką miłością obdarzył ich Bóg. Książki nie muszą czytać osoby z wykształceniem, zgodnie z tytułem została napisana prostym językiem, dzięki temu zostanie zrozumiana niemal przez wszystkich ludzi.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial