Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Przesilenie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Przesilenie | Autor: Jerzy Górczyński

Wybierz opinię:

Sisi

Jerzy Górczyński pochodzi z Olsztyna, ma na swoim koncie sześć książek: „Opowiadania". „Przeczucie bitwy" - poezja, „Ktoś po drugiej stronie"- powieść, „Granice" - poezja, „Manifesty" - poezja, „Zaklinacze ogrodów" - powieść.

 

Jego najnowszą książką jest „Przesilenie" jest to historia, która może być uniwersalna, ponadczasowa, historia która toczy się gdzieś w Polsce, w czasach PRL. Jest to opis polityki, społeczeństwa i codzienności. Niejako podsumowanie tamtego okresu w dziejach Polski.

 

Autor sam przeżył okres PRL, więc pisze „Przesilenie" niejako z autorelacji, autorefleksji. Jest to książka, która opisuje pogląd autora – Jerzego Górczyńskiego na świat, na politykę, na społeczeństwo, na gospodarkę.

 

Książka nie zawiera spisu treści, lecz nie jest to dużym problemem, z tego względu, że jest podzielona na rozdziały. Przed tekstem głównym znajduje się wprowadzenie, przedmowa. Nie jest ona jednak nazwana. Jest to dwustronicowy opis podróży samochodem przez miasto bohatera i jego wspólnika. Książka podzielona jest na 11 rozdziałów. Na końcu znajduję się Postscriptum napisane przez autora „Przesilenia" Jerzego Górczyńskiego w lipcu 2007 roku.

 

Przesilenie czyli odejście od PRL – opis ostatnich lat tej epoki i przejście do nowej, teraźniejszej, współczesnej rzeczywistości. Można to poniekąd porównać z „Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego.

 

W rozdziale pierwszym autor wspomina młodzieńcze, szkolne lata. Jest lato, pora żniw. Opisuje starania młodych ludzi, opisuje ich życie, kolejki sklepowe, spotkania w różnych komitetach. W następnych rozdziałach zostały przedstawione opisy przygód bohaterów, ich sposób na spędzanie wolnego czasu. Bohater książki opisuje życie polityczne w mieście, swe poglądy na ten temat jak i prace władz miasta. Bohaterowie próbują sami działać, organizują spotkania, dużo rozmawiają. Są młodymi ludźmi i mają świadomość, że od nich zależy przyszły wygląd Polski, jej gospodarki, polityki, społeczeństwa. Próbują oni poradzić sobie w czasach w którym żyją.

 

W ostatnim rozdziale „Przesilenia" została opisana sesja radnych. Społeczeństwo zachowywało pozory normalności – bawili się podczas Nocy Świętojańskiej. Opisuje jak podczas zabawy społeczeństwo i młodzi ludzie – bohaterowie książki bawią się, jak spędzają razem czas. Narrator pierwszoosobowy – główny bohater opisuje swój zawód miłosny. Ukochana Mariola zdradziła go z innym. Przedstawiony został opis jak czołg masakruje budynek mieszkalny, jest wrzawa i hałas. Bohater nie wie co się dzieje, miał myśli samobójcze, na końcu postanowił opuścić miasto.

 

Czytelnik może znaleźć w tej książce i refleksje i trochę teologii, magii, wspomnień.
Każdy może znaleźć w „Przesileniu" coś dla siebie, odszukać własne przygody i poglądy.

 

Książka według mojej oceny jest jednak trochę nudna. Nie czytam książek o takiej tematyce. Dialogi i opisy są mało dynamiczne, przedstawiają suche fakty, rzeczy. Choć dobre jest to, że Jerzy Górecki posługuje się w „Przesileniu" groteską, przerysowaniem, kpinami co dodaje książce wigoru, rozruchu.

 

Myślę, że „Przesilenie" można odnieść do czasów współczesnych. Ja znam czasu PRL z opowieści dziadków, rodziców, filmów pokazujących tamtą czasem trochę przerysowaną rzeczywistość, w której żyły wcześniejsze pokolenia.

 

Ta książka jest dobrym sposobem na spojrzenie na czasy PRL z innej perspektywy. Polecam tą książkę fanom twórczości Jerzego Górczyńskiego a także tym, którzy żyli w czasach PRL jak również tym młodszym czytelnikom.

 

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial