Okładka wydania

Czy Wikingowie Stworzyli Polskę?

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Zdzisław Skrok
 • Tytuł Oryginału: Czy Wikingowie Stworzyli Polskę?
 • Gatunek: Historia Polski
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 388
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 155 x 235 mm
 • ISBN: 9788324403332
 • Wydawca: Iskry
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Czy Wikingowie Stworzyli Polskę? | Autor: Zdzisław Skrok

Wybierz opinię:

Obsesja Kasiulka

Zdzisław Skrok, archeolog, publicysta, popularyzator nauki. Jest autorem wielu artykułów z zakresu archeologii, dziejów cywilizacji, pradziejów Polski. Opublikował m.in. „Na tropach archeologicznych tajemnic Mazowsza", „Archeologia podwodna", „Skarby Polski", „Słowiańska moc", „Podolska legenda", „Wymowność rzeczy".

 

Jak jest naprawdę? Czy to, czego uczono nas w szkole na lekcjach historii jest prawdą? Dlaczego tak ważne informacje zostały pominięte, i ten, kto za bardzo się w to nie zagłębiał, pozostał w niewiedzy? Czy komuś prawda przeszkadzała na tyle, że zrobił wszystko, aby ukryć jedne z ważniejszych wydarzeń naszych dziejów? Czy na terenach dzisiejszego państwa polskiego zamieszkiwali wikingowie? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć autor, i robi to w bardzo interesujący i umiejętny sposób.

 

Zdzisław Skrok, jako archeolog z wykształcenia i z zamiłowania, próbuje odczytać historię Polski z odkryć archeologicznych, które mają miejsce na tym terenie. Już na samym początku zastanawia pochodzenie Mieszka I, który tak naprawdę nazywał się Dag, Dagon lub Dagome i nie jest to imię chrześcijańskie, a skandynawskie i pogańskie.

 

Na to, że na naszych terenach mieszkali wikingowie wskazują również rodzaje pochówków, jakie udało się odnaleźć. Wiele grobów było zaopatrzone w dary grobowe. Prawdopodobnie wykopaliska z Kleszewa koło Pułtuska wskazują, że były tam pochowane Amazonki – gockie kobiety. Autor dowodzi, że twórcami państwa Piastów byli Waregowie przybyli z Kijowa, gdzie wcześniej stworzyli już państwo zwane Rusią, czyli Rosją. Są również dowody na to, że pod względem biologicznym Polacy bardziej są spokrewnieni ze współczesnymi narodami Europy, Niemcami i Skandynawami.

 

Autor wspomina również o Wolinie, wyspie jak najbardziej skandynawskiej. Swoje wynurzenia opiera na różnych badaniach archeologicznych, archeologów tych mniej i bardziej znanych. Wiele razy wraca do historii Polski i swoje badania stawia na równi ze znanymi dziejami, skłaniając się coraz bardziej ku swojej tezie, że Wikingowie stworzyli Polskę.

 

Często swoje dowody opiera na badaniach archeologicznych, na których skupia się dość dokładnie, aby jak najszczegółowiej udowodnić swoją tezę. Zdzisław Skrok, jako historyk nie bazuje jedynie na dociekaniach innych. Wiele razy ukazuje swoje zdanie, dzięki czemu książka jest bardziej przystępna.

 

„Czy wikingowie stworzyli Polskę?" to bardzo ciekawa pozycja. Mnóstwo nowych, ciekawych wątków, które trudno znaleźć w książkach szkolnych. Autor jednak nie podaje wszystkiego na tacy i dozuje informacje, które posiada, w bardzo umiejętny sposób potrafi przekazać swoją wiedzę i na tyle zainteresować czytelnika, aby ten chciał jeszcze więcej i więcej.

 

Książkę przyswajałam dość dobrze. Najtrudniej było mi przejść przez te wątki czysto historyczne, które trochę mnie nudziły i zdarzało się, że je po prostu omijałam. Wynika to tylko z tego, że nie lubię takiego czysto historycznego przekazu.

 

Książka składa się z rozdziałów, które można czytać bez zachowania kolejności. Wbrew pozorom najprzyjemniej czytało mi się dział o skandynawskich emblematach, z którego dowiedziałam się wielu ciekawych informacji. Najbardziej, co mnie zdziwiło to, to, że wikingowie to nie byli duzi mężczyźni. Miecze skandynawskich wojowników ważyły zaledwie kilogram, a rękojeść to tylko 10 centymetrów długości. Zbroja wojownika, którą udało się odnaleźć, a obecnie jest przechowywana w muzeum pasowałaby zaledwie na dzisiejszego dwunastoletniego chłopca.

 

Pomimo tych czysto historycznych akapitów, które jak wspomniałam zdarzało mi się pomijać, książkę czytało mi się przyjemnie i w miarę szybko. Autor potrafi lekkim językiem zainteresować potencjalnego czytelnika.

 

Jeśli interesuje Was jak naprawdę było, i czy Mieszko I był wikingiem to koniecznie musicie sięgnąć po ten tytuł.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial