Okładka wydania

Gdziekolwiek Jesteś... Dialogi Liryczne (Ebook)

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gdziekolwiek Jesteś... Dialogi Liryczne (Ebook) | Autor: Anna StrzelecAndrzej I. Sawko

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Któż z Nas nie napisał w swoim życiu choćby jednego wiersza..Wiersza dla mamy, koleżanki z klasy, pierwszej swojej miłości czy też dla siebie samego, który to następnie wylądował na długie lata gdzieś na dnie szuflady..W czym tkwi zatem ta siła wiersza, tych kilku lub kilkunastu zdań, które mniej lub bardziej udolnie kreślimy na kartce papieru..? Moim skromnym zdaniem, odpowiedź tkwi w tym, iż wiersze, to najczystsza forma ludzkich emocji, których to z jakiegoś powodu boimy się okazywać wprost innym ludziom, a które to łatwiej jest Nam wyrazić słowem pisanym..Najczęściej dzieje się tak z miłością, która to nie bez powodu jest głównym tematem poezji, gdyż to właśnie o miłości, jest mówić najtrudniej. Niemniej trzeba, i warto.., choćby pod postacią pięknych wierszy, właśnie takich jakie składają się na tomik autorstwa Anny Strzelec i Andrzeja I. Sawko, zatytułowany "Gdziekolwiek jesteś..dialogi liryczne".

 

Jak nie trudno się domyślić, owe wiersze opowiadają o miłości, tej szczęśliwej, spełnionej, jak i tej dramatycznej, nie odwzajemnionej, umierającej w Naszych sercach i Naszej pamięci. Konstrukcja tychże utworów, ukazuje niejako "proces życiowy" miłości, od chwili jej narodzin, poprzez dojrzewanie, a na momencie jej naturalnego odejścia, skończywszy. Każdy z wierszy jest inny, gdyż każdy żyje inną chwilą w życiu człowieka, wyraża inne emocje, egzystuje na innym etapie zakochania. Pierwsze nieśmiałe spojrzenie, walka z nieśmiałością o to, by wykonać pierwszy krok, niewyobrażalna radość wynikająca z pierwszego spotkania, rodzące się pożądanie i chwila jego zaspokojenia, dojrzewające uczucie i wspólne plany na resztę życia, pierwsze wątpliwości i niepokoje, zazdrość, przeobrażenie gorącego uczucia w szacunek i przyjaźń, rozstanie.. - wszystkie te emocje są zawarte w tych wierszach, które tak jak naturalny rytm pór roku, tak samo wyznaczają naturalny rytm istnienia uczucia, zwanego kochaniem.

 

Wiersze, jako że są autorstwa dwóch poetów - kobiety i mężczyzny, różnią się od siebie niemalże pod każdym względem. Łączy je tylko jedno - temat miłości, opowiadanej w piękny i mądry sposób. Wiersze Anny Strzelec emanują ciepłem, romantyzmem, licznymi metaforami, niemalże baśniowymi porównaniami, tak bardzo typowymi dla kobiecej natury. Wiersze Andrzeja Sawko mówią o miłości w sposób bardziej bezpośredni, prosty, typowy dla męskiego przekazu, zachowujący przy tym tę niezwykłą aurę jakże niezwykłych emocji, które wywołuje miłość. Wiersze jego i jej są inne, ale nie ośmieliłabym się wskazać, które bardziej do mnie przemawiają, gdyż zarówno te pierwsze jak i te drugie, są na swój sposób wyjątkowe, niepowtarzalne i po prostu piękne.

 

Wiersze tych dwojga poetów wydaja się nie podlegać żadnym regułom, zarówno pod względem gramatycznym, jak i stylistycznym. Niektóre z nich są krótkie, zaledwie kilku zdaniowe, inne zaś są bardzo rozbudowane, zajmujące powierzchnię dwóch kolejnych stron. Próżno szukać w nich rymu, przyjętego schematu strof, wersów. Znajdziemy w nich za to delikatność, emocje, wdzięk i mądrość życiową, której nigdy za wiele. Słowa poetów są jak pociągnięcia pędzla, które to wraz z każdym kolejnym ruchem, tworzą wyjątkową całość obrazu miłości, radującą i kojącą ludzkie serca.

 

Ogromną wartością niniejszego tomiku, są ilustracje, pojawiające się co kilka stron, na które to składają się malowidła mistrza pędzla - Vincenta van Gogha. Owe grafiki, przedstawiające bukiety kwiatów w wazonach, w idealny sposób dopełniają tło całości tego dzieła. Kwiaty te bowiem są bardzo różne i uchwycone w różnym etapie swojego, krótkiego życia, od pierwszych kwitnących pąków, do nieuchronnego wyschnięcia..Nie jestem wielką znawczynią sztuki, lecz owe obrazy, ich barwa, moc bijąca z ich przekazu, są wspaniałe. Nie mogę tu użyć innego słowa, gdyż to po prostu trzeba zobaczyć.

 

"Gdziekolwiek jesteś..dialogi liryczne" to zbiór poezji, który w pewien sposób na nowo przypomina Nam, czym tak naprawdę jest miłość i jak bardzo jesteśmy szczęśliwi, gdy obok siebie mamy kogoś, do kogo możemy powiedzieć te dwa słowa - kocham Cię..

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial