Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Heydrich Twarz Zła

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Heydrich Twarz Zła | Autor: Mario Dederichs

Wybierz opinię:

Jarr74

Był jednym z najpotężniejszych ludzi III Rzeszy (niektórzy twierdzą iż trzecią po Hitlerze i Himmlerze osobą w państwie) filarem nazistowskiego systemu i narodowo–socjalistycznej wizji Europy i świata. Dysponował ogromna władzą i rozległymi wpływami które wykorzystał do wprowadzenia w ruch machiny terroru, przemocy i ludobójstwa zapisując się krwawymi zgłoskami w historii XX wieku. Bezpośrednio odpowiedzialny i zaangażowany w zwalczanie prawdziwych i wyimaginowanych wrogów hitlerowskiego reżimu oraz tzw."ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej". Opracował, tworzył i udoskonalał metody masowej eksterminacji, wcielane potem w życie na zajętych terytoriach Polski i Rosji Sowieckiej. Bezwzględny, cyniczny, pełen niepohamowanej ambicji, fanatyczny i gotowy w imię partykularnych interesów skazać na śmierć miliony niewinnych ludzi.

 

Co sprawiło iż ten, ponad wszelką wątpliwość, inteligentny, błyskotliwy młody człowiek, rozmiłowany w muzyce (sam grał nieźle na skrzypcach), sporcie, fascynujący się lotnictwem wkroczył na drogę która zaprowadziła go grona największych zbrodniarzy i ludobójców w historii? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w niezwykle ciekawej biografii Mario R. Dederichsa zatytułowanej „ Heydrich. Twarz zła".

 

Ta popularnonaukowa publikacja będąca połączeniem biografii, reportażu, dokumentu i książki historycznej w sześciu tematycznych i podzielonych chronologicznie rozdziałach (Oficer marynarki i naziści 1904-1942, Reinhard Heydrich sięga po władze 1933-1940, Przygotowanie do zagłady Żydów 1938-1942, Namiestnik 1941-1942, Zamach 1942, „Żelazne serce" i niepoprawni ) ukazuje życie osobiste Reinharda Heydricha oraz wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery brunatnego państwa. Nie skupia się jednak na suchym historiograficznym przedstawieniu faktów i wydarzeń dotyczących tego człowieka lecz próbuje wniknąć w jego warstwę psychiczną, emocjonalną, poznać targające nim wątpliwości, motywy którymi się kierował i sploty okoliczności które wpływały na jego decyzje i takie a nie inne wybory. Wszystko to wpisane w polityczny, społeczny, ideologiczny i militarny kontekst tamtych czasów. Książka nie kończy się w raz ze śmiercią jej niechlubnego bohatera (4 czerwiec 1942), mamy wiec możliwość zaobserwowania pokłosia tego wydarzenia zarówno w Protektoracie Czech i Moraw i Niemczech oraz poznać dalsze losy jego rodziny ( bardzo ciekawe i ukazane na przestrzeni wielu późniejszych lat) oraz niektórych z jego współpracowników i podkomendnych. Daje nam to wgląd w bardzo słabo w Polsce znane powojenne procesy denazyfikacyjne oraz opieszałe i bardzo wybiórcze sadownictwo RFN, dzięki któremu wielu nazistowskich zbrodniarzy wojennych uniknęło karzącej ręki sprawiedliwości w spokoju i dostatku dożywając swoich dni.

 

Mario R. Dederichs zwraca nam uwagę również na jedną ważną kwestie: śmierć Heydricha w zamachu spowodowała iż zbrodnie dokonane przez niego nie zostały osądzone w procesie norymberskim co uczyniło go dla wszelkich neofaszystowskich i skrajnie prawicowych ugrupowań na całym świecie symbolem i uosobieniem narodowo –socjalistycznych chorych idei. Przytoczone w książce niektóre z wypowiedzi członków tych organizacji są aż nadto wymowne. Okazuje się iż budzi on grozę (na szczęście na mniejszą skalę ) również po swojej śmierci.

 

Książkę „Heydrich.Twarz zła"naprawdę dobrze się czyta, napisana jest prostym zrozumiałym i trafiającym do czytelnika językiem, podszytym widoczną w tekście reporterską żyłka autora. Jest starannie wieloźródłowo i wieloaspektowo udokumentowana (wystarczy spojrzeć na bibliografią) wzbogacona o znajdujące się na końcu książki notki biograficzne i swoiste kalendariów ludobójstwa. Warto tez wspomnieć o bardzo dobrym wydaniu tej lektury ( ukłon w stronę wydawnictwa) porządna twarda opraw, dobra jakość papieru i druku, właściwa przejrzystość tekstu.

 

Lektura z całą pewnością zadowoli tych wszystkich którzy interesują się historia XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskiej dyktatury i chcą pogłębić swoja wiedzę o ludziach i wydarzeniach tego okresu.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial