Okładka wydania

Rytuał Ciemności

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Rytuał Ciemności | Autor: Eric GiacomettiJacques Ravenne

Wybierz opinię:

Marta_25

Thriller masoński to gatunek literacki stworzony przez Eric'a Giacometti oraz Jacques'a Ravenne. Giacometti jest dziennikarzem śledczym, badał sprawy, w które zamieszani byli francuscy masoni. Ravenne natomiast jest mistrzem wolnomularskim. Wspólnie napisali osiem powieści wchodzących w skład cyklu „Zbrodnia i wtajemniczenie". W Polsce nakładem wydawnictwa Książnica ukazał się „Rytuał ciemności", który otwiera wspomnianą serię thrillerów masońskich.

 

W Rzymie, na przyjęciu organizowanym przez francuskiego ambasadora zostaje zamordowana Sophie Dawies – archiwistka Loży Wielkiego Wschodu Francji. Do zbrodni dochodzi także w Jerozolimie, gdzie ofiarą jest archeolog, Marek. Oboje zostali zabici zgodnie z rytuałem, który nawiązuje do śmierci założyciela wolnomularstwa, Hirama. Każda z ofiar otrzymała po trzy ciosy: w ramię, kark oraz czoło. Sprawę usiłuje rozwikłać Antoine Marcas – doświadczony komisarz i wolnomularz. Wkrótce zostaje mu przydzielona partnerka, Jade Zewinski, która jest szefową ochrony ambasady francuskiej. Niebawem trafiają na trop prowadzący ich do ludzi będących członkami Towarzystwa Thule – nazistowskiej organizacji, która od lat walczy z masonami. Znów zaatakowali, by odzyskać pewne dokumenty, wykradzione wolnomularzom przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jakie informacje skrywają owe dokumenty, skoro nawet po tylu latach stanowią zagrożenie? Przekonajcie się sami.

 

„Tajniaczka i pogięty farmazon"

 

Marcas i Zewinski to team nietuzinkowy, przykuwający uwagę i wprowadzający do opowieści elementy humorystyczne. On jest poważnym komisarzem po przejściach. Właśnie próbuje ułożyć sobie życie po rozwodzie. Jade natomiast to kobieta silna i niezależna, która doskonale zna się na swojej robocie. Świetnie śledzi się ich wspólną pracę, ich małe kłótnie i złośliwości. I nie spodziewajcie się tutaj romansu, na szczęście autorzy zaniechali tego pomysłu, co dla mnie jest atutem.

 

Oprócz tej dwójki w powieści odnajdziemy szereg intrygujących postaci. Autorzy bardzo precyzyjnie konstruowali postaci. Każda z nich jest wyrazista i wyjątkowa. Sporym atutem jest także możliwość wejrzenia w poszczególne sytuacje z przeszłości każdego z bohaterów, dzięki czemu możemy lepiej ich poznać, a przede wszystkim zrozumieć ich zachowanie.

 

Giacometti i Ravene stworzyli powieść, w której fikcja splata się z wydarzeniami historycznymi, a obok misternie wykreowanych bohaterów odnajdziemy autentyczne postaci. Choć zbrodnie są istotnym elementem fabuły, na pierwszym planie znajduje się masoneria. Autorzy sporo uwagi poświęcili historii wolnomularstwa, opisowi środowiska masonów, a także metod ich działań. Przyznam, że tematyka masonerii nigdy nie była mi szczególnie bliska, jednak to nie sprawiało mi problemów podczas lektury, gdyż w książce znajduje się słowniczek wyjaśniający podstawowe zagadnienia związane z wolnomularstwem.

 

„Rytuał ciemności" to dobrze skonstruowany thriller. Miłośnicy wartkiej akcji mogą być, jednak nieco zawiedzeni, gdyż szczególnie ona się tutaj nie rozpędza. Mimo to, powieść nie jest nużąca, przede wszystkim dzięki bohaterom oraz wciągającej zagadce skrywanej w archiwach masonerii. Książka to także doskonałe źródło wiedzy na temat wolnomularskich praktyk oraz tajemniczej organizacji Thule. Doskonała pozycja dla miłośników nie tylko kryminalnych zagadek, ale przede wszystkim dla zainteresowanych masonerią, która od lat skrywa swoje tajemnice.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto