Okładka wydania

Ogród Kamili

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Katarzyna Michalak
 • Tytuł Oryginału: Ogród Kamili
 • Gatunek: ObyczajowePowieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145 x 205 mm
 • ISBN: 9788324024957
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4,5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ogród Kamili | Autor: Katarzyna Michalak

Wybierz opinię:

Sylwuch

Każdy z nas marzy - o rzeczach bardziej lub mniej prawdopodobnych, dużych i małych, ważnych i mniej istotnych. Marzenia są czymś pięknym, bardzo wartościowym i osładzającym życie, dlatego nie trzeba zbyt długo zwlekać z ich realizacją. Warto stawiać sobie różne cele, nawet jeśli początkowo wydają się nam niewyobrażalnie trudne do osiągnięcia. Nie wolno poddawać się, a wręcz przeciwnie - należy walczyć do samego końca, bo może właśnie tam znajdziemy swoje osobiste szczęście i spełnienie. A po spełnieniu jednego czy drugiego marzenia, warto mieć kolejne, bo czym byłoby życie bez nich?

 

Tytułowa bohaterka jest 24-letnią romantyczką zakochaną w książkach i różach. Młoda kobieta nie potrafi znaleźć pracy zgodnej ze swoim wykształceniem, dlatego cały czas mieszka z ciocią Łucją, która zajmuje się Kamilą po śmierci jej matki. Dziewczyna nieustannie wspomina swoją pierwszą miłość - dużo starszego Jakuba, który niegdyś zostawił ją bez słowa pożegnania i od tej pory nie daje znaku życia. Kiedy nagle do Kamili zaczyna uśmiechać się los, dziewczyna nie wie, że za wszystkim stoi właśnie Jakub, który za pomocą swoich współpracowników układa życie młodej dziewczynie. Przez długi czas tytułowa bohaterka jest nieświadoma tego, co dzieje się wokół niej - jednak prawda może okazać się gorzka...

 

Marzenia to delikatna materia utkana z naszych snów, pragnień i wyobrażeń. Jeden gwałtowny ruch, jedno niespodziewane wydarzenie i rwą się na strzępki, które rozwiewa wiatr. Łap je! Chwytaj, póki możesz! Może zdołasz wpleść je z powrotem miedzy osnowy tęczowej tkaniny, ale obraz będzie już nie ten sam. Może podobny, nawet łudząco podobny, ale nie ten sam. Bywa też, że tkaninę utkaną ze snów ktoś zniszczy albo ukradnie, a ty resztę życia będziesz próbowała odtworzyć pierwotne piękno obrazu swych marzeń lub odzyskać je za wszelką cenę. W pogoni za porwanym marzeniem możesz coś utracić, możesz coś zyskać. Ruszając w taką podróż, nigdy nie wiesz, z czym wrócisz do domu. I jak wrócisz. Musisz liczyć się z tym, że... w ogóle nie wrócisz. Ale taka jest właśnie cena marzeń. *

 

Kamila to sympatyczna dziewczyna, jednak jej naiwność irytowała mnie na każdym kroku. Niby dorosła dziewczyna, a wierzyła wszystkim jak małe dziecko. Kto od razu godzi się na wyjazd za granicę (podobno na szkolenie), nie sprawdzając wiarygodności potencjalnego pracodawcy? Ponadto drażniło mnie jej podejście do pracy - z jednej strony dziewczyna pragnie usamodzielnić się i ciska gromy w stronę ciotki, która przyjęła ją pod swój dach i jest gotowa łożyć na jej utrzymanie (!), a jednocześnie ciągle marudzi, doszukując się wszelkich bzdetów w oferowanych stanowiskach, aby móc je odrzucić. Nie umknęło mi także jej narzucanie się i wypisywanie e-maili do mężczyzny, który zostawił ją bez słowa i przez lata nie raczył odpowiedzieć na żadną wiadomość. Nie rozumiem również dlaczego każdy e-mail wysyłany do Jakuba zaczynał się od "dear", jakby nie można było po prostu napisać "drogi" - poza tym, jak można zwracać się tak do człowieka, który zachował się jak ostatnia świnia? Doskonale wiem, że zachowanie Kamili da się w miarę sensownie wytłumaczyć, czego dokonała autorka, ale to i tak nie zmienia faktu, iż nie wytrzymałabym zbyt długo z taką osobą w pobliżu.

 

Nawet najczarniejsza noc kiedyś się kończy, trzeba tylko doczekać świtu. **

 

Katarzyna Michalak zadbała o piękne opisy, pobudzające wyobraźnię, oraz gamę atrakcyjnych postaci, których życie wzbudza ekscytację i zachęca do poznania ich dalszych losów. Ogród Kamili to lektura przepełniona tajemnicami oraz problemami, które spotykają bohaterów na każdym kroku. Powieść wywołała we mnie masę emocji - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Podczas lektury śmiałam się, cieszyłam się z sukcesów bohaterów i dopingowałam im, a czasami smuciłam się, a nawet czułam żal i rozgoryczenie. Nie ukrywam, że zakończenie powieści zaskoczyło mnie i wzbudziło konsternację, ponieważ Katarzyna Michalak stworzyła otwarte zakończenie, nie zaspokajając mojej ciekawości, a tylko ją pobudzając oraz zostawiają masę pytań... Ten zabieg sprawił, że z niecierpliwością czekam na kontynuację serii kwiatowej, w której ukażą się Zacisze Gosi, a następnie Przystań Julii.

 

Ogród Kamili jest przyjemną lekturą na chłodne, jesienno-zimowe wieczory, kiedy człowiek ma tylko ochotę na siedzenie w fotelu z gorącym kakaem i powieścią w dłoniach. Z tego względu, iż za oknem aura zupełnie niepodobna do zimowej (co akurat nie martwi mnie), a wręcz przeciwnie - wydaje się, jakby zbliżającym się świętem była Wielkanoc, a nie Boże Narodzenie, uważam, że miłym akcentem jest sięgnięcie po Ogród Kamili - powieść z przecudownie delikatną i wiosenną okładką, zawierającą całkiem niezłe i intrygujące wnętrze.

 

* cytat ze str. 27-28
** cytat ze str. 201

 

Kamila M

Kolejna książka Katarzyny Michalak i kolejny sukces wśród polskich Czytelniczek. Za każdym razem, kiedy sięgam po książkę tej autorki, jestem pewna, iż czekają mnie chwile pełne przyjemności. Nigdy nie boję się tego, że książka Pani Kasi może okazać się klapą - uważam, że nigdy się to nie stanie - ani, że nie wciągnie mnie swoją fabułą. Kończąc każdą jej książkę towarzyszy mi duma z faktu, że mamy tak zdolną pisarkę, ale i smutek, iż kolejna przygoda z jej książką dobiegła końca.
W tym wypadku smutek jest podwójny, gdyż zakończenie pozostawiło wiele pytań, ale i nadziei, co do dalszych losów Kamili.

 

Kamila jest dwudziestoczteroletnią romantyczką, która, osiem lat po śmierci matki, wciąż jest na garnuszku u cioci. Młoda dziewczyna, zakochana w różach i książkach, pełna marzeń i nadziei, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i się usamodzielnić. Pomaga jej w tym ciotka, która niespodziewanie wyjeżdża do Anglii. Jednak zanim Kamila stanie na nogi, czeka ją niełatwe zadanie. Musi pożegnać
Jakuba i wszystkie wspomnienia z nim związane. Pomóc ma jej w tym praca i dom w Warszawie. Czy tam w końcu odnajdzie miłość i szczęście?

 

Katarzyna Michalak jest mistrzynią tworzenia bohaterów wszelakich. Od postaci pobocznych, do tych odgrywających pierwsze skrzypce - wszyscy są dopracowani bardzo szczegółowo, tak, abyśmy my, Czytelnicy, mogli w pełni się z nimi utożsamić i jeszcze mocniej przeżywać historię zapisaną na kolejnych kartach powieści. Jest to nieoceniony atut książek Pani Kasi, gdyż to właśnie bohaterowie są główną esencją każdej książki, prawda? Bez zniewalająco przystojnych mężczyzn, których znamy jedynie z jej książek, ale jesteśmy gotowe zaprzedać dusze diabłu, żeby spędzić z jednym z nich choćby jeden dzień, nie czytałybyśmy tych książek z wypiekami na twarzy, prawda? Nie zaciskałybyśmy pięści z gniewu, kiedy piękna i mądra, aczkolwiek zaborcza i nienawistna, sąsiadka nie próbowałaby odebrać naszej Kamili szczęścia, czyż nie? To właśnie takie postaci - dopracowane w każdym calu - sprawiają, że zatracamy się w książkach Kejt Em tracąc poczucie czasu i rzeczywistości.

 

Ale Katarzyna Michalak ma jeszcze jeden niezwykły dar, a jest nim pisanie niezwykle romantycznych i chwytających za serce historii miłosnych. I nie jest tu mowa o błahych miłostkach, czy banalnych romansidłach, których pełno na półkach, ale o pięknej, prawdziwej miłości, o której nie da się zapomnieć. Niejednokrotnie wzruszająca, tragiczna, pełna trosk i problemów miłość, aczkolwiek zawsze rzeczywista.
Bowiem historie opisane w książkach tejże autorki są niezwykle realne. Napisane tak, abyśmy my, marzycielki, mogły się poczuć, jakbyśmy to my były w ogrodzie, wśród pięknie pachnących róż, obejmowane przez cudownego mężczyznę, szczęśliwe i z nadzieją na świetlaną przyszłość. Właśnie tak się czułam, czytając Ogród Kamili. Czułam się, jakbym to ja była na miejscu głównej bohaterki (ułatwiało mi to posiadanie takiego samego imienia, romantycznej duszy i pasji do książek) i przeżywała wszystkie jej chwile szczęścia i smutku. Było to doprawdy cudowne przeżycie, za które jestem Pani Kasi niezmiernie wdzięczna.

 

Jeśli macie już za sobą jakieś książki Kejt Em to na pewno wiecie, że nie może zabraknąć przeszkód na drodze do szczęścia naszej Kamili. I możecie być pewni, że nie zabraknie. A jak to się wszystko zakończy? Czy happy endem? O to musicie pytać samą autorkę, gdyż nawet ja tego nie wiem, a przeczytałam tę książkę od deski do deski. Bo w tym wypadku, w tej powieści, Pani Kasia była bezlitosna. Zakończeniem złamała mi serce i nie posklejam go, dopóki nie poznam dalszych losów Kamili w Zaciszu Gosi. Ta książka pozostawiła po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. W przyszłość Kamili patrzę z lekkim strachem, ale i z nadzieją, że wszystko jakoś się ułoży. Mam nadzieję, że już niedługo będzie dane poznać mi jej dalsze losy i znów zachłysnąć się tym wspaniałym różanym aromatem. Więc jeśli nadal, droga Czytelniczko, nie poznałaś twórczości Katarzyny Michalak albo jesteś spragniona większej ilość jej książek, to serdecznie polecam Ci Ogród Kamili. Gwarantuję Ci świetnie spędzone chwile z tą książką i mam nadzieję, że spodoba Ci się ona tak, jak mnie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial