1001 Rzeczy, Które Warto Wiedzieć O Janie Pawle II

Autor: Tomasz Królak

Okładka wydania

1001 Rzeczy, Które Warto Wiedzieć O Janie Pawle II


Dodatkowe informacje

 • Autor: Tomasz Królak
 • Tytuł Oryginału: 1001 Rzeczy, Które Warto Wiedzieć O Janie Pawle II
 • Gatunek: PoradnikiReligia i Religioznawstwo
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 284
 • Rok Wydania: 2010
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140 x 202 mm
 • ISBN: 9788375952735
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 6 votes
Okładka: 100% - 4 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Hadzia

Papież wyznał kiedyś, że stanowczość, z jaką broni on ludzkiego życia (poczętego, zagrożonego eutanazją czy karą śmierci), wynika także z jego osobistych przeżyć, a zwłaszcza pogardy, jaką dla ludzkiego życia przejawiał nazizm i bolszewizm.

 

Czy wiesz że Jan Paweł II to pierwszy papież, który przekroczył próg synagogi i meczetu? Czy wiesz ile krajów odwiedził? Czy wiesz jak często i długo nasz rodak się modlił? Jak bardzo jego zachowanie różniło się od poprzednich papieży? W ilu językach płynnie mówił? Jak wyglądało jego życie, jak nie „patrzyły" na niego kamery?

 

Jan Paweł II to postać niezwykle mi bliska. Kiedy w 2002 roku przyjechał na pielgrzymkę do Polski, rodzice zabrali mnie wtedy ze sobą do Krakowa, stwierdzając, że mając wtedy 9 lat i będąc już po I Komunii Św. jestem wystarczająco duża, żeby tam pojechać. Rzeczą, którą najbarziej zapadła mi w pamięć jego drżący głos, choć praktycznie nie pamiętam co wtedy mówił. 9 lat później skończyłam 18 lat i rodzice zafundowali mi prezent – wyjazd na beatyfikację naszego rodaka. Nie jest on tylko „kremówkowym" Papieżem, który wspomina czasy swojej młodości i błogosławi młodzież. To postać niezwykle mądra (mówił biegle w kilku językach) i jednocześnie nadzwyczaj skromna z wielkim poczuciem humoru, a przede wszystkim chodzi tu o Jego, które nauczanie, które jest niezmiernie trudne i wymagające. A jakie jest 1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II?

 

Tomasz Królak w swojej książce postanowił zebrać 1001 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o papieżu – Polaku, a dotyczą one najróżniejszych działów, od dzieciństwa, młodości i studiów, poprzez nominacje biskupie, kardynalskie, wybór na papieża, aż po zamachy na jego życie, nauczanie, śmierć czy pogrzeb, a każdy z nich jest przedstawiony w oddzielnym rozdzialiku. Jak widać jest to niezwykle szerokie spectrum, choć i tak są to tylko rzeczy najważniejsze. A wszystko jest podane w przejrzysty sposób – w ponumerowanych kilku zdaniowych podpunktach.

 

1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II to jedna z tych pozycji, po których spodziewałam się dość dużo, nie ukrywam, ale jednak okazało się w praniu, że się trochę przeliczyłam. No cóż. Tak bywa. Choć książka zawiera wiele cennych informacji i jest napisana niewyróżniającym się niczym na plus ani na minus językiem, to jednak nie przekonał mnie sposób, w jaki one są przedstawione. Przede wszystkim momentami miałam wrażenie, że autor jakby na siłę szukał te tysiąc wiadomości, a wszystko za sprawą powtarzających się czasem informacji. Dla przykładu: w jednym podpunkcie dostajemy informację, a kilka akapitów dalej jest mowa znowu o tym samym, tylko ubrane w inne słowa i często z dodanym jakimś długaśnym cytatem. No właśnie... Do tego zamieszczanie wypowiedzi innych... Momentami miałam wrażenie, że owo przytoczenie nic nie wnosiło do książki, żadnej nowej informacji czy czegoś takiego. Czyżby zapełnianie na siłę książki tekstem i szukanie tysiąca rzeczy za wszelką cenę? Czyżby pisanie książki o Janie Pawle II, bo Polacy uwielbiają wszystko co z nim związane? No chwilami tak to odbierałam. Moim zdaniem książka jest dobra dla osób, które tak naprawdę znają Jana Pawła II w niewielkim stopniu, wiedząc doprawdy niewiele. Jednak jeżeli, ktoś bardziej się tym interesował, już będzie miał wrażenie deja-vu, zresztą osoba, która widziała film pt. Karol, człowiek, który został papieżem i jego kontynuację, też w pewnym stopniu może mieć takie wrażenie. 1001 rzeczy, które warto wiedzieć o Janie Pawle II to jedna z tych przeciętnych książek religijnych, które średnio zapadną w pamięć, ale jednak zmotywowała mnie do jednego – do przeczytania wszystkich encyklik Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!