Okładka wydania

Atlas Najdziwniejszych Zwierząt Świata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paula Hammond
 • Tytuł Oryginału: Atlas Of The World's Strangest Animals
 • Gatunek: Albumy
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Tomasz Illg
 • Liczba Stron: 224
 • Rok Wydania: 2011
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 230x300 mm
 • ISBN: 9788377310397
 • Wydawca: Vesper
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Czerwonak
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Atlas Najdziwniejszych Zwierząt Świata | Autor: Paula Hammond

Wybierz opinię:

Ag.

Paula Hammond napisała „Atlas najdziwniejszych zwierząt świata". Encyklopedia ta ukazała się w 2011 roku dzięki wydawnictwu Vesper/In Rock.
Niektóre zwierzęta trudno zaklasyfikować jednoznacznie do jakiekolwiek kategorii. Atlas zbiera nietypowe okazy. Każdy z nich zajmuje cztery strony a4. Najpierw następuje opis, czym wyróżnia się dane zwierze. Następnie przedstawione są fakty i kilka najważniejszych informacji dotyczących niezwykłości stworzenia. Na kolejnych stronach trochę bardziej szczegółowo przedstawia się okazy, podaje dane, które często zaskakują, albo rozjaśniają pewne sytuacje. Dodatkowo znajdziemy tu mapki z usytuowaniem zwierząt, porównania do innych gatunków i masę rysunków. Wśród opisanych tu zwierząt znalazły się bardziej niesamowite, jak golec (z okładki), albo tamaryna wąsata, a niektóre są na pierwszy rzut oka całkiem zwyczajne – jak żyrafa – ale tak naprawdę potrafią zaskoczyć.

 

Książka podzielona jest ze względu na położenie na kuli ziemskiej. Zaczynamy od Afryki, kończymy na oceanach. W każdym miejscu znajdziemy mapę z rysunkiem dotyczącym rozmieszczenia zwierząt. Potem następują opisy gatunków, każdy po cztery strony.
Opisy są ciekawie przedstawione. Pod tytułem, w leadzie, znajdziemy krótką informację o danym okazie. Potem jest ramka z faktami – wagą, wzrostem, rozmnażaniem, pożywieniem itd. Obok znajdują się charakterystyczne części ciała pokazane na rysunkach. W zależności od zwierzęcia i jego specyfiki będą to albo odnóża, albo szpony, a może całe głowy. Kolejne strony to porównanie z gatunkiem podobnym, bardziej lub mniej znanym czytelnikowi. Na mapie zaznaczono występowanie danego okazu na kuli ziemskiej. Do tego dorzucono obrazki z charakterystycznymi scenami związanymi z życiem zwierzaka. Może to być polowanie, znikanie, obrona własna, albo życie rodzinne.

 

Teksty są pełne szczegółów, ale nie są to treści encyklopedyczne. To krótkie kompendium wiedzy, bardzo dobrze dostosowane do czytelników – jego zadaniem jest zainteresowanie, a nie przekazanie całej wiedzy na temat danego gatunku.
Trzeba przyznać, że więcej jest tu obrazków, niż tekstu. Wydaje się, że dzięki temu atlas ma swój klimat, jest bardziej encyklopedią, niż książką do poczytania. Mimo wszystko czyta się go szybko i z ogromnym zainteresowaniem.
Wielkim plusem jest język. Jest prosty, nie ma tu zawiłych nazw, chociaż pojawiają się terminy specjalistyczne i nazwy łacińskie. Nie sprawia to jednak większego kłopotu podczas procesu czytania. Jest to też plus dla osób, które interesują się zwierzętami ze względów biologii – mają tu nawet nazewnictwo łacińskiego, które może im potem pomóc w odszukaniu innych informacji o zwierzęciu.

 

Moim zdaniem książka jest kapitalną rzeczą – pokazuje nie to, co wszyscy znamy, ale to co nowe i dziwne. Nie wiem, skąd pomysł na „Atlas Najdziwniejszych Zwierząt Świata", ale to genialny pomysł. Zresztą samo wykonanie też jest doskonałe. Książka faktycznie wyglądem przypomina encyklopedię, tak też się zachowuje w środku, chociaż treści jest zdecydowanie zbyt mało jak na typową książkę naukową. No i nie wszystkie zwierzęta są nam obce – np. żyrafy. Chociaż nawet taka żyrafa ma tajemnice, które da się przedstawić w tym atlasie.

 

Komu polecam ten atlas? Tym, którzy chcą poznać dziwne stworzenia naszego globu. To fajna zabawa poczytać o stworzeniach, o których często nie miało się pojęcia, że istnieją. Równie miło jest dowiedzieć się nowych rzeczy o tych, które już znamy. Wiele ciekawych informacji da się wyczytać z tej pozycji i to jest to, co zachęca do sięgnięcia po nią.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto