Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Aforyzmy I Mądrości Tyriona Lannistera

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 7 votes
Akcja: 100% - 9 votes
Wątki: 100% - 8 votes
Postacie: 100% - 13 votes
Styl: 100% - 10 votes
Klimat: 100% - 12 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 11 votes

Polecam:


Podziel się!

Aforyzmy I Mądrości Tyriona Lannistera | Autor: George R.R. Martin

Wybierz opinię:

PJK

George R. R. Martin jest jednym z najsławniejszych i najbardziej poczytnych pisarzy fantastycznych na świecie. Największy splendor przyniosła mu saga Pieśni Lodu i Ognia. Do tej pory autor napisał pięć części sagi (w Polsce wydane w ośmiu tomach), a w planach ma jeszcze co najmniej dwie. Na Pieśni Lodu i Ognia oparto m.in. grę fabularną The Game of Thrones oraz serial produkcji HBO o tym samym tytule. Sam Martin napisał dodatkowo jeszcze trzy opowiadania, osadzone w realiach stworzonego w sadze świata.

 

„Od czasu do czasu dobrze jest, żeby ktoś trochę z nas zadrwił, inaczej zaczynamy traktować siebie zbyt poważnie"

 

A kim jest Tyrion Lannister? To syn lorda Tywina Lannistera, cyniczny i dość inteligentny karzeł, który przez lata drwin i szyderstw stał się niezwykle twardym i bezpośrednim człowiekiem o silnym charakterze. Trudno się dziwić, mając piękną siostrę i jeszcze piękniejszego brata, wywodząc się z arystokracji sam w sobie stanowi niejako niezły dowcip. Karzeł? W rodzinie lordów? Lannisterów? Jak sam mówi: „Cóż to za radość być karłem."

 

Nawet w dzisiejszych czasach każda inność jest, mniej lub bardziej, napiętnowana. Społeczeństwo obawia się ludzi niepełnosprawnych, chorych, o innej barwie skóry czy orientacji. A w świecie George'a R. R. Martina coś takiego jest po prostu nie do pomyślenia!

 

Jednakowoż, każdy fan sagi jednoznacznie stawia Tyriona na piedestale, jeśli chodzi o podium ulubionych bohaterów. Powód jest prosty – nie da się nie lubić tego karzełka!

 

„Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" to cudownie wydany zbiór czasem poważnych, czasem smutnych, ale w większości niezwykle zabawnych (jeśli ktoś lubuje się w sarkazmie i posiada zdrowe poczuciu humoru) powiedzonek najsłynniejszego karła w literaturze. Cytaty zaczerpnięto z „Pieśni Lodu i Ognia" i ułożono je w następującej kolejności: „O byciu karłem", „O potędze słów", „O miłości", „O wartościach rodzinnych", „O kondycji ludzkiej", „O muzyce", „O jedzeniu i piciu", „O królowaniu", „O realnej polityce", „Sztuka wojny", „Sztuka ratowania własnej skóry", „Sztuka kłamstwa", „O smokach i innych mitach", „O religii". Jakie są? Takie, jak Tyrion. Cyniczne, ironiczne, czasem bezczelne. Z owych aforyzmów i mądrości wyłania się niemalże namacalny bohater – odrobinę zgorzkniały, mający sporo żalu do świata, ale przy tym błyskotliwy i pewny siebie, rzeczowy i piekielnie inteligentny. Czyżbyś, drogi Czytelniku, uważał, że te wszystkie cechy wykluczają się wzajemnie? Cóż, najwyraźniej nie znasz Tyriona...

 

„Miecz wbity w trzewia. Najlepsze lekarstwo na zatwardzenie"
Tak, właśnie o tym mówię.

 

Ta książka to idealny pomysł na prezent pod choinkę. Sama książka stanowi piękną rzecz, przedmiot, który warto przeglądać, czytać, nasycać się rysunkami Jonty'ego Clarka, i po prostu mieć. Ładnie, porządnie wydana, na śliskim, doskonałym gatunkowo papierze, szyta. Ilustracje są zabawne, groteskowe, niekiedy naśmiewające się z popkultury i znanych motywów, a przy tym doskonale pasują do treści zarówno samych anegdot, jak i całej sagi.

 

Must-have dla każdego, szanującego się, fana sagi „Pieśni Lodu i Ognia" lub choć serialu „Gra o tron", w którym rozkosznego karła gra Peter Dinklage.

 

Czego mi brak? Z pewnością krótkiego wprowadzenia w osobę Tyriona Lannistera. Mam wrażenie, że książka skierowana jest głównie do fanów i czytelników Martina, którzy już wiedzą, z kim mają do czynienia. To błąd. Ta książka może zachwycić także i osoby, które z sagą nie miały nic wspólnego. Ponadto... życzyłabym sobie, by tych aforyzmów było więcej. Nawet kosztem mniejszej czytelności tekstu. Ale... to drobiazgi. I tak jestem zadowolona z takiej pozycji na rynku i chętnie kupiłabym coś podobnego traktującego na przykład o mądrościach któregoś z tolkienowskich hobbitach.

 

Niemniej ta krótka książka istotnie jest czymś wyjątkowym. Ze swojej strony nie pozostaje mi nic innego, jak serdecznie polecić i gorąco zachęcać do zapoznania się z całym uniwersum świata George'a R. R. Martina.

 

Ag.

George R.R. Martin znany jest z sagi „Pieśń lodu i ognia". W serii tej znajdziemy postać Tyriona Lannistera, któremu poświęcono nową książkę. W 2013 roku dzięki Zyskowi i s-ce pojawiły się „Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera".

 

Tyrion to karzeł. Nie ma łatwego życia. Pochodzi ze znamienitej i bogatej rodziny, która ma go za pokrakę. Nauczyło go to jednego – nie wolno się przejmować tym, co mówią inni. Dlatego jest zjadliwy i błyskotliwy w swoich wypowiedziach. Opowiada o tym, jak się czuje będąc karłem, o potędze słów, miłości i śnie. Wspomina wartości rodzinne, o muzyce i jedzeniu. Tyrion mówi też o królowaniu, polityce i wojnie. Nie zabrakło też rozdziałów o kłamstwach i religii.

 

Książka jest zbiorem cytatów z całej sagii. Często bywają wyrwane z kontekstu, czasem są całością wypowiedzi – to sprawia, że są tak interesujące.

 

Większość wypowiedzi jest krótka, jednozadaniowa. Niewiele cytatów jest dłuższa niż dwie linijki. Pojawiają się wulgaryzmy, które dodają pikanterii niektórym z mądrości. Mimo wszystko całość jest dobrze dobrana, podzielona i razem tworzy spójną jedność.

 

Zbiór ten wygląda jak prawdziwa księga aforyzmów. Każdy ma swoją osobną stronę, ozdobiony jest paskiem, a nad numerem strony widać ilustrację z motywem przewodnim rozdziału. Każdy nowy temat ma swój rysunek. Gdy mowa o miłości widzimy Tyriona jako kupidyna, gdy mówi o wartościach rodzinnych walczy z lwem (symbolem rodowym).

 

Rysunki pojawiają się też w trakcie rozdziałów. Ilustrują jeden z cytatów i są oddają wiernie serialowe postacie. Można łatwo zorientować się kto kim jest. Sam Tyrion jest moim zdaniem narysowany po mistrzowsku. Może odbiega trochę od serialowego, ale jest w nim coś, co pokazuje wszystkie jego cechy – zawadiackość, błyskotliwość, spryt.

 

Niesamowita jest również okładka – połączenie Tyriona z fragmentem „Stworzenia Adama" jest moim zdaniem bezbłędne. Cała książka jest utrzymana w klimacie nieco starej księgi – czcionka jest brązowa tak jak część stron. Nowe rozdziały wyglądają jakby ktoś je przypalił. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne.

 

Moim zdaniem to ciekawy zbiór, który warto poznać. Na początku myślałam, że będą tu zdania, które odnosić się będą jedynie do sagi Martina. Jednak gdy skończyłam czytać okazało się, że wiele aforyzmów jest ponadczasowych i uniwersalnych. Można je dopasować do wielu sytuacji nam współczesnych. Na pewno znajdziecie tu coś, co was zainspiruje.

 

Komu polecam? Nie tylko fanom Martina, którzy i tak kupią jako uzupełnienie serii. Na pewno każdy, kto widział serial, albo słyszał tylko o Lannisterze będzie zachwycony tą pozycją. Treści jest mało, ale za to jest bardzo mądra – tak jak sam Tyrion.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial