Przerwane Życie Pamiętnik Etty Hillesum 1941-1943

Autor: Etty Hillesum

Okładka wydania

Przerwane Życie Pamiętnik Etty Hillesum 1941-1943


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 8 votes
Akcja: 100% - 7 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 8 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jezyna22

Ester "Etty" Hillesum urodziła się w 1914 roku w Middelburgu a zmarła 30 listopada 1943 roku w Auschwitz.

 

„Przerwane życie" to pamiętnik prowadzony przez holenderską żydówkę. Studiowała ona prawo oraz języki i literaturę rosyjską na Uniwersytecie w Amsterdamie. Jest jedną z "anonimowych" uczestniczek II wojny światowej i jedna z jej niezliczonych ofiar. Niemcy zajęły Holandię 10maja 19490 roku . Zaprowadzili system komisaryczny. Holendrzy zostali uznani za pełnowartościowych rasowo przedstawicieli rasy germańskiej nadających się do przekształcenia w partnerów Niemiec w przyszłej, podporządkowanej III Rzeszy Europie. Wobec niechęci ludności polityka władz okupacyjnych zaczęła się zaostrzać. Ponad 600 tysięcy Holendrów wysłano na przymusowe roboty do Niemiec. Równocześnie w życie zaczęto wcielać program zagłady Żydów w wyniku którego zmarła również Anna Frank.
Pamiętnik prowadzony przez młodą Holenderkę jest bardzo osobisty, pisany potocznym stylem Jednak duża wartkość fabuły powoduje, że momentalnie wciąga czytelnika Z powodu swojej rozwiązłej seksualności dopadły ją zaburzenia somatyczne i napady nawracającej depresji. Zwróciła się po pomoc do do psychologa i chiromanty Juliusa Spiera. To był jej początek zafascynowania tą osobą. Był on już wtedy sławnym terapeutą, zarówno w Holandii jak i Niemczech. Etty jest wrażeniem charyzmy terapeuty. Zdecydowanie zawdzięcza mu pomoc w psychicznych kłopotach. Ich związek z miłosnego i czysto fizycznego pożądania, zamienia się w czysto platoniczną więź. Jednak cały czas Etty pracuje nad sobą. Zaczyna dostrzegać piękno codziennego życia, doceniać możliwość studiowania, przebywania razem z przyjaciółmi. Cieszy się każdym następującym nowym dniem.
Gdy zdała sobie sprawę, że jej los stanie się taki jak innych żydowskich ofiar prześladowania nazistowskiego, nastała jej chwila poznania obecności Boga. Pisze: "Jest we mnie głęboki dół, który zajmuje Bóg. Czasem mogę się do niego dostać, ale częściej przed jamą leżą kamienie i gruz, wtedy Bóg leży zakopany i muszę go na nowo wygrzebywać".Ogarnia ją wtedy wewnętrzny spokój. 7 września 1943 roku zostaje dobrowolnie deportowana do Auschwitz. Robi to w geście solidarności z innymi Żydami.

 

„24.08.1943
Po tej nocy pomyślałam przez chwilę w przypływie absolutnej szczerości, że byłoby grzechem nadal się śmiać. Jednak potem doszłam do wniosku, że również uśmiechnięci ludzie poszli przecież na transport, chociaż tym razem niewielu. Sądzę, że i w Polsce ktoś się uśmiechnie od czasu do czasu, choć z ostatniego transportu pewnie niezbyt wielu. Kiedy pomyślę o twarzach mężczyzn z eskortującego uzbrojonego peletonu, ubranego w zielone mundury, mój Boże, te twarze! Przyglądałam im się, każdej z osobna, w ukryciu za oknem. Jeszcze nigdy nic mnie tak nie przeraziło jak te oblicza. Wpadłam w tarapaty z powodu zdania, które jest motywem przewodnim mego życia: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz". „

 

Wstrząsające to pamiętniki. Na początku sprawiają wrażenie zapisków pensjonarki. Szybko jednak jesteśmy wyprowadzeni z błędu. Obserwujemy ogromną zmianę jaka zachodzi w jej psychice i widzimy duchowe dojrzewanie na tle osobistych, niekiedy bolących przeżyć.
Droga, którą szła zaprowadziła ją do wewnętrznego pokoju i wiary. Droga ta tak naprawdę nigdy się nie kończy..Wiara w Boga to jakby jej sposób na ocalenie. Zrozumienie siebie i tego co dzieje się wokół. Bardzo dogłębne poznanie siebie.
Odnaleźć się to bardzo skomplikowany proces. Etty Hillesum się to zdecydowanie udało.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!