Okładka wydania

Gwiazdozbiór Psa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Peter Heller
 • Tytuł Oryginału: The Dog Stars
 • Gatunek: Powieści i Opowiadania
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Olga Siara
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2013
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x207 mm
 • ISBN: 9788363944100
 • Wydawca: Insignis
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gwiazdozbiór Psa | Autor: Peter Heller

Wybierz opinię:

Scathach

Postapokalipsa jest dziś gatunkiem rozwijającym się bardzo prężnie. Autorzy prześcigają się w pomysłach i realizacjach, dążąc jednocześnie do jak największej autentyczności swoich wynurzeń.
Kolejną wariacją w swym gatunku jest Gwiazdozbiór psa, tekst, który wyszedł spod pióra Petera Hellera. Bardzo szybko uznany on został przez krytykę, która nagrodziła go szeregiem nagród i wyróżnień. W Ameryce znalazł się na liście bestsellerów, prawdopodobnie przez wzgląd na niecodzienne ujęcie. Wcale nie nowatorskie, a jednak w jakiś sposób zacierające granicę między tym, co dotąd kojarzyło nam się z postapokalipsą, a tym co wpisywaliśmy w inne gatunki fantasy.

 

Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo – głównym bohaterem jest Hig – pilot, wędkarz, tropiciel, myśliwy. Żyje on w odosobnieniu, w hangarze na opuszczonym lotnisku, gdzie codziennie spotyka się z człowiekiem, który podobnie jak on szukał miejsca odludnego. Towarzyszy im pies, radośnie oczekujący każdego kolejnego dnia.
Hig jest właścicielem samolotu, starej, niewielkiej cessny 182, która służy mu jako środek umożliwiający patrolowanie pasu granicznego wokół lotniska. Jest to czynność niebywale ważna, bowiem dziesięć lat przed opisywanymi wydarzeniami, świat ogarnął chaos. Większość ludności pochłonięta została przez zabójczy wirus grypy, którego epidemia doszczętnie wytrzebiła jego bliskich – w jej wyniku stracił żonę i przyjaciół. Dziś Hig sam przed sobą stara się udawać, że w jego życiu nic się nie zmieniło. Od czasu do czasu wymyka się w góry, by tam w samotności łowić ryby. Prawdopodobnie jego życie wyglądałoby tak już zawsze, gdyby nie radiowa transmisja nadawana z innego lotniska. Po jej usłyszeniu, odżywają w nim nadzieje na życie w lepszych warunkach, na egzystencję będącą kalką tej utraconej. Pielęgnowane podświadomie pragnienia wybuchły ze zdwojoną mocą, popychając go do podjęcia kroków, dalekich od zdroworozsądkowych. Przepełniony samotnością i znużony rutyną bezbarwnej codzienności, bez perspektyw na zmiany, podejmuje śmiałe decyzje.
Będąc świadomym tego, że bez ryzyka niczego nie uda mu się osiągnąć, szarpie się na drogę bez powrotu – wyrusza w miejsce, z którego nadano sygnał radiowy.
To, co zastaje u jego źródła, dalekie jest od jego wyobrażeń. Nie sposób także jednoznacznie orzec czy to, co zastał jest najlepszym, czy najgorszym co mogło go spotkać.
Tym, co oczywiste jest fakt, że Gwiazdozbiór psa wcale nie należy do lektur wesołych.
Utrzymany w dość ponurym tonie postapokaliptycznych opowieści, generuje wyobrażenia wykraczające poza sielankę i powybuchową idyllę. Świat Hellera to przestrzeń, w której samotność ustępuje miejsca poszukiwaniu utraconego szczęścia, zranione serce próbuje nie poddać się żalowi i wszechogarniającej tęsknocie.

 

Hig to postać, którą targają silne emocje, zmuszające go do podjęcia kroków, których w innych warunkach nie były w stanie wykonać. Opowieść ta jest niejako bezpośrednim zapisem jego myśli, a charakterystyczny sposób snucia narracji pozwala czytelnikowi na bezpośrednią styczność z nieprzetransformowanymi, nieuładzonymi odczuciami głównego bohatera. Ta łatwa dostępność do jego myśli, ewokuje nieraz uczucie przykrości, a także pewne nieprzyjemne doznanie żałości. Hig to postać, której nie sposób jednoznacznie ocenić – jego opowieść to nuży, to frapuje. On sam budzi zaś to litość, to złość. Nie jest to z pewnością bohater jednoznaczny, któremu kibicowalibyśmy od początku do końca. To raczej człowiek ogarnięty chaosem myśli i spostrzeżeń, sam do końca niewiedzący czego pragnie.
Tak naprawdę jednak jego losy tchną nadzieję w nasze życia – są bowiem historią człowieka dążącego do spełnienia, nawet w na pozór najtrudniejszych warunkach.

 

Powieść tę pochłania się nad wyraz szybko, czemu sprzyja układ tekstu oraz dominujące krótkie, urywane zdania.

 

Polecam, zarówno fanom postapokaliptycnzej wizji świata (którzy jednak mogą być nieco zdziwieni), jak i tym, którzy szukają opowieści o człowieku pragnącym odmienić swoje życie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial