Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krótka Historia Waginy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krótka Historia Waginy | Autor: Debby HerbenickVanessa Schick

Wybierz opinię:

Thingrodiel

Nigdy bym się nie spodziewała, że trafi mi się kiedyś książka, którą trzeba będzie kryć przed współpasażerami w tramwaju. Nie, nie chodzi o popularne w chwili obecnej powieści erotyczne.

 

Ilość wymownych spojrzeń, jakie otrzymałam, gdy bezbożnie wyciągnęłam „Krótką historię waginy", mogłabym liczyć w dziesiątkach. Zastanawiam się, dlaczego – czyżby słowo „wagina" było tabu? Najwyraźniej. Cóż, jeśli ktoś chciałby owo tabu przełamać, to zapraszam do lektury.

 

Bellona ma ciekawy cykl książek, które przedstawiają historie różnych aspektów społecznych (burdele, antykoncepcja, eunuchowie itd.). Jestem wielbicielką tej serii. Wszystkie należące do niej książki były piekielnie ciekawe i warto się z nimi zapoznać, jeśli choć trochę interesuje nas inna strona historii niż ta, którą znamy z podręczników. Wobec tego rzeczona wagina także powinna być ciekawa. I jest.

 

Co może być w książce pod takim tytułem? Na pewno sporo interesujących faktów, choć wbrew pozorom w książce samej historii jest raczej niewiele. I trudno to też nazwać stricte historią – to raczej pogląd na tę część ciała na przestrzeni wieków. Ta część niestety rozczarowuje – właśnie tego historycznego aspektu jest dla mnie zdecydowanie za mało. Niemniej wynagrodzono mi to w inny sposób – ilością bardzo pożytecznych informacji. Od podstawowych – wygląd itd. po tematy okołowaginowe (jeśli można to tak nazwać) – typu wizyta u ginekologa, produkty higieniczne itp. Książka jest także pocieszna – poruszane są tam tematy, które mogą dostarczyć czytelnikowi (czytelniczce?) sporo uciechy, takie jak np. przygotowanie peruczki a nawet imprezy z tematem przewodnim. Ma to jednak swój cel. Sporo kobiet woli nie mówić o tej części ciała, czasem wręcz traktując ją jak zło konieczne. Propozycje na peruczki i inne podobnie rozkoszne wstawki w książce pomagają oswoić temat, a to, co kobieta ma między nogami, uczynić całkowicie normalną sprawą. Nie ma się przecież czego wstydzić, jesteśmy kobietami, mamy prawo lubić swoją rękę, nogę, piersi, czemu nie waginę? Czemu nie móc bezkarnie przeczytać o tym, co się dzieje w trakcie stosunku seksualnego albo co na ten temat sądzą mężczyźni w różnym wieku (przyznaję, że wypowiedzi panów na temat kobiecych wagin mnie zaskoczyły)? A jeśli już – to czy to musi być piekielnie nudne? Otóż nie, wręcz przeciwnie. Może być dowcipnie, lekko i bardzo, bardzo sympatycznie.

 

Dobrze mieć takie informacje skondensowane, zebrane w jednym miejscu, zamiast szukać ich po wycinkach z gazet. Inna rzecz – książkę bardzo polecam mamom posiadającym dorastające córki. Porady w niej zawarte mogą się przydać w momencie, gdy z młodą panną trzeba porozmawiać o byciu kobietą. Nie twierdzę, że należy wyklepać na blachę całe akapity, ale oswojenie tematu sprawi, że stanie się naturalny i nie wywoła niepotrzebnych rumieńców.

 

Czy książka ma wpływ terapeutyczny? Dla wielu kobiet może się okazać, że owszem, bo właśnie tego potrzebowały. Odrobiny humoru, żadnego zadęcia, za to trochę sympatycznego spojrzenia na własne ciało i wreszcie poczucia dumy, że jest się kobietą. Ponad trzysta stron i nie ma cienia nudy. Mimowolnie zaczęłam się uśmiechać, bo myślałam: „Nareszcie ktoś to napisał!" Myślę, że dzięki takim pozycjom podejście do swojego ciała i seksualności będzie zdrowsze i naturalniejsze.

 

Oby ci, którzy ze zgorszeniem wypalali wzrokiem dziurę w okładce mojego egzemplarza doświadczyli tego samego. To nie zło wcielone, tylko wagina.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Bellona oraz stowarzyszeniu Sztukater.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial