Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krucjata

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krucjata | Autor: Robyn Young

Wybierz opinię:

Jarr74

Tematyka wypraw krzyżowych i związane integralnie z tym zjawiskiem powstanie i działalność wielkich zakonów rycerskich a zwłaszcza templariuszy, rozpalała wyobraźnie naszych przodków jak i nas współczesnych. Mimo iż od śmierci wielkiego mistrza Jaquesa de Molay i kasaty zakonu minęły setki lat, historia Ubogich Rycerzy Chrystusa, nadal nieprzerwanie ciekawi, fascynuje i porusza zarówno pisarzy jak i niezliczoną liczbę czytelników na całym świecie. Wielka w tym chyba zasługa ich owianej legendą działalności, aury tajemnicy która zawsze im towarzyszyła, oraz wielu niewyjaśnionych i zagadkowych wątków z historii zakonu. Tematyka ta oczywiście doczekała się niezliczonych ilości rozmaitych, mniej lub bardziej naukowych, opracowań, badawczych tez, opowiadań, filmów, seriali, oraz oczywiście historycznych powieści. Jedną z nich mamy właśnie przed sobą, zaś nazwisko jej autora jest gwarantem świetnego pióra, znakomitego literackiego warsztatu, ogromnej twórczej wyobraźni oraz rzetelnego i merytorycznego podejścia do tematu.

 

Tą pozycją jest „Krucjata" Roberta Younga, która przenosi nas w fascynujący, wielobarwny, skomplikowany i pełen niebezpieczeństw trzynastowieczny świat Bliskiego Wschodu.

 

Jest rok 1274. Nad resztkami niegdyś potężnego państwa łacinników zbierają się ciemne chmury. Kruchy, wątły i z wielkim trudem uzyskany pokój miedzy chrześcijanami a muzułmanami zaczyna być zagrożony. W sercu potężnej twierdzy Akki dojrzewa spisek który ma na nowo rozpalić w Ziemi Świętej ogień wojny i zniszczenia. Stojące za nim bogate i wpływowe siły nie cofną się przed nikim i niczym by osiągnąć swoje partykularne interesy, nawet jeśli miało by to oznaczać utopienie wszystkiego w morzu niewinnej krwi. Jedyna nadzieja w Willu Campbellu dzielnym i oddanym sprawie pokoju templariuszu i jego sekretnej misji... ale szczegółów oczywiście nie zdradzę.

 

Autor znakomicie się odnalazł w charakterystycznym (budując go z niebywałym kunsztem i bogactwem) średniowiecznym klimacie na styku Wschodu i Zachodu, przesyconym aurą tajemnicy, strachu, niebezpieczeństwa, chciwości, zakulisowych gier, spisków, tajnych układów, podejrzeń oraz umierającą i powoli odchodzącą w niebyt erą krucjat. Z niesłychanym pietyzmem kreśli obraz bezinteresownego oddania ważnej spawie, odwagi, heroizmu, przyjaźni, szeroko pojmowanego dobra i człowieczeństwa które tkwi w każdym z nas. Wielowątkowa fabuła, dynamizm sytuacyjny, sprawnie prowadzona narracja, niezłe kreacje bohaterów (zarówno głównych jak i pobocznych) oraz wielotorowa perspektywa, która pozwala nam na szerokie spojrzenie na ciąg przedstawionych zdarzeń to atuty których nie sposób przecenić.

 

To wspaniale odkurzona i opowiedziana historia o ludziach i czasach w których w walce o władzę, bogactwo, ziemie i zaszczyty nie przebierano w środkach a bitewne pola, przydrożne trakty, sale biesiadne i miłosne alkowy często wypełniały się krzykami mordowanych. Również o ideałach które kształtując nasze życie i cenie którą musimy niekiedy za nie zapłacić.

 

To naprawdę fascynujące iż mimo tego że wiemy, chociażby z lekcji historii, jak potoczyły się losy państwa łacinników na Wschodzie i samej Akki, to nadal opowieści o tym potrafią rozbudzić i rozpalić do czerwoności nasze emocje.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial