Okładka wydania

Księga Pokutników Część 2

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Księga Pokutników Część 2 | Autor: Walter Nigg

Wybierz opinię:

LadyBoleyn

Walter Nigg to szwajcarski teolog i hagiograf wyznania ewangelicko-reformowanego, który studiował teologię i filozofię na uniwersytetach w Zurychu, Getyndze i Lipsku. Przez wiele lat prowadził wykłady z historii Kościoła na uniwersytecie w Zurychu, a w 1956r. został pastorem Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w szwajcarskim Dallikon-Danikon. W tej niewielkiej parafii pełnił obowiązki duszpasterskie, ale też zajął się pisaniem książek religijnych. Pierwsza z nich, zawierająca biografię wielkich świętych, przyniosła mu zyskanie odbiorców. Kolejne jego prace również spotkały się z entuzjazmem czytelników, którzy doceniali wspaniałe umiejętności pisarskie Nigga, potrafiącego dotrzeć swoją wiarą i wiedzą do każdego człowieka. Podczas wakacji czytałam pierwszy tom lektury „Księga pokutników", który został wydany przez wydawnictwo Promic. Biografie połączone z rozważaniami filozoficznymi przeczytałam z niezwykłym zainteresowaniem, dowiadując się interesujących informacji na temat tych, którzy cenili Boga nader wszystko. Teraz przyszedł czas na poznanie kolejnych bohaterów tomu drugiego.

 

Jak głosi informacja na okładce: „Pokuta, powiada Walter Nigg, to przezwyciężenie przeszłości, w której niczym w skorupie zamyka się nasz egoizm". I właśnie na kartach swojego utworu autor kreuje przed nami sylwetki tych, którzy przyczynili się do rozwoju historii Kościoła, niejednokrotnie zaskakując swoimi wyborami, jakie zapadły zanim stanęli na ścieżce, wiodącej w stronę zbawienia. Tym razem czytelnik poznaje życiorysy księdza de Rance, Fiodora Dostojewskiego, Brata Alberta, Karola de Foucauld i Simone Weil, którzy każdego dnia odkrywali Boga na nowo, pokazując prawdziwy wymiar pokuty, jaka okazywała się być zabiegiem oczyszczającym i chroniącym od zła ówczesnego świata. Walter Nigg w sposób niezwykły na konkretnych przykładach przedstawia fakt, iż przebłaganie win to innymi słowy nowy start, do którego zachęca każdego z nas Stworzyciel. Osobiście bardzo poruszyło mnie to, że duchowny pisał o sylwetkach znanych postaci w sposób przyjazny dla czytelnika, powodując, że podświadomie czuliśmy, iż ci ludzie żyli tak jak my, co zbliżało nas do nich samych i ich postaw życiowych. Pokuta była dla nich przede wszystkim miłością, którą kierowali do każdego – niekiedy pokazując ją milczeniem, tak jak robiła to Simone Weil.

 

Szwajcarski teolog po raz kolejny pozytywnie zaskakuje swoją umiejętnością wzbudzenia zainteresowania wśród odbiorców. „Księga pokutników. Tom 2" daje jasny obraz na życie tych, którzy w Bogu poszukiwali pocieszenia, niekiedy po dosyć trudnych zdarzeniach, jakie powodowały, iż postanowili całkowicie zmienić swój dotychczasowy los. Szczególne wrażenie zrobiła na mniej historia Simone Weil, będącej pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem, która mówiąc o Bogu – milczała. Po przeczytaniu tej publikacji, która została napisana niezwykle przyjemnym i lekkim stylem, poczułam pewnego rodzaju niedosyt i chęć poznania historii innych ludzi, którzy starali się przede wszystkim żyć dla innych i dla Boga. Odebrałam tę pozycję jako pewnego rodzaju drogowskaz, który pokazuje, iż pokuty nie należy łączyć z karą czy naganą, a z pojednaniem i pogodzeniem się z własnym sumieniem i przeszłością. Ta lektura pokazuje również, że droga do zbawienia nie zawsze usłana jest różami, a nawet święci często zbaczali z ustalonej drogi do osiągnięcia zbawienia, postępując wbrew przykazaniom. Jednak losy tych ludzi po zrozumieniu własnych błędów, zadziwią niejednego, bowiem wraz z odnalezionym spokojem ducha, nadszedł czas modlitwy i wiary, która dla każdego z nich stała się prawdziwym źródłem egzystencji.

 

„Księga pokutników" zyska uznanie szczególnie wśród tych, którzy chcą poznać życiorysy osób, jakie pod wpływem niekiedy niepozornego zdarzenia, decydowały się na duchową zmianę. Walter Nigg w sposób niezwykle przyjazny i ciekawy kreuje przed nami sylwetki niesamowitych person, które zasługują na uwagę i uznanie. Polecam tę pozycję, szczególnie miłośnikom lektur poświęconych historii i religioznawstwu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial